Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Drżenie dłoni to najbardziej charakterystyczny objaw. Może świadczyć o poważniej chorobie

Drżenie dłoni to najbardziej charakterystyczny objaw. Może świadczyć o poważniej chorobie

ręce starszego człowieka
Fot. Freepik

Parkinson jest nazywany chorobą drżących rąk. Jest to najbardziej charakterystyczny i najbardziej widoczny objaw tego schorzenia. To on często jest najważniejszym czynnikiem diagnostycznym.

Jednak nie zawsze drżenie dłoni jest zwiastunem tej choroby. Czasami może świadczyć o zupełnie innych problemach zdrowotnych.

Choroba Parkinsona

Parkinson to jedna z najmniej zbadanych chorób. Nie wiemy jeszcze, co tak naprawdę ją powoduje, nie potrafimy także wyleczyć jej zupełnie. Chociaż nie jest to choroba śmiertelna, to bardzo mocno obniża jakość życia chorego. Według statystyk na całym świecie choruje na nią aż 10 mln osób.

Jest to schorzenie neurodegeneracyjne, co oznacza, że stopniowo i nieodwracalnie uszkadzają się neurony, czyli komórki nerwowe. W Parkinsonie dochodzi do zaniku neuronów dopaminergicznych, czyli odpowiedzialnych za tworzenie dopaminy. Substancja ta kontroluje napięcie mięśni, koordynację ruchową i zdolności uczenia się i zapamiętywania.

Parkinson szklanka wody Fot. Pixelshot / Canva.jpg

Specyficzne drżenie dłoni w Parkinsonie

Choroba Parkinsona upośledza działanie całego układu nerwowego, ale jej najbardziej charakterystycznym objawem jest drżenie rąk, a potem głowy. Dlatego często się nazywa ją "chorobą drżących rąk". Ponieważ badania obrazowe (tomografia, EEG czy rezonans) nie wykazują choroby, lekarz najczęściej stawia diagnozę na podstawie zewnętrznych objawów.

Właśnie to drżenie dłoni jest bardzo specyficzne. Dotyczy zazwyczaj tylko jednej ręki i pojawia się tylko w spoczynku, kiedy dłoń jest odłożona. Drżenie ustaje podczas ruchu. Ale to niejedyne objawy choroby Parkinsona. Do tych, które można zaobserwować z zewnątrz, należy też spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia mowy i specyficzny chód (stawianie drobnych kroczków).

Polecamy: Suplementy nie są nam potrzebne! Lekarz wskazuje tylko jeden wyjątek

O czym może świadczyć drżenie dłoni

Samo drżenie dłoni pojawia się także przy różnych innych chorobach. Czasami jest fizjologiczne, ponieważ bywa odpowiedzią organizmu na stres, zdenerwowanie, zmęczenie czy wysiłek fizyczny. Bywa także spowodowane nadużywaniem kofeiny, nikotyny lub alkoholu. Może pojawić się po niektórych lekach, na przykład psychoaktywnych, przeciwko astmie czy padaczce.

Drżenie dłoni pojawia się w cukrzycy, kiedy poziom glukozy we krwi jest niski. Może pojawić się także w stanie hipokalcemii (niski poziom wapnia), niedoborze witaminy B12, niskim poziomie magnezu lub nadczynności tarczycy.

Jednak trzęsące się dłonie bywają także objawem poważniej choroby, na przykład choroby Minora lub choroby Wilsona. Drżenie pojawia się również w przebiegu schorzeń o podłożu psychicznym, w fobiach, nerwicach i schizofrenii. Jest także pierwszym objawem ataków paniki.

Zobacz także: To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach