Laremid – wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

Laremid to lek stosowany w leczeniu objawów ostrej i przewlekłej biegunki. Preparat działa na przewód pokarmowy. Laremid jest dostępny w postaci tabletek i wydawany jest wyłącznie na receptę. Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku Laremid? Jakie mogą wystąpić działania niepożądane podczas przyjmowania leku?
Laremid to lek stosowany w leczeniu objawów ostrej i przewlekłej biegunki. Preparat działa na przewód pokarmowy. Laremid jest dostępny w postaci tabletek i wydawany jest wyłącznie na receptę. Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku Laremid? Jakie mogą wystąpić działania niepożądane podczas przyjmowania leku?
Laremid – działanie preparatu
Laremid jest syntetycznym opioidem, a jego składnikiem aktywnym jest loperamid. Substancja ta wiąże się z receptorami opioidowymi komórek ściany jelita, tym samym hamując perystaltykę jelit i wydłużając w ten sposób czas przemieszczania się treści jelitowej.
Ze względu na swoje właściwości preparat Laremid przeciwdziała utracie wody i elektrolitów. Preparat zmniejsza gęstość i częstotliwość wypróżnień. Jego działanie jest widoczne po około godzinie od zastosowania, poza tym dobrze się wchłania i jest metabolizowany przez wątrobę.
Skład leku Laremid
Substancją czynną zawartą w preparacie jest chlorowodorek loperamidu.
Substancje pomocnicze znajdujące się w Laremid: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, kwas stearynowy.
Wskazania do stosowania preparatu Laremid
Laremid jest stosowany w leczeniu biegunki różnego pochodzenia i zmniejszaniu wydalania u pacjentów z zewnętrzną przetoką jelita krętego (ileostomią), kolektomią lub rozległych resekcjach jelit.
Dawkowanie preparatu Laremid
Należy upewnić się, że lek Laremid stosowany jest zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania lub zaleceniami lekarza.
Dorośli i dzieci od 6 lat w przebiegu ostrej biegunki: dawka początkowa – 2 tabletki dla dorosłych, 1 tabletka dla dzieci, następnie 1 tabletka po każdym swobodnym wypróżnieniu.
Biegunka przewlekła: dawka początkowa – 2 tabletki dla dorosłych i 1 tabletka dla dzieci; dawkę początkową należy dostosować do uzyskania 1 do 2 normalnych stolców każdego dnia, zwykle z dawką podtrzymującą od 1 do 6 tabletek (2 do 12 mg) na dzień. Maksymalna dawka dla dorosłych to 8 tabletek dziennie, a dla dzieci należy dostosować dawkę do masy ciała (3 tabletki / 20 kg masy ciała dziennie).
Przeciwwskazania do stosowania leku Laremid
Nie należy stosować leku Laremid:
- gdy występuje nadwrażliwość na loperamid lub substancje pomocnicze,
- wśród dzieci do lat 6,
- gdy występuje ciężka biegunka z krwią i wysoką gorączką,
- kiedy występuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- w przypadku ostrej biegunki wywołanej przez bakterie chorobotwórcze lub rzekomo-błoniaste zapalenie okrężnicy,
- w sytuacjach, w których należy unikać spowolnienia perystaltyki jelit, takich jak niedrożność jelit, rozszerzenie okrężnicy i rozszerzenie toksyczne okrężnicy.
Środki ostrożność podczas stosowania leku Laremid
Środki ostrożności które należy zachować podczas stosowania leku Laremid:
- jeśli objawy ostrej biegunki nie ustąpią w ciągu 48. godzin, należy skonsultować się z lekarzem,
- leczenie należy przerwać, gdy po raz pierwszy pojawią się objawy zaparcia lub wzdęcia,
- pacjentom z biegunką (zwłaszcza dzieciom) w trakcie leczenia należy uzupełniać niedobory wody i soli mineralnych,
- osoby z niewydolnością wątroby powinny przed zażyciem leku Laremid skonsultować się z lekarzem,
- Laremid zawiera laktozę; osoby, u których wykryto nietolerancję niektórych cukrów powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku,
- preparat należy przechowywać w miejscu niewidocznym dla dzieci.
Działania niepożądane podczas stosowania preparatu Laremid
W przypadku obrzęku twarzy, ust, gardła, skóry, wysypki, silnego podrażnienia , zaczerwienienia, silnych wzdęć, należy zaprzestać stosowania leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.
Częste działania niepożądane:
- wzdęcia,
- zaparcia,
- bóle głowy,
- nudności.
Działania niepożądane które występują niezbyt często:
- wysypka.
- dyskomfort w jamie brzusznej,
- senność,
- niestrawność,
- wymioty,
- zawroty głowy.
Objawy rzadko występujące:
- zmęczenie,
- świąd,
- niedrożność jelita,
- obrzęk naczynioruchowy,
- pokrzywka,
- zaburzenia koordynacji ruchowej.