Księżna Kate skończyła chemioterapię, a dalej ma swoje włosy. Lekarka wyjaśnia dlaczego
Księżna Kate - żona następcy tronu księcia Williama – zakończyła już chemioterapię. Choć wiele osób traci w trakcie leczenia włosy, u niej tak się nie stało. Lekarka wyjaśnia, dlaczego tak się stało.
Jak podaje International Agency for Research on Cancer, w 2022 roku na świecie pojawiło się 20 milionów nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe oraz 9,7 miliona zgonów nowotworowych. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie był rak płuca – w 2022 r.
Księżna Kate jest już po chemioterapii
42-letnia Księżna Cambridge od pewnego czasu walczy z nowotworem. Niedawno ogłosiła, że jest już po chemioterapii i wkrótce zamierza wrócić do wypełniania swoich książęcych obowiązków. Mimo obciążającego organizm leczenia, które w wielu przypadkach wiąże się z wypadaniem włosów, Kate ich nie straciła.
Wiele osób zastanawia się jak to możliwe. Lekarka Karin Jordan z Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego, cytowana przez Frankfurter Rundschau, wyjaśniła, jak to możliwe.
Aktorka z "M jak miłość" jest już po zabiegu. „Została mi taka słodka blizna w kształcie serduszka” Masz taką grupę krwi? To i większe ryzyko raka żołądka- Istnieje wiele różnych form terapii przeciwnowotworowej. W zależności od rodzaju nowotworu stosuje się różne leki – poinformowała.
Czy zawsze wypadają włosy po chemii?
Utrata włosów podczas chemioterapii zależy przede wszystkim od rodzaju leku przeciwnowotworowego, ale i od jego dawkowania i formy podawania – w postaci tabletki czy dożylnie. W przypadku przyjmowania tabletek można nawet całkowicie uniknąć wypadania włosów. Lekarka poinformowała, że łagodna w tej kwestii jest m.in. kapecytabina. Dodała też, że mają na to również wpływ nowe formy leczenia - np. immunoterapia.
Co zrobić, żeby nie wypadały włosy po chemii?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy jest jakiś sposób na to, by nie wypadały włosy po chemii. Aktualnie nie istnieją konkretne zalecenia terapeutyczne tego dotyczące. Karin Jordan oraz inni lekarze zalecają jednak schładzanie skóry głowy specjalnymi nasadkami chłodzącymi na kilka minut przed, w trakcie i po chemioterapii. Niska temperatura powoduje skurcz naczyń krwionośnych, dzięki czemu przez skórę głowy przepływa mniej leku stosowanego podczas chemioterapii.
Zobacz też:
Twój nos wygląda w ten sposób? Lekarz ostrzega, że to może być objaw nowotworu
Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce
Bliski umarł w domu? To musisz koniecznie wyrzucić, bo ryzykujesz zdrowiem