Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Jakie są przeciwskazania do biegania? Zapytaliśmy o to lekarza
Daria  Siemion
Daria Siemion 22.06.2024 15:55

Jakie są przeciwskazania do biegania? Zapytaliśmy o to lekarza

Lekarz, bieganie
Fot. UM w Warszawie, Canva / Getty Images

Bieganie to obecnie jeden z najmodniejszych sportów. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, hartuje ciało i ducha. Niestety nie wszyscy mogą uprawiać tę cudowną dyscyplinę. Oto, kto powinien unikać biegania, zapytaliśmy lekarza.

Prof. dr hab. n. med Piotr Pruszczyk, z którym mieliśmy okazję rozmawiać to specjalista kardiologii, angiologii, hipertensjologii i chorób wewnętrznych. Jest autorem ponad 300 prac naukowych na temat zdrowia. Co sądzi na temat biegania?

Jak zacząć biegać, żeby sobie nie zaszkodzić?

Niezależnie od tego, jaki sport chcemy uprawiać, powinniśmy robić to z głową, biorąc pod uwagę nasze możliwości i ograniczenia. Biegając za daleko lub za szybko, możemy zaszkodzić sobie zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym.

– Każdy, kto dopiero zaczyna bieganie, powinien mieć na uwadze, żeby nie przesadzać. Najlepiej zacząć od marszu, a potem stopniowo przechodzić do biegu.  I biec zgodnie z własnym rytmem biologicznym – radzi prof. dr hab. n. med. Piotr Pruszczyk.  

Najważniejsze jest to, żeby robić to systematycznie, ale niekoniecznie codziennie. Na początku najlepiej po 2-3 razy w tygodniu po ok. 30 minut. Bieg, jeśli będzie zbyt wymagający, można równoważyć szybkim marszem. A o której godzinie najlepiej biegać?

– Pora dnia nie ma znaczenia, chociaż intensywny wysiłek może utrudniać zasypianie i zaburzać strukturę snu. Po przebiegnięciu kilkunastu kilometrów wieczorem można mieć problem z zaśnięciem – mówi lekarz.

I dodaje: – Do biegania należy zakładać wygodne ubranie i buty, dające odpowiednia ochronę stawom i ścięgnom. I warto mieć przy sobie wodę do pica.

Biegaczki
Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów Fot. Freepik
Ortopeda nie ma wątpliwości. W tym miejscu nigdy nie stawiaj trampoliny w ogrodzie Bóle w zawale serca – jakie objawy mogą świadczyć o zawale serca? Czy zawał serca boli?

Kto nie może biegać? Przeciwskazania do biegania

Bieganie jest obecnie bardzo modne i wiele osób, które niekoniecznie powinny to robić, zaczynają uprawiać ten sport. Mowa nie tylko o osobach z chorobami stawów lub po urazach, ale również o tych z chorobami układu krążenia. Jest jednak nadzieja:

– Takie schorzenia jak niewydolność serca, przebyty zawał, nadciśnienie, schorzenia kręgosłupa czy zwyrodnienia stawów kolanowych nie muszą być przeciwskazaniem do biegania, jeśli jego rodzaj i zakres zostanie odpowiednio dopasowany – mówi prof. Pruszczyk.

– Niektórzy, zanim zaczną biegać, powinni najpierw skonsultować się z lekarzem lub z rehabilitantem. Np. większość pacjentów i po zawale podlegają kompleksowej opiece kardiologicznej, która również obejmuje zalecenia co do aktywności fizycznej. I, jak ktoś miał zawał, to właśnie zaleca się ruch, a czy to będzie spacer, marsz czy lekki bieg, to znajdzie się w zaleceniach – dodaje lekarz.

Jeśli nie bieganie, to coś innego. Ruch to zdrowie

Są jednak przypadki, kiedy zamiast biegania trzeba wybrać inny rodzaj aktywności, np. nordic walking, modny ostatnimi czasy pilates czy pływanie – te sporty nie obciążają stawów, jak bieganie i nie przyspieszają tak tętna. 

– Najważniejsze, żeby w ogóle się ruszać, a rodzaj i zakres aktywności to kolejna sprawa. To dotyczy także biegania, bo w zasadzie biegać może każdy, a jak, to już zależy od stanu zdrowia, możliwości organizmu, potrzeb – tłumaczy lekarz.

Prof. Pruszczyk dodaje, że niektórzy, zanim zaczną biegać, powinni skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Zobacz też:

91-latka ustanowiła nowy rekord w bieganiu. “Jestem bardzo szczęśliwa”

Czy sportowcy powinni jeść mięso? Dietetyk odpowiada

Jak schudnąć z brzucha? Wyeliminuj trzy produkty i zbadaj jeden hormon