Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki generyczne – co to jest? Zalecenia, bezpieczeństwo
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki generyczne – co to jest? Zalecenia, bezpieczeństwo

Leki generyczne – co to jest? Zalecenia, bezpieczeństwo
pixabay.com

Czym są leki generyczne?

Lek generyczny inaczej zwany odtwórczym jest równoważny lekowi oryginalnemu. Można go wyprodukować po wygaśnięciu ochrony patentowej „prototypu”. Zawiera te same składniki aktywne i spełnia te same rygorystyczne standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Warunkiem wprowadzenia takiego leku na rynek jest wyprodukowanie go zgodnie z przepisami dotyczącymi procesu produkcji.

Leki generyczne – tańsze zamienniki

Oryginalny produkt jest pierwszym lekiem wprowadzonym na rynek, a jego składniki mają unikalną formułę, zawierają określone składniki aktywne. Po upływie okresu ochrony patentowej leki generyczne mogą zostać wprowadzone do obrotu. Zawierają tę samą substancję leczniczą, ale różnią się składnikami.

Leki generyczne zawierają dobrze znane, bezpieczne i skuteczne substancje, które wcześniej przeszły kompleksowe testy kliniczne podczas produkcji oryginalnego leku. Dlatego przy formułowaniu receptury nie ma potrzeby ponownego sprawdzania działania i bezpieczeństwa. Oszczędza to producentom kosztów i jest głównym powodem, dla którego leki generyczne są zwykle od 30% do 60% tańsze niż leki oryginalne.

Czy leki generyczne są bezpieczne?

Producenci leków generycznych przed wpuszczeniem do obiegu leków generycznych muszą przeprowadzić badania biorównoważności. To badania udowadniające, że leki oryginalne i generyczne mają takie same działanie terapeutyczne. Jeśli lek generyczny nie ma znaczącej różnicy w szybkości wchłaniania substancji czynnej, lek zostaje zatwierdzony.

Proces wprowadzania produkcji leków generycznych jest równie rygorystyczny, jak w przypadku leków oryginalnych. Firmy farmaceutyczne muszą wytwarzać te preparaty zgodnie z przepisami GMP, które są kontrolowane przez odpowiednie agencje regulujące leki. Każdy preparat odtwórczy przed wprowadzeniem na rynek podlega wnikliwym badaniom.

Zalecenia podczas stosowania leków generycznych

Każdy oryginalny lub generyczny lek może powodować skutki uboczne lub działania niepożądane. Z medycznego punktu widzenia najważniejszy jest odpowiedni wybór leku, który wywołuje jak najmniej negatywnych objawów dla pacjenta.

W przypadku wymiany leku oryginalnego na lek generyczny pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w aptece. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać dawkowania przepisanego leku. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Tagi: