Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lekarze je przepisują, stosuje się je w szpitalach. A te leki niszczą jelita!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 27.07.2023 13:35

Lekarze je przepisują, stosuje się je w szpitalach. A te leki niszczą jelita!

None

Opioidy to grupa leków przeciwbólowych. W Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania tych preparatów umiera dziennie około 150 osób – tak podają oficjalne statystyki. Leki te są groźniejsze niż heroina, a kupić je można w pobliskiej aptece.. Jak opioidy szkodą jelitom? Artykuł powstał na podstawie rozmów z ekspertami: gastronenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow i proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr n. med. Andrzejem Berman.

 

Opioidy - co to za grupa leków?

Opioidy są to substancje chemiczne działające na receptory opioidowe, hamujące docieranie do nich impulsów bólowych. Większość z nich to silne leki, które kupić można wyłącznie na receptę. Jednak niektóre z nich dostępne są bez recepty – np. niskie dawki kodeiny. Leki opioidowe uśmierzają ból i stosowane są w przypadku: 
   • bólu spowodowanego urazem kręgosłupa, 
   • neuropatii cukrzycowej, 
   • półpaśca, 
   • choroby zwyrodnieniowej stawów 
   • reumatoidalnego zapalenia stawów, 
   • bólu porodowego, 
   • bólu po zabiegach chirurgicznych.

Projekt bez nazwy - 2023-07-26T154327.800.png

Problemy jelitowe mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Nie można tego bagatelizować! Prosty, domowy masaż jelit na zaparcia. Zrobisz go w 15 minut i NIC nie kosztuje!

Opioidy hamują motorykę jelita!

Stosowanie opioidów, nawet gdy trwa tylko kilka dni, może spowodować zaparcie stolca. „Należy także wspomnieć o silnych lekach przeciwbólowych z grupy opioidów wykorzystywanych m.in w leczeniu chorób onkologicznych, które upośledzają bądź wręcz hamują motorykę jelita”. - powiedział  gastronenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Wraz z długością stosowania opioidów zaparcia stolca się nasilają. Jest to skutek uboczny przyjmowania wszystkich opioidów, również tych dostępnych w formie plastrów przezskórnych. Zaparcia są powszechnie spotykanym problemem wśród osób stosujących te leki. W tym przypadku zaparcia są jednak o wiele bardziej nasilone i tym samym znacząco utrudniają chorym codzienne funkcjonowanie. Co więcej, stan ten jest również trudny do leczenia.

Pacjentom stosującym opioidy lekarze zalecają, by wraz z rozpoczęciem kuracji tego rodzaju przyjmowali zwykłe środki przeczyszczające np. czopki glicerynowe lub preparaty ziołowe. Jednak w rzeczywistości działanie to nie przynosi dobrego rezultatu.

 

Jak w naturalny sposób wspomagać pracę jelit?

O kondycję jelit, tak jak każdego innego organu, po prostu trzeba dbać. Im w lepszym są stanie, tym lepsze mamy samopoczucie, lepszą odporność, szczuplejszą sylwetkę i mniejszy poziom cukru.

Pracę jelit można wesprzeć m.in. przez stosowanie właściwej diety. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również jak często jemy – wg dietetyków dobrze jest spożywać ok 4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny. Korzystniejsze jest spożywanie mniejszych porcji lecz za to częściej.

Równie ważne jest nawodnianie organizmu. Zaleca się picie od 1,5 do 2 litrów wody mineralnej, które również wspomaga odchudzanie. Masa kałowa osoby regularnie przyjmującej płyny ma też zdrowszą konsystencję.

O korzyściach płynących z systematycznej aktywności fizycznej słyszymy niemal zewsząd. Zachowanie zdrowia jest niemożliwe, jeśli nie ćwiczy się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Ćwiczenia korzystnie wpływają również na pracę jelit. Rodzaj ćwiczeń warto dopasować do swoich możliwości.

Stosowanie tych nawyków z pewnością będzie pomocne. Jednak gdy przyczyną zaparć jest choroba, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą: „Pojawienie się zaparć może być również wynikiem jakiejś choroby jelita, np. choroby nowotworowej, czy dużego polipa utrudniającego jego pasaż. W związku z tym należy zgłosić się do specjalisty i zweryfikować przyczynę”. - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzejem Berman. 
 

Polecane