Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lek Diklonat P – zastosowanie i działania niepożądane.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Lek Diklonat P – zastosowanie i działania niepożądane.

Lek Diklonat P – zastosowanie i działania niepożądane.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCel-ma%C5%9B%C4%87-farmaceutyczny-skincare-1243604/

Lek Diklonat P jest standardowym lekiem, zawierającym diklofenat, który stosuje się do leczenia, przede wszystkim objawowego stanów zapalnych oraz w łagodzeniu bólu w urazach mechanicznych. Sprzedawany jest w formie żelu, który należy stosować miejscowo, zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Diklonat P oraz innych informacji na temat tego specyfiku.

Lek Diklonat P – charakterystyka i zastosowanie

Diklofenak jest substancją czynną zawartą w leku Diklonat P, wykazującą działanie kojąco-chłodzące (dzięki zawartości wodno-zasadowego podłoża), przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ważne jest, aby stosować lek zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce. Przekroczenie polecanej dawki leku może mieć uciążliwe konsekwencje w postaci odczynów alergicznych skóry.

Kuracja objawowa lekiem Diklonat P może być stosowana w poniższych przypadkach:

·        pourazowe zapalenie ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów w wyniku krwiaków, naciągnięć i stłuczeń,

·        ograniczony stan zapalny stawów, ścięgien i mięśni,

·        ograniczona i łagodna postać zapalenia stawów obwodowych i stawów kręgosłupa.

Lek Diklonat P – ostrzeżenia i środki ostrożności

Jak w przypadku stosowania każdego leku, tak i również podczas leczenia przy pomocy leku Diklonat P należy zachować ostrożność w kilku kwestiach. Na pewno lek nie powinien być stosowany, gdy występuje:

·        nadwrażliwość (uczulenie) pacjenta na którykolwiek składnik leku oraz salicylany i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,

·        leczenie w tym samym czasie lekami z grupy niesteroidowych leków zapalnych w formie doustnej – jest to niewskazane ze względu na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych leku Diklonat P, takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego,

·        astma, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa w wyniku działania salicylanów lub innych środków minimalizujących syntezę prostaglandyn.

Szczególną ostrożność podczas stosowania leku Diklonat P należy zachować w kwestii kontaktu substancji z błonami śluzowymi. Z tego względu zabronione jest stosowanie żelu w przypadku otwartych ran, a nawet otartego naskórka. Stosowanie leku Diklonat P w dużych ilościach zwiększa znacząco możliwość wystąpienia działań niepożądanych.

Nie zaleca się używania leku Diklonat P przez dzieci poniżej 12. roku życia oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie istnieją dokładne badania na temat reakcji osób będących w wymienionych grupach społecznych, jednak ze względu na to iż lek Diklonat P przenika przez skórę do układu krwionośnego, zaleca się podjęcie takich środków ostrożności. Ostateczną decyzję może podjąć jedynie lekarz.

UWAGA!!! Diklonat P zawiera substancję zwaną glikol propylenowy, która może działać drażniąco na niektórych pacjentów i wywoływać miejscowe i łagodne podrażnienia skóry.

Lek Diklonat P – stosowanie i możliwe działania niepożądane

Podstawą oczywiście przed podjęciem jakiejkolwiek terapii przy pomocy każdego z leków powinna być wizyta u lekarza. Ogólna dostępność wielu leków bez recepty sprawia jednak, że pacjenci dość lekko podchodzą do tej kwestii. Ważne jest natomiast, aby zgłosić się do lekarza, jeżeli tygodniowa kuracja lekiem Diklonat P nie przyniosła spodziewanych skutków lub jeżeli pacjent odczuwa pogorszenie objawów. Lek Diklonat P stosuje się miejscowo na powierzchnię skóry w niewielkiej ilości od 3 do 4 razy na dobę. Skóra powinna zostać pokryta żelem dosyć cienko, a żel porządnie wmasowany w skórę po aplikacji.

Wśród działań niepożądanych powstałych podczas stosowania leku Diklonat P wymienia się poniższe:

·        wysypka, rumień, zapalenie skóry (również kontaktowe zapalenie skóry) – często występujące,

·        pęcherzykowe zapalenie skóry – rzadko występujące,

·        reakcje alergiczne, obrzęk naczynioworuchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło (w tym światłowstręt), zaczerwienienie, przebarwienia skóry – bardzo rzadko występujące.

Przy dłuższym stosowaniu leku Diklonat P na duże powierzchnie skórne można również zaobserwować wystąpienie objawów ogólnoustrojowych, do których należy najczęściej ból głowy lub uczucie zmęczenia.

Tagi: