Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kanibalizm przyczyną śmiertelnej choroby. Tak ginęły dzikie plemiona
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.09.2023 17:28

Kanibalizm przyczyną śmiertelnej choroby. Tak ginęły dzikie plemiona

plemię
canva.com

Kanibalizm u ludzi jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i wywołuje ogromne zniszczenia w organizmie. Takie dowody pojawiły się za sprawą obserwacji plemienia w Papui Nowej Gwinei, które praktykowało rytualny kanibalizm. Wśród plemion ludożerców wybuchła epidemia śmiertelnej choroby dziesiątkującej całe osady. 

Kuru - nieuleczalna choroba kanibali

Kuru jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego, powodowaną przez nagromadzenie się prionów w komórkach nerwowych na skutek spożywania ludzkiego mięsa. Priony to białka zakaźne o zmienionej strukturze atomów. Po przeniknięciu do organizmu człowieka, odkładają się głównie w tkance nerwowej, prowadząc do uszkodzenia mózgu. Choroby prionowe są nieuleczalne i w ciągu kilku miesięcy lub lat prowadzą do zgonu. 

Chorobę Kuru odkrył amerykański wirusolog i pediatra Daniel Carleton Gajdusek, za co otrzymał Nagrodę Nobla w 1976 roku. Choroba Kuru była rozpowszechniona wśród plemienia Fore w Papui Nowej Gwinei, które praktykowało rytualny kanibalizm. Do zakażeń dochodziło przez spożywanie mózgu zmarłych ludzi. Konsumowanie mózgu nieboszczyków stanowiło pewnego rodzaju wyróżnienie dla najbliższej rodziny, głównie kobiet i dzieci. Obecnie choroba Kuru praktycznie nie występuje, ponieważ w latach 50. XX wieku kanibalizm został zakazany. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-28T194300.601.png

Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują "Krowi covid" atakuje w Hiszpanii! Czy może zarazić człowieka?

Objawy choroby Kuru

Okres inkubacji choroby Kuru jest bardzo długi i może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero po 20 latach od momentu zakażenia. Stopniowo postępujące uszkodzenie mózgu ostatecznie prowadzi zgonu. 

Charakterystyczne dla choroby Kuru są wahania nastroju. Często pojawia się mimowolny, niekontrolowany śmiech, dlatego schorzenie to zostało określone jako „śmiejąca się śmierć”. 

Przebieg choroby Kuru dzieli się na 4 fazy: 

  • Faza I - Pojawiają się bóle brzucha, głowy i stawów, a u części chorych dochodzi do utraty masy ciała. 
  • Faza II – Pojawia się drżenie tułowia i ruchy mimowolne. Chorzy mają trudności z utrzymaniem równowagi, a ich chód staje się chwiejny. Może wystąpić oczopląs. 
  • Faza III – Chory nie może się poruszać bez podparcia. Finalnie przestaje całkowicie chodzić i może jedynie siedzieć z podparciem. Ponadto traci zdolność mówienia. 
  • Faza IV – Chory nie jest w stanie wykonywać żadnych ruchów, a także traci kontrolę nad zwieraczami. Jest to końcowy etap choroby, który kończy się zgonem. 

Epidemia Kuru wśród kanibali

Nie istnieje skuteczny lek na chorobę Kuru. Jest to schorzenie nieuleczalne, które zawsze prowadzi do śmierci. Wśród plemion praktykujących kanibalizm wybuchła epidemia. Dochodziło do wymarcia ponad 90% społeczności, a niektóre plemiona prawdopodobnie wyginęły całkowicie, zanim doszło do kontaktu z białymi. 

Zgony zdarzały się znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ to głównie one konsumowały ludzkie mózgi. Jak podają źródła, ostatnia osoba ze stwierdzoną chorobą Kuru zmarła w 2005 roku.

Tagi: choroba Kuru
Polecane