Pacjenci.pl
Leki generyczne – co to jest? Zalecenia, bezpieczeństwo

pixabay.com

Leki generyczne – co to jest? Zalecenia, bezpieczeństwo

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Marcelina Dzięciołowska

Udostępnij:

Lek generyczny jest odpowiednikiem leku oryginalnego. Można go wyprodukować po wygaśnięciu ochrony patentowej "prototypu". Leki generyczne są tańsze od leków oryginalnych, zwykle o 30-60%. Czy leki generyczne są bezpieczne? Czym są?

Czym są leki generyczne?

Lek generyczny inaczej zwany odtwórczym jest równoważny lekowi oryginalnemu. Można go wyprodukować po wygaśnięciu ochrony patentowej „prototypu”. Zawiera te same składniki aktywne i spełnia te same rygorystyczne standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Warunkiem wprowadzenia takiego leku na rynek jest wyprodukowanie go zgodnie z przepisami dotyczącymi procesu produkcji.

Leki generyczne – tańsze zamienniki

Oryginalny produkt jest pierwszym lekiem wprowadzonym na rynek, a jego składniki mają unikalną formułę, zawierają określone składniki aktywne. Po upływie okresu ochrony patentowej leki generyczne mogą zostać wprowadzone do obrotu. Zawierają tę samą substancję leczniczą, ale różnią się składnikami.

Leki generyczne zawierają dobrze znane, bezpieczne i skuteczne substancje, które wcześniej przeszły kompleksowe testy kliniczne podczas produkcji oryginalnego leku. Dlatego przy formułowaniu receptury nie ma potrzeby ponownego sprawdzania działania i bezpieczeństwa. Oszczędza to producentom kosztów i jest głównym powodem, dla którego leki generyczne są zwykle od 30% do 60% tańsze niż leki oryginalne.

Czy leki generyczne są bezpieczne?

Producenci leków generycznych przed wpuszczeniem do obiegu leków generycznych muszą przeprowadzić badania biorównoważności. To badania udowadniające, że leki oryginalne i generyczne mają takie same działanie terapeutyczne. Jeśli lek generyczny nie ma znaczącej różnicy w szybkości wchłaniania substancji czynnej, lek zostaje zatwierdzony.

Proces wprowadzania produkcji leków generycznych jest równie rygorystyczny, jak w przypadku leków oryginalnych. Firmy farmaceutyczne muszą wytwarzać te preparaty zgodnie z przepisami GMP, które są kontrolowane przez odpowiednie agencje regulujące leki. Każdy preparat odtwórczy przed wprowadzeniem na rynek podlega wnikliwym badaniom.

Zalecenia podczas stosowania leków generycznych

Każdy oryginalny lub generyczny lek może powodować skutki uboczne lub działania niepożądane. Z medycznego punktu widzenia najważniejszy jest odpowiedni wybór leku, który wywołuje jak najmniej negatywnych objawów dla pacjenta.

W przypadku wymiany leku oryginalnego na lek generyczny pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w aptece. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać dawkowania przepisanego leku. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >