Kodeina – co to jest? Wskazania
Czym jest kodeina?
Kodeina to alkaloid fenantrenowy, wchodzący w skład opium. Pozyskiwana jest z morfiny, której jest pochodną. Jako lek złożony, kodeina występuje w połączeniu z innymi substancjami, są nimi np. kwas acetylosalicylowy, czyli znaleźć ją można w aspirynie, paracetamolu lub w leku ibuprofen.
Kodeina jest używana przez niektórych także jako narkotyk, z uwagi na to, że wykazuje działanie euforyczne i relaksujące. Jak każdy inny narkotyk, kodeina powoduje uzależnienie i może doprowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych.
Wskazania do stosowania kodeiny
Wskazaniem do stosowania kodeiny jest suchy, uporczywy kaszel oraz leczenie bólu o dużym i umiarkowanym nasileniu. Jej działanie przeciwbólowe utrzymuje się do ok. 4 godzin, natomiast przeciwkaszlowe od 4. do 8. godzin. Występuje w licznych preparatach przeciwbólowych w postaci tabletek i tabletek musujących, a w preparatach przeciwkaszlowych w formie syropów i tabletek.
Jak dawkować kodeinę?
Maksymalna dawka kodeiny, jaką można przyjąć w ciągu doby to 240 mg. Nie należy przyjmować jej częściej niż 4 razy na dobę i trzeba zachować odstęp między dawkami minimum 6 godzin.
Czy stosowanie kodeiny jest bezpieczne?
Pomimo iż kodeina stanowi składnik niektórych leków bez recepty, nie oznacza to, że jest w pełni bezpieczna. Preparaty zawierające kodeinę przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza oraz zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu leku nie powodują uzależnienia. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy pacjent dawkuje lek samodzielnie i przyjmuje większe dawki, niż jest to zalecane.
Przed rozpoczęciem stosowania preparatu z kodeiną należy udzielić lekarzowi informacji o wszystkich dolegliwościach, chorobach oraz przyjmowanych lekach. Leki należy dawkować w sposób zgodny z ulotką i zaleceniem lekarza – nadużycie kodeiny może doprowadzić do rozwinięcia się nałogu.