Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Król Karol III jest poważnie chory. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.02.2024 20:41

Król Karol III jest poważnie chory. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie

Król Karol III fot. Karwai Tang / Contributor / Getty Images
Król Karol III fot. Karwai Tang / Contributor / Getty Images

Ostatnio, król Karol III został hospitalizowany z powodu powiększonej prostaty. Podczas operacji okazało się, że stan zdrowia monarchy jest bardziej poważny – zdiagnozowano u niego nowotwór. Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie. 

U króla Karola zdiagnozowano nowotwór

Pałac Buckingham wydał oficjalne oświadczenie dotyczące stanu zdrowia króla Karola III: 

"Podczas niedawnej operacji króla na łagodne powiększenie prostaty zauważono oddzielny problem. Następne testy diagnostyczne zidentyfikowały pewną formę raka.

Jego Królewska Mość rozpoczęła dzisiaj cykl regularnych zabiegów, podczas których lekarze doradzili mu odłożenie obowiązków związanych z wystąpieniami publicznymi. Przez ten okres Jego Królewska Mość będzie nadal wykonywać obowiązki państwowe i oficjalne prace biurowe jak zwykle.

Król jest wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki jego niedawnej operacji szpitalnej. Pozostaje całkowicie pozytywny co do swojego leczenia i nie może się doczekać powrotu do pełnej służby publicznej jak najszybciej.

Jego Królewska Mość postanowiła podzielić się swoją diagnozą, aby zapobiec spekulacjom i w nadziei, że może to pomóc w zrozumieniu publicznym dla wszystkich na świecie dotkniętych rakiem." - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham na Instagramie. 

Jak podało BBC, nowotwór wykryto w trakcie leczenia króla Karola z powodu łagodnego powiększenia prostaty, jednak nie jest to rak prostaty. Zaistniała sytuacja zwraca jednak uwagę na problem raka prostaty u mężczyzn na całym świecie. 

Muhammad Aamir Sumsum  Shutterstock.png

Król Karol III hospitalizowany. Komunikat o problemach zdrowotnych monarchy Profilaktyka raka prostaty - jakie badania wykonywać i jak często? Ekspert tłumaczy

Rak prostaty - jakie daje objawy?

Rak prostaty ma to do siebie, że rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się objawy, zazwyczaj jest już w stadium zaawansowanym. Dlatego więc, lekarze apelują, aby poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym, niezależenie od stanu zdrowia mężczyzny.

Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, kiedy wystąpią następujące dolegliwości: 

  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu;
  • osłabiony strumień moczu;
  • częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy);
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu;
  • ból lub dyskomfort w okolicy prostaty, miednicy, pleców lub bioder;
  • obecność krwi w moczu lub nasieniu;
  • bóle kości. 

Badania profilaktyczne to podstawa

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 50. roku życia wykonywał regularnie badania profilaktyczne. Pacjenci, u których w rodzinie występowały przypadki raka prostaty, powinni zacząć się badać już w wieku 40 lat. 

„Uważa się, że po 50 roku życia każdy mężczyzna powinien sprawdzić swój poziom PSA we krwi oraz być zbadanym przez urologa. Należy również pamiętać, że w przypadku pacjentów, którzy mają dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak np. genetyczne występowanie raka prostaty u taty, dziadka, syna, zwłaszcza jeżeli dotyczy to więcej niż jednego mężczyzny w rodzinie, istnieje ryzyko, że nowotwór może się rozwinąć wcześniej i w młodszym wieku. Zatem pacjenci w tym przypadku powinni wcześniej skorzystać z wizyty u urologa – nawet około 40 roku życia.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów urolog lek. Paweł Nalej. 

Polecane