Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jak oczyścić jelita i nie wydać na to kroci? Poznaj 3 sprawdzone metody
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 09.11.2023 12:19

Jak oczyścić jelita i nie wydać na to kroci? Poznaj 3 sprawdzone metody

None
shutterstock

Oczyszczanie jelit jest popularnym zagadnieniem, które poruszają nie tylko lekarze, ale też osoby zajmujące się medycyną alternatywną. Niektóre z metod na usunięcie nadmiaru mas kałowych mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, jeśli zostaną wykonane bez wcześniejszej konsultacji z ekspertem. Jak w domowych warunkach można oczyścić jelita? Kiedy zaparcia są objawem choroby? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

Wprowadź zmiany w diecie

W pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany w diecie. W tym celu najlepiej sprawdzi się dieta bogatoresztkowa, czyli zawierająca dużą zawartość błonnika pokarmowego. Dzięki niemu pobudzona zostanie perystaltyka, więc proces wypróżniania zostanie uregulowany, a jelito zostanie opróżnione z zalegających mas kałowych. 

Korzyści odczujesz już wtedy, gdy zwiększysz spożycie błonnika w ilości od 30 do 50 g na dobę. Pokarmy zawierające dużą ilość składnika to: świeże warzyw, owoce, kasze, rośliny strączkowe i ziarna. Warto jeść także kefiry, jogurty i zsiadłe mleko, zawierające kultury bakterii wzbogacających mikroflorę jelitową.

Projekt bez nazwy - 2023-11-08T182203.894.png

To z tego powodu mamy zaparcia! Lekarz wskazał największy problem dietetyczny naszych czasów Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować!

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Pojawienie się zaparć to pierwszy sygnał ostrzegający, że w organizmie jest za mało wody. Ciało próbuje wtedy ją pozyskać z pokarmu. Skutkiem tego może być powstawanie złogów i kamieni kałowych.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 35 ml na kg masy ciała. Jednak osoby intensywnie ćwiczące, chorujące na gorączkę i inne infekcje powinny pić jej więcej. Więcej wody powinny także pić osoby przebywające w wysokich temperaturach i sportowcy. 

Do diety, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, warto włączyć także zioła przeczyszczające jelita. Zaliczają się do nich:

  • pokrzywa,
  • rumianek pospolity,
  • zielona herbata,
  • łopian zwyczajny.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Obecność złogów w jelitach to także skutek siedzącego trybu życia. Mała aktywność fizyczna wpływa negatywnie na układ pokarmowy, powoduje zaparcia i sprawia, że w jelitach zatrzymują się masy kałowe. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia spacerować szybszym tempem, chociażby 30 minut. Osobom mającym nadwagę i otyłość zaleca się od 200 do 300 minut spaceru tygodniowo.

Zaparcia jako objaw choroby

Problemy z wypróżnieniem nie zawsze muszą być spowodowane zaniedbaniem jednej z wymienionych czynności. Niekiedy zaparcia są symptomem zapalenia uchyłków jelita grubego:

W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, natomiast u pozostałych osób, głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow

Do zapalenia uchyłków dochodzi, gdy zamyka się światło jednego z uchyłków. Przeważnie powoduje to masa stolca lub kamienie kałowe. Z powodu zalegającej treści namnaża się flora jelitowa, czyli bakterie produkujące coraz więcej toksyn i gazów.

Uchyłki często wykrywane są przypadkowo podczas kolonoskopii. Natomiast jeżeli dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego, złotym standardem diagnostycznym jest tomografia komputerowa jamy brzuszne”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow

Polecane