Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Czy można odwrócić stłuszczenie wątroby? Pięć zasad i jeden warunek
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 21.03.2024 21:44

Czy można odwrócić stłuszczenie wątroby? Pięć zasad i jeden warunek

ból wątroby
Fot. Canva / Getty Images

W początkowych stadiach rozwoju ta choroba jest odwracalna. Pod warunkiem, że stłuszczenie wątroby nie jest alkoholowe. Bo choć komórki tego narządu potrafią się regenerować, jest on bardzo podatny na uszkodzenia. 

Istnieją produkty, które są dla wątroby szczególnie szkodliwe, upośledzają jej czynność i prowadzą do poważnych chorób. W tym do marskości.

Modyfikacja stylu życia może nie tylko zapobiec stłuszczeniu wątroby, ale także odwrócić część spowodowanych szkód. Dr Saurabh Sethi podzielił się na TikToku kilkoma poradami, jak poprawić zdrowie wątroby w ciągu zaledwie kilku tygodni. 

Jakie są przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to stan, w którym mamy do czynienia z nadmiernym gromadzeniem się tłuszczów w wątrobie. To bardzo podstępne schorzenie, gdyż zwykle nie daje wyraźnych objawów, z czasem prowadząc do groźnych powikłań.

- Późno rozpoznana i nieleczona może prowadzić do rozwoju marskości wątroby i raka wątroby oraz powikłań sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonu w tej grupie chorych - powiedział w rozmowie dla Pacjentów profesor dr med. Paweł Rajewski.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby występuje głównie u osób otyłych i cierpiących na cukrzycę typu 2. Może być uwarunkowana genetycznie, jednak jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest nieprawidłowy styl życia, nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej, skutkiem czego dochodzi do otyłości i innych zaburzeń. 

- Głównie są to pacjenci z otyłością olbrzymią, nawet 90% osób z BMI powyżej 40 kg/m2 może mieć MAFLD. Z cukrzycą typu drugiego szacuje się, że około 70% tej populacji ma metaboliczną stłuszczeniową chorobę wątroby. Natomiast u pacjentów z dyslipidemią około 50% osób może mieć MAFLD - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski. 

Główne czynniki ryzyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby to:

  • otyłość brzuszna, 
  • cukrzyca typu 2,
  • insulinooporność,
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • zaburzenia lipidowe.
Projekt bez nazwy - 2024-03-19T152756.885.png
fot. canva / charliepix
Nowotwór trzustki długo nie daje objawów. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania? Korzyści z picia ciepłej wody. Ten gorący napój pomoże nie tylko w odchudzaniu

Jak odwrócić stłuszczenie wątroby?

- Przebieg kliniczny MAFLD jest zazwyczaj bezobjawowy. U części pacjentów objawy choroby są niecharakterystyczne: uczucie przewlekłego zmęczenia lub uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski. 

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może powodować następujące objawy: 

  • przewlekłe zmęczenie,
  • osłabienie,
  • dyskomfort w prawym podżebrzu.
     

W początkowych stadiach rozwoju niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest odwracalna. Podstawę leczenia stanowi zmiana codziennych nawyków, odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna. 

- Na wczesnych etapach rozpoznania, kiedy nie ma jeszcze zaawansowanego włóknienia wątroby i nie ma marskości wątroby, jest to choroba jak najbardziej do odwrócenia. Najistotniejszy wpływ na przebieg MAFLD ma prawidłowy styl życia, czyli regularna aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie się - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski. 

Aby odwrócić metaboliczne stłuszczenie wątroby, przede wszystkim należy zredukować nadmierną masę ciała. Jak podkreślają specjaliści, otyłość nie jest jedynie problemem estetycznym, ale przede wszystkim groźną chorobą.

- Żeby rzeczywiście cofnąć stłuszczenie i początkowe włóknienie w MAFLD poleca się zredukować około 10% masy wyjściowej w ciągu 6 miesięcy u pacjentów z otyłością. Udowodniono, że takie postępowanie może redukować  stłuszczenie, zapalenie i włóknienie wątroby - podkreślił profesor dr med. Paweł Rajewski. 

Zobacz też: Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać

Czego unikać w diecie przy stłuszczeniu wątroby?

Modyfikacja stylu życia może nie tylko zapobiec stłuszczeniu wątroby, ale także odwrócić część spowodowanych szkód. Dr Saurabh Sethi, gastroenterolog z Harvardu podzielił się na TikToku kilkoma poradami, jak poprawić zdrowie wątroby w ciągu zaledwie kilku tygodni. Lekarz zwrócił uwagę, aby unikać napojów bogatych we fruktozę. 

“Wszyscy wiemy o niebezpieczeństwach związanych z napojami gazowanymi i bezalkoholowymi, ale podstępnymi napojami zawierającymi dużo cukrów są soki, które często są promowane jako zdrowe. Spójrz na etykietę składu i zobacz, ile gramów cukru otrzymasz z jednej porcji” - tłumaczył dr Saurabh Sethi.

Dr Sethi zachęcił też do wzbogacenia diety w produkty zawierające duże ilości białka. Jak wskazał, śniadanie bogate w białko pomaga uniknąć napadów głodu w ciągu dnia i sięgania po niezdrową żywność. 

“Osoby, które jadły śniadanie o niskiej zawartości białka, spożywały więcej przetworzonej żywności o dużej zawartości kalorii i żywności o wysokiej zawartości cukrów” - wyjaśnił Dr Sethi.

Pięć wskazówek lekarza Sethi, jak poprawić zdrowie wątroby: 

1. Unikaj słodzonych napojów.

2. Staraj się jeść dużo białka.

3. Ogranicz tłuszcze nasycone w diecie.

4. Zrezygnuj z picia alkoholu.

5. Ćwicz 150 minut tygodniowo.

Jaki rodzaj aktywności zalecają specjaliści w leczeniu metabolicznego stłuszczenia wątroby? Regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu. Idealnie sprawdzą się tu ćwiczenia cardio. 

- Jeżeli mówimy o polecanej aktywności fizycznej w leczeniu MAFLD, jest to wysiłek umiarkowany, dynamiczny. Zalecany jest jogging, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie w basenie, czy szybki marsz. Najlepiej taką aktywność stosować codziennie minimum 30 minut, a minimalnie od 3 do 5 razy w tygodniu - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski. 

Pamiętajmy, że zdrowia dieta i codzienna aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki i leczenia wielu chorób, nie tylko wątroby. Nigdy nie jest za późno za zmiany. Zacznijmy już dziś i cieszmy się zdrowiem! 

Przeczytaj też:

Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem

Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy

Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!