Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Kardiolog wskazał pierwsze objawy udaru mózgu. Są zwodnicze. Mogą przypominać osłabienie!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.07.2023 08:10

Kardiolog wskazał pierwsze objawy udaru mózgu. Są zwodnicze. Mogą przypominać osłabienie!

udar mózgu
canva

Liczba udarów mózgu w Europie rośnie z roku na rok. Europejska Organizacja Udarowa opracowała w związku z tym nawet specjalny plan walki z udarem do 2030 r. Rozpoznanie choroby nie zawsze jest możliwie ze względu na to, że objawy te łatwo pomylić np. z osłabieniem. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z udarem? Nasz organizm wysyła wcześniej znaki ostrzegawcze. Czym są? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińska.

Epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) i kołatanie serca – to sygnały, że grozi Ci udar

Epizody przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA) są ostrzegawczymi sygnałami, że zbliża się udar mózgu. Są to krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia: 
   • widzenia, 
   • mowy,
   • pamięci.

Chory odczuwa wtedy także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej ręki, nogi i twarzy: „Zwykle całkowicie ustępują po kilku minutach lub kilku godzinach, natomiast nie wolno ich bagatelizować, gdyż oznaczają wysokie ryzyko wystąpienia pełnoobjawowego udaru mózgu w najbliższym czasie”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Oznaką mogącą sugerować, że zbliża się udar mózgu, są dolegliwości sercowe: „Czujność pacjenta i lekarza prowadzącego powinny również wzbudzić napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca, zwykle szybszej niż zwykle, wywołującej złe samopoczucie, pogorszenie tolerancji wysiłku i osłabienie”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska. Może się okazać, że to migotanie przedsionków, czyli choroba stanowiąca jedną z głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu.

Projekt bez nazwy - 2023-07-24T220420.043.png

Te grupy ludzi są najbardziej narażone na udar. Lekarz ostrzega! Dlaczego pacjent po udarze mózgu wymaga rehabilitacji? Rola rehabilitacji w leczeniu udaru

Niedowład, opadnie kącika ust i problemy z mówieniem

Rozpoznanie udaru nie zawsze jest możliwe. Jego pierwsze symptomy mogą zostać mylnie zinterpretowany jako skutek złego odżywiania lub jako osłabienie. Charakterystycznym, uznawanym za podstawowy objaw udaru, jest niedowład jednej z części ciała:„ Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę. Niedowład może też dotyczyć pojedynczej kończyny górnej lub dolnej, natomiast pojedyncze ognisko uszkodzenia mózgu nie może wywołać jednoczasowo niedowładu lewej ręki i prawej nogi lub odwrotnie”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest opadanie kącika ust: „Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust oraz wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy (lewej bądź prawej) - to jest również wynik niedowładu mięśni twarzy. Zazwyczaj niedowładom towarzyszą zaburzenia czucia, np. drętwienie ręki, nogi bądź twarzy, w skrajnych przypadkach może wystąpić całkowity brak czucia”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Osoba, która dostała udaru, zaczyna mieć też problemy z mówieniem: „Bardzo częstym objawem udaru są zaburzenia mowy, które mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwszy typ spowodowany jest uszkodzeniem ośrodka sterującego pracą naszego narządu głosu (krtań, język, mięśni dolnej połowy twarzy), co prowadzi do nieprawidłowej artykulacji. Mowa jest wówczas niewyraźna, bełkotliwa, skandowana, ale treść jest zazwyczaj logiczna”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Afazja i problemy ze wzrokiem

Afazja jest to drugi typ zaburzeń mowy występujący podczas udaru. Powodem jest uszkodzenie ośrodka mowy, odpowiadającego za rozumienie słów:

„Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka - nie rozumie, co do niej mówimy i nie potrafi nazwać podstawowych przedmiotów czy czynności. Czasem afazja może być tylko częściowa, np. dotyczyć tylko braku zdolności do formułowania wyrazów czy zdań, natomiast rozumienie treści jest prawidłowe. Możemy to poznać po tym, że taka osoba spełnia polecenia, gdy prosimy o dotknięcie lewą ręką prawego ucha, czy pokazanie czerwonego przedmiotu, natomiast nie jest w stanie odpowiedzieć na proste pytanie typu jak się nazywa, gdzie mieszka itp”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Z powodu afazji znacznie utrudniona jest komunikacja z osobą dotkniętą udarem. Następstwem tego jest konieczność nauki macierzystego języka na nowo. Oprócz niej chory zaczyna mieć problemy z widzeniem: „Kolejnym dość częstym objawem udaru mózgu są zaburzenia widzenia, przejawiające się jako ubytki pola widzenia”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

 

Mniej specyficzne symptomy udaru

Są to ból głowy, nudności i wymioty: „Są one zazwyczaj wyrazem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i są bardziej typowe dla udaru krwotocznego. Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów mogą sugerować udar móżdżku. Bardzo groźnymi i źle rokującymi objawami są zaburzenia świadomości, a w skrajnych przypadkach utrzymujący się brak przytomności”. – powiedział kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.