Pacjenci.pl

Kodeina – co to jest? Wskazania

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Kodeina (3-metylomorfina) to lek z gatunku opioidów o działaniu przeciwbólowym i przeciwkaszlowym (hamuje odruch kaszlu). Znajduje się w wielu lekach dostępnych w aptekach. Czym jest kodeina i kiedy się ją stosuje? Jakie są skutki uboczne je

Czym jest kodeina? 

Kodeina to alkaloid fenantrenowy, wchodzący w skład opium. Pozyskiwana jest z morfiny, której jest pochodną. Jako lek złożony, kodeina występuje w połączeniu z innymi substancjami, są nimi np. kwas acetylosalicylowy, czyli znaleźć ją można w aspirynie, paracetamolu lub w leku ibuprofen.

Kodeina jest używana przez niektórych także jako narkotyk, z uwagi na to, że wykazuje działanie euforyczne i relaksujące. Jak każdy inny narkotyk, kodeina powoduje uzależnienie i może doprowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych. 

Wskazania do stosowania kodeiny

Wskazaniem do stosowania kodeiny jest suchy, uporczywy kaszel oraz leczenie bólu o dużym i umiarkowanym nasileniu. Jej działanie przeciwbólowe utrzymuje się do ok. 4 godzin, natomiast przeciwkaszlowe od 4. do 8. godzin. Występuje w licznych preparatach przeciwbólowych w postaci tabletek i tabletek musujących, a w preparatach przeciwkaszlowych w formie syropów i tabletek. 

Jak dawkować kodeinę?

Maksymalna dawka kodeiny, jaką można przyjąć w ciągu doby to 240 mg. Nie należy przyjmować jej częściej niż 4 razy na dobę i trzeba zachować odstęp między dawkami minimum 6 godzin.

Czy stosowanie kodeiny jest bezpieczne?

Pomimo iż kodeina stanowi składnik niektórych leków bez recepty, nie oznacza to, że jest w pełni bezpieczna. Preparaty zawierające kodeinę przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza oraz zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu leku nie powodują uzależnienia. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy pacjent dawkuje lek samodzielnie i przyjmuje większe dawki, niż jest to zalecane.

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu z kodeiną należy udzielić lekarzowi informacji o wszystkich dolegliwościach, chorobach oraz przyjmowanych lekach. Leki należy dawkować w sposób zgodny z ulotką i zaleceniem lekarza – nadużycie kodeiny może doprowadzić do rozwinięcia się nałogu.

Przeciwwskazania do stosowania kodeiny

Przeciwwskazaniem do przyjmowania kodeiny jest uczulenie na tę substancję. Nie mogą jej także przyjmować pacjenci cierpiący na astmę lub inne zaburzenia układu oddechowego oraz w przypadku chorych na niedrożność jelit. 

Należy także poinformować lekarza, jeśli pacjent cierpi na schorzenia wątroby lub nerek, ma kłopoty z pęcherzykiem żółciowym, tarczycą, trzustką, układem moczowym, jest po przebytym urazie głowy. Konieczne jest także poinformowanie lekarza, jeśli pacjent choruje na niedociśnienie, ma zaburzenia psychiczne, cierpi na chorobę alkoholową lub ma problemy z  uzależnieniem od narkotyków. Przyjmowanie kodeiny jest niewskazane podczas ciąży i karmienia piersią. 

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie leków z kodeiną może spowodować wystąpienie poważnych skutków ubocznych, takich jak: zawroty głowy, zasłabnięcie, dreszcze, trudności z oddychaniem, sapanie, przyspieszony lub spowolniony oddech, brak oddechu, intensywne pocenie się, tzw. zimne poty, mętlik w głowie, nieregularne bicie serca, brak wyczuwalnej pracy serca, przyspieszony lub osłabiony puls, omdlenia, osłabienie, utrata przytomności, niewyczuwalny puls, uczucie gorąca, gorączka, niestrawność, wzdęcia, zaczerwienienie twarzy, szyi, ramion lub górnej klatki piersiowej, nudności, wymioty, utrata apetytu, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, blade lub niebieskawe zabarwienia ust, paznokci, skóry, zaparcia.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych należy niezwłocznie zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza.

Jak rozpoznać przedawkowanie kodeiny?

W przypadku spożycia nadmiernej ilości leku zawierającego kodeinę należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Z uwagi na wcześniej wymienione, możliwe skutki uboczne wynikające ze stosowania kodeiny należy zachować szczególną ostrożność i powstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Pod żadnym pozorem nie należy łączyć kodeiny z alkoholem, ponieważ takie połączenie może być szkodliwe dla zdrowia lub życia.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >