Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Laremid – wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:24

Laremid – wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania

Laremid – wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania
pixabay.com

Laremid to lek stosowany w leczeniu objawów ostrej i przewlekłej biegunki. Preparat działa na przewód pokarmowy. Laremid jest dostępny w postaci tabletek i wydawany jest wyłącznie na receptę. Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku Laremid? Jakie mogą wystąpić działania niepożądane podczas przyjmowania leku? 

Laremid – działanie preparatu

Laremid jest syntetycznym opioidem, a jego składnikiem aktywnym jest loperamid. Substancja ta wiąże się z receptorami opioidowymi komórek ściany jelita, tym samym hamując perystaltykę jelit i wydłużając w ten sposób czas przemieszczania się treści jelitowej.

Ze względu na swoje właściwości preparat Laremid przeciwdziała utracie wody i elektrolitów. Preparat zmniejsza gęstość i częstotliwość wypróżnień. Jego działanie jest widoczne po około godzinie od zastosowania, poza tym dobrze się wchłania i jest metabolizowany przez wątrobę.

Skład leku Laremid

Substancją czynną zawartą w preparacie jest chlorowodorek loperamidu.

Substancje pomocnicze znajdujące się w Laremid: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, kwas stearynowy.

Wskazania do stosowania preparatu Laremid

Laremid jest stosowany w leczeniu biegunki różnego pochodzenia i zmniejszaniu wydalania u pacjentów z zewnętrzną przetoką jelita krętego (ileostomią), kolektomią lub rozległych resekcjach jelit.

Dawkowanie preparatu Laremid

Należy upewnić się, że lek Laremid stosowany jest zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania lub zaleceniami lekarza.

Dorośli i dzieci od 6 lat w przebiegu ostrej biegunki: dawka początkowa – 2 tabletki dla dorosłych, 1 tabletka dla dzieci, następnie 1 tabletka po każdym swobodnym wypróżnieniu.

Biegunka przewlekła: dawka początkowa – 2 tabletki dla dorosłych i 1 tabletka dla dzieci; dawkę początkową należy dostosować do uzyskania 1 do 2 normalnych stolców każdego dnia, zwykle z dawką podtrzymującą od 1 do 6 tabletek (2 do 12 mg) na dzień. Maksymalna dawka dla dorosłych to 8 tabletek dziennie, a dla dzieci należy dostosować dawkę do masy ciała (3 tabletki / 20 kg masy ciała dziennie).

Tagi:
Polecane