Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zmarł po 2 tygodniach od zakażenia się ptasią grypą. Niepokojące wieści z Chin
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 28.09.2023 16:20

Zmarł po 2 tygodniach od zakażenia się ptasią grypą. Niepokojące wieści z Chin

ferma drobiu
canva.com

Chiny poinformowały, że w mieście Chongqing, u 68-letniego mężczyzny wykryto ptasią grypę. Zakażenie zostało wywołane przez szczep H5N6. Niestety pacjenta nie udało się uratować. 

Ptasia grypa u ludzi

Epidemia ptasiej grypy miała miejsce w latach 2003–2009, choć już wcześniej dochodziło do pojedynczych przypadków zachorowań. W latach 2003–2009 ptasia grypa spowodowała śmierć milionów ptaków na całym świecie. Wirus atakował głównie ptactwo (zarówno dzikie, jak i hodowlane), jednak przenosił się także na ludzi. Mimo, że od głośnej epidemii minęło już wiele lat, nie oznacza to, że wirusa już nie ma i nie stanowi zagrożenia. 

Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa ptasiej grypy, z czego większość wywołuje łagodne objawy u ptactwa. Istnieją jednak szczepy wysokopatogenne, które mogą powodować śmiertelne zakażenia u drobiu i ludzi. 

Zakażenie wirusem ptasiej grypy u ludzi występuje bardzo rzadko. Zazwyczaj następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorymi lub martwymi ptakami, bądź skażonymi przez nie odchodami. Objawy u człowieka mogą przypominać grypę sezonową, jednak przebieg choroby może być dużo bardziej dramatyczny, powodując niewydolność wielonarządową oraz śmierć. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-28T150029.794.png

Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową. To kolory ostrzegawcze Tak wyglądają nogi osoby z przewlekłą niewydolnością żylną! Lekarz wskazał nietypowe symptomy

Groźny wirus H5N6 w Chinach

W chińskim mieście Chongqing, 68-letni mężczyzna, który miał styczność z żywym drobiem, zachorował na ptasią grypę wywołaną przez szczep H5N6. Pierwsze symptomy zakażenia dostrzegł 5 sierpnia, natomiast 20 sierpnia zmarł, pomimo hospitalizacji. 

27 września br. Centrum Ochrony Zdrowia w Hongkongu opublikowało komunikat w sprawie ptasiej grypy. W ramach rządowego planu gotowości na wypadek pandemii grypy w Chinach został wprowadzony poziom reagowania alarmowego. 

Wirus H5N6 jest podtypem wirusa grypy typu A, który może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Uznaje się go za potencjalne zagrożenie pandemiczne, ponieważ przekracza barierę gatunkową. Po raz pierwszy wirus ten został wykryty u drobiu w 2013 roku. Od tego momentu rozprzestrzenił się wśród ptactwa na całym świecie. 

W 2021 roku w Chinach, liczba wykrytych infekcji H5N6 u ludzi znacznie wzrosła, co wzbudziło duży niepokój. Do tej pory zarejestrowano łącznie 26 zakażeń, z czego 17 przypadków śmiertelnych. Większość zakażonych pacjentów miała styczność z martwym lub żywym drobiem.

Objawy zakażenia ptasią grypą u człowieka

Wirusy ptasiej grypy atakują głównie ptaki, w tym drób. Jeśli dojdzie do zakażenia człowieka, mogą wystąpić następujące objawy: 

 • gorączka, 
 • kaszel, 
 • bóle gardła, 
 • ból mięśni, 
 • bóle stawów.

Wskutek zakażenia może nawet dojść do rozwoju ciężkich chorób układu oddechowego. Pacjenci zgłaszają też infekcje oczu oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. nudności, wymioty i biegunkę. Ciężki przebieg choroby może skutkować niewydolnością wielonarządową oraz śmiercią.

Jak uniknąć zakażenia ptasią grypą?

Aby chronić się przed ptasią grypą, przestrzegaj następujących zasad:

 • Nie dotykaj dzikiego ptactwa, a w kontakcie z ptakami gospodarskimi, używaj jednorazowych rękawiczek.
 • Po kontakcie z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym, dokładnie myj ręce.
 • Mięso drobiowe oraz ptasie jaja przechowuj w szczelnie zamkniętych opakowaniach, żeby nie miały kontaktu z inną żywnością.
 • Unikaj spożywania jaj w postaci surowej.
 • Mięso drobiowe i jaja poddawaj odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 st. C.
 • Wszystkie przedmioty mające kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze) czyść dokładnie z zastosowaniem detergentu.
 • Pilnuj, aby dzieci nie przebywały w miejscach bytowania dzikiego ptactwa czy ferm drobiu.
Tagi: ptasia grypa