Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Janina Ochojska wyleczona z raka. Ten sam problem ma wiele Polek
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.02.2024 11:35

Janina Ochojska wyleczona z raka. Ten sam problem ma wiele Polek

Janina Ochojska
Jan BIELECKI/East News

Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, od 5 lat chorowała na nowotwór piersi. 20 lutego za pośrednictwem platformy X podzieliła się wspaniałą wiadomością –została wyleczona! Proces leczenia nie należał jednak do najłatwiejszych. 

 

Janina Ochojska wyleczona z raka piersi

We wtorek 20 lutego 2024 r. Janina Ochojska przekazała dobrą wiadomość:

„Odetchnęłam z ulgą. Usłyszałam słowa, których oczekiwałam przez pięć lat walki z rakiem. Już go nie ma i co więcej, już ma bardzo małe szanse na powrót. Dziękuję wszystkim, którzy mi w tym pomogli - lekarzom, pielęgniarkom i przede wszystkim przyjaciołom i tym nieznanym, którzy wspierali mnie przez media społecznościowe. Dziękuję tym, którzy dali mi szansę wybierając mnie do Parlamentu Europejskiego, wierząc, że pomimo walki z nowotworem będę dobrze wypełniała moją role europosłanki”.- napisała na swoim koncie w serwisie X.

O nowotworze piersi założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji dowiedziała się 5 lat temu, pod koniec marca 2019 r. Mimo świadomości, że jest poważnie chora, nie zrezygnowała z polityki.  

”Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. To ogromna zmiana w moim życiu”. - powiedziała wówczas Janina Ochojska. Zaapelowała wtedy także do kobiet, by dbały o siebie i nie zapominały o badaniach profilaktycznych.

Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek! Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

Leczenie było wymagające

Janina Ochojska przeszła przez chemioterapię, a mimo to wciąż była aktywna w życiu publicznym. Długotrwałe leczenie nie pozostało jednak obojętne dla jej organizmu

„Jeszcze przed rakiem, jeszcze w czasie chemii chodziłam. Ale chemia i operacja mnie osłabiły. Wiem, że gdybym nie była w Parlamencie Europejskim, tylko regularnie chodziła na basen, na rehabilitację, wróciłabym do chodzenia”. - powiedziała Janina Ochojska.

Posłanka podziękowała tym, którzy ją wspierali w procesie leczenia. Szczególne słowa uznania skierowała do lekarzy i pielęgniarek z Bydgoszczy i Krakowa – tam Janina Ochojska była leczona. Dodała również, że rak piersi nie jest wyrokiem śmierci. Wczesne wykrycie nowotworu i współczesne metody leczenia nowotworu umożliwiają pełne wyleczenie. 

Pierwsze objawy raka piersi

W początkowym stadium nowotwór przebiega najczęściej bezobjawowo – na tym etapie zmianę nowotworową przeważnie wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innych badań diagnostycznych piersi.

Gdy guz piersi się rozrasta, pojawić się mogą symptomy takie jak:

  • asymetria piersi,
  • wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
  • zaczerwienienie skóry,
  • jednostronny wyciek z brodawki.

Najczęstszym symptomem raka piersi jest guz – wykrywają go często same chore. Objaw ten występuje u 65%-76% kobiet. Guz przeważnie jest twardy i ma nierówną powierzchnię i jest łatwo wyczuwalny ze względu na wyraźne granice. Nie powoduje też bólu i towarzyszyć mu może kłucie lub pociąganie.

Charakterystycznym symptomem raka piersi jest wyciek z brodawki sutkowej. Zmienia się wtedy jej zabarwienie, może być pogrubiała i wciągnięta. Typowymi objawami raka piersi są także powiększone węzły chłonne

Rokowania przy raku piersi

Rak piersi rozpoznawany jest rocznie u 1,5 miliona kobiet na całym świecie. Z jego powodu umiera ok. 400 tysięcy kobiet. Według danych przekazanych przez Via Medica Journals w Polsce żyje ok. 55-60 tys. kobiet, które zachorowały na raka piersi.

„Odsetek 10-letnich przeżyć chorych na wczesnego raka piersi wynosi ponad 70% (89% w przypadku choroby ograniczonej do guza i 62% w zaawansowaniu lokoregionalnym)”. - czytamy na stronie zwrotnikraka.pl

Rak piersi, nawet jeśli jest leczony, może mieć nawrót. Gdy pojawiają się przerzuty odległe, staje się chorobą przewlekłą.

źródło: zwrotnikraka.pl 

Polecane