Na brodzie pojawiły się włosy? Uważaj. Powodem może być ta choroba

Owłosienie na twarzy nie jest wyłącznie domeną mężczyzn. Włoski na brodzie mają również kobiety, lecz często są tak cienkie i delikatne, że aż niezauważalne. Jednak występowanie ich nie zawsze jest normalne. Sprawdź, jaki wygląd włosków u kobiet to sygnał ostrzegawczy i co może oznaczać.
Włosy na kobiecej brodzie - kiedy są sygnałem ostrzegawczym?
Owłosienie ciała zależy od uwarunkowań genetycznych. Pierwsze włosy u kobiet, oprócz tych na głowie, pojawiają się pod pachami i na okolicy łonowej. Czynnikiem stymulującym porost włosów u kobiet jest np. duży wyrzut hormonów w okresie dojrzewania. Samo występowanie delikatnych włosów nad ustami, czy na szyi nie powinno być powodem do niepokoju, o ile nie powodują dyskomfortu i nie obniżają samooceny. Sygnałem ostrzegawczym jest, gdy na kobiecej brodzie zaczyna pojawiać się dużo ciemnych włosów. To zjawisko nazywa się hirsutyzm.


Hirsutyzm – co to za choroba?
Hirsutyzm jest nadmiernym występowaniem włosów u kobiet, ale w nietypowych miejscach np. na klatce piersiowej, wardze górnej, brodzie, wewnętrznej powierzchni ud, na brzuchu i okolicy brodawek sutkowych. Obecność włosów w tych miejscach jest z kolei naturalna u mężczyzn. Przyczyną choroby jest intensywne działanie androgenów, męskich hormonów płciowych i stosowanie leków o działaniu androgennym.
Czytaj też: Tak odblokujesz spalanie tłuszczu. Zjedz łyżkę na noc
Pojawienie się włosków w tych miejscach może być problemem zdrowotnym. Jak wynika z informacji znajdujących się na portalu MedycynaPraktyczna.pl, zwiększona produkcja androgenów może być wynikiem np.:
- choroby jajników,
- choroby nadnerczy,
- choroby przebiegających z dużym stężeniem prolaktyny,
- stosowaniem niektórych leków i środków np. steroidów anabolicznych, doustnych środków antykoncepcyjnych.
Od 5% do 15% kobiet w okresie rozrodczym ma więcej typowo męskiego owłosienia – częściej objaw ten występuje u kobiet otyłych. Niekiedy wskazanie przyczyn hirsutyzmu nie jest możliwe.
Polecamy: Jedno z najważniejszych badań po 50 r.ż. Na NFZ zrobisz za darmo ze znieczuleniem
Jak usunąć niechciane owłosienie z twarzy?
Wskazana jest wizyta u lekarza POZ lub dermatologa. Konsultacja z lekarzem jest konieczna, ze względu na to, że przyczyną owłosienia mogą być zaburzenia hormonalne. Po ustaleniu diagnozy, możliwe jest usunięcie niechcianego owłosienia. Jedną z metod jest depilacja mechaniczna woskiem lub za pomocą maszynki, depilatora czy pęsety. Metody te nie są długotrwałe np. zabiegi woskiem trzeba powtarzać co 2-3 tygodnie, co bywa szczególnie dotkliwe dla osób z niską odpornością na ból.
Sposób leczenia hirsutyzmu zależy od przyczyn choroby. Najczęściej polega na usuwaniu owłosienia i stosowaniu leków przeciwandrogenowych.
Ustalenie przyczyn nadmiernego owłosienia jest kluczowe. Stosowanie samych zabiegów bez konsultacji z lekarzem często nie daje oczekiwanych rezultatów – powodem są bowiem zaburzenia hormonalne, które wymagają leczenia.





































