Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Juvit C – skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:24

Juvit C – skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Juvit C – skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne
pixabay.com

Juvit C – co to jest?

Juvit C dostępny jest w aptekach w formie kropli. Jego zadaniem jest uzupełnianie codziennej diety w witaminę C. Przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt, których dieta jest uboga w witaminę C. 

Skład kropli Juvit C

Substancją czynną kropli Juvit C jest kwas askorbowy o zawartości 100 mg w 1 ml kropli.

Substancje pomocnicze zawarte w preparacie Juvit C to: glicerol, disodu edetynian oraz woda oczyszczona.

Dawkowanie kropli Juvit C

Preparat Juvit C należy przyjmować zgodnie z instrukcją na ulotce dołączoną do opakowania oraz wedle zaleceń lekarza lub farmaceuty. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to dawkowanie kropli Juvit wygląda następująco:

  • niemowlętom (od 28. dnia życia) i małym dzieciom (do końca 24. miesiąca życia) należy podawać od 5 do 8 kropli raz na dobę (można dodać do jedzenia lub napoju);

  • dzieciom od 3. roku życia do 11. roku życia należy podawać 10 kropli raz na dobę;

  • młodzież (od 12 roku życia) i osoby dorosłe powinny przyjmować od 15 do 20 kropli raz na dobę (w razie większego zapotrzebowania lub w niedoborach witaminy C, dawkę można podwoić i przyjmować lek dwa razy na dobę).

1 ml leku odpowiada około 20 kroplom. Istnieje ryzyko przedawkowania preparatu, wobec czego nie należy podawać leku bezpośrednio z butelki do ust dziecka.

Działanie preparatu Juvit C

Witamina C zawarta w preparacie Juvit C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bierze m.in. udział w metabolicznych procesach utleniania i redukcji zachodzących w komórkach. Bez jej udziału nie byłoby możliwe powstawanie kolagenu, elastyny i substancji międzykomórkowej, co uniemożliwiałoby prawidłowy rozwój kości, zębów, chrząstki i zaburzyłoby proces gojenia ran. Wpływa także na tworzenie ciał odpornościowych w organizmie.

Tagi: