Kleszcze już wyszły na żer. Leśnicy ostrzegają przed zagrożeniem
Jak jest zima, to musi być zimno. A kiedy jest ciepło, tak jak teraz, może z tego wyniknąć sporo niepożądanych sytuacji. Nie tylko wirusy wolą, kiedy temperatury są wyższe. Budzą się również kleszcze.
Leśnicy już ostrzegają, by uważać podczas spacerów. Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu, środkach zabezpieczających i o dokładnym oglądaniu ciała po powrocie do domu. Możemy ustrzec się w ten sposób przed niebezpieczną chorobą.
Ciepła zima sprzyja chorobom
W ostatnich dniach o naszej zimie można wiele powiedzieć, tylko nie to, że jest mroźna. Z przewidywań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że nadchodzące miesiące będą prawdopodobnie także cieplejsze niż zwykle.
"Na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" – czytamy w komunikacie IMGW. Wiąże się z tym sporo niebezpieczeństw dla naszego zdrowia.
Po pierwsze – wirusy. Podczas gdy niskie temperatury znacznie ograniczają aktywność niektórych wirusów i skracają np. ich przeżywalność na różnych powierzchniach, to brak mrozów oznacza, że wirusy mogą dłużej przetrwać i łatwiej się rozprzestrzeniać. A więc możemy częściej chorować.
Mrozy „wybijają” także różne owady, w tym komary i kleszcze. Jeśli chodzi o te drugie, to już żerują i są bardzo aktywne.
Ta herbata obniża cukier i działa przeciwzapalnie. Jest nawet lepsza niż zielona Poważna dolegliwość Britney Spears. "Na początku praktycznie nie mogłam oddychać"Kleszcze się obudziły, trzeba uważać
Kleszczom wystarczy 5 st. powyżej zera, by zaczęły żerować. Gdy jest zimniej – giną, jeśli się dobrze nie schowają. Gdyby temperatura utrzymała się na poziomie -18 st. C przez kilka dni, wymroziłoby je całkowicie. Ale gdy jest ciepło, wychodzą ze swoich norek, tuż pod powierzchnią ziemi i wspinają się na gałązki i trawy. Jeśli człowiek lub zwierze przejdzie obok, mogą zaatakować.
Lasy Państwowe ostrzegają:
„Wystarczył jeden słoneczny i ciepły (jak na styczeń) dzień, żeby obudziły się kleszcze — o ile w ogóle zasnęły.
Uważajcie na siebie i swoich czworonożnych milusińskich.”
Groźne choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze roznoszą poważne choroby, jak kleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko któremu na szczęście można się zaszczepić, czy boreliozę, na którą szczepionki, jak dotąd, nie ma.
„Brak mroźnych zim sprawia, że przeżywa więcej gryzoni, które są rezerwuarem patogenów wywołujących boreliozę, ale też kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), czy babeszjozę, którą przecież mogą zarażać się także ludzie” – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Rok 2024 był rekordowy, jeśli chodzi o zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, zanotowano także wzrost przypadków boreliozy. „Już wiosną może być prawdziwy wysyp” – dodaje lekarka.
Jak chronić się przed kleszczami?
Wśród skutecznych sposobów ochrony przed kleszczami należy wymienić:
- odpowiednią odzież – czyli ubrania zakrywające ciało: długie rękawy, długie spodnie oraz skarpety. Dobrze jest włożyć nogawki spodni do skarpet, aby utrudnić kleszczom dostęp do skóry oraz zakładać jasne ubrania, bo łatwiej na nich dostrzec kleszcze,
- środki odstraszające – najskuteczniejsze są preparaty zawierające DEET, ikarydynę lub olejek eukaliptusowy. Preparaty te można stosować zarówno na skórę, jak i na ubrania, kierując się zaleceniami producenta,
- po powrocie do domu ze spaceru, należy zdjąć ubranie i wytrzepać je nad wanną (następnie wyprać) i dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze wybierają najchętniej takie miejsca, jak zgięcia w łokciach czy pod kolanami, jednak wbić się mogą właściwie wszędzie, nawet w czubek głowy. Pamiętajmy także o przejrzeniu sierści psów.
UWAGA Im szybciej wyjmiemy ze skóry kleszcza, tym lepiej. Czas, którego owady potrzebują do ewentualnego zainfekowania nas, to minimum 24 godziny.
Zobacz także:
Borelioza nie zawsze zaczyna się od rumienia. Pierwszy objaw może być mylący
Mężczyzna zmarł po ukąszeniu przez kleszcza. Zachorował na krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną
Nie tylko rumień wędrujący. Borelioza może objawiać się w postaci nietypowego guzka