Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Leki na uspokojenie dla dzieci – kiedy je stosować?
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:23

Leki na uspokojenie dla dzieci – kiedy je stosować?

Leki na uspokojenie dla dzieci – kiedy je stosować?
pixabay.com

Leki na uspokojenie dla dzieci powinno się podawać wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wskazaniem do stosowania leków na uspokojenie dla dzieci są problemy ze snem, nadpobudliwość psychoruchowa lub długotrwałe narażenie na stres, lęk lub depresja. 

Leki na uspokojenie dla dzieci – rodzaje

Łagodne leki na uspokojenie dla dzieci można nabyć w aptekach bez recepty. Te o silniejszym działaniu dostępne są wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Leki uspokajające dla dzieci dostępne są w postaci syropów, kropli herbatek i tabletek. 

Kiedy stosować leki na uspokojenie dla dzieci?

Leki na uspokojenie dla dzieci na receptę przepisywane są przez lekarzy wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, gdy zachodzi uzasadniona konieczność. Różnego pochodzenia napięcia i zaburzenia natury psychicznej mogą wystąpić u pacjentów w każdym wieku, także u dzieci. Ich przyczyna leży najczęściej w czynnikach środowiskowych, biologicznych i genetycznych, choć najczęściej ich powodem są ważne, bolesne, a niekiedy traumatyczne wydarzenia w życiu.

Skutkiem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych są trudności wychowawcze, kłopoty w nawiązywaniu kontaktów, brak możliwości przystosowania się do środowiska i nieprawidłowy rozwój. Leki na uspokojenie dla dzieci stosuje się w następujących przypadkach:

  • niepokój;

  • rozdrażnienie;

  • nadpobudliwość psychoruchowa;

  • stany lękowe i epizody depresyjne;

  • bezsenność;

  • wybuchy gniewu, agresji;

  • stany nerwicowe.

U niemowląt takie stany wynikają najczęściej z okresu ząbkowania, dolegliwości wynikających z przebiegu kolki, w infekcjach górnych dróg oddechowych lub przy zapaleniu ucha. Przed sięgnięciem po leki uspokajające dla dzieci, należy skonsultować się z pediatrą lub skorzystać z pomocy psychologa.

Leki na uspokojenie dla dzieci na receptę

Leki na uspokojenie dla dzieci na receptę, zawierają substancję czynną w dawce dostosowanej do wieku i masy ciała dziecka. W związku z tym, że ich stosowanie może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, należy je podawać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. W trakcie stosowania leków na uspokojenie dla dzieci należy prowadzić obserwację i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

W większości przypadków leków na uspokojenie dla dzieci stosuje się środki z hydroksyzyną, która działa wyciszająco, uspokajająco i przeciwlękowo. Zalecana dawka dobowa tej substancji to 2 mg na kg masy ciała.

Leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty

W aptekach dostępne są również leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty. Ich głównym składnikiem są zioła, o działaniu rozluźniającym i wyciszającym. Zazwyczaj mają one formę syropu, herbat lub kropli. Zalecane są do stosowania w stanach łagodnego napięcia. Jeśli ich zażywanie nie pomaga, należy wówczas skontaktować się z lekarzem. 

Należy wiedzieć, że leki na uspokojenie dla dzieci na bazie ziół mogą spowodować wystąpienie działań niepożądanych, np. problemy żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne lub nadmierną senność.

Tagi:
Polecane