Leki na uspokojenie dla dzieci – kiedy je stosować?

Leki na uspokojenie dla dzieci – kiedy je stosować?
pixabay.com
Autor Marcelina Dzięciołowska25.03.2021

Leki na uspokojenie dla dzieci powinno się podawać wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wskazaniem do stosowania leków na uspokojenie dla dzieci są problemy ze snem, nadpobudliwość psychoruchowa lub długotrwałe narażenie na stres, lęk lub depresja. 

Leki na uspokojenie dla dzieci powinno się podawać wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach po uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wskazaniem do stosowania leków na uspokojenie dla dzieci są problemy ze snem, nadpobudliwość psychoruchowa lub długotrwałe narażenie na stres, lęk lub depresja.

Leki na uspokojenie dla dzieci – rodzaje

Łagodne leki na uspokojenie dla dzieci można nabyć w aptekach bez recepty. Te o silniejszym działaniu dostępne są wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Leki uspokajające dla dzieci dostępne są w postaci syropów, kropli herbatek i tabletek.

Kiedy stosować leki na uspokojenie dla dzieci?

Leki na uspokojenie dla dzieci na receptę przepisywane są przez lekarzy wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, gdy zachodzi uzasadniona konieczność. Różnego pochodzenia napięcia i zaburzenia natury psychicznej mogą wystąpić u pacjentów w każdym wieku, także u dzieci. Ich przyczyna leży najczęściej w czynnikach środowiskowych, biologicznych i genetycznych, choć najczęściej ich powodem są ważne, bolesne, a niekiedy traumatyczne wydarzenia w życiu.

Skutkiem zaburzeń psychicznych i emocjonalnych są trudności wychowawcze, kłopoty w nawiązywaniu kontaktów, brak możliwości przystosowania się do środowiska i nieprawidłowy rozwój. Leki na uspokojenie dla dzieci stosuje się w następujących przypadkach:

  • niepokój;
  • rozdrażnienie;
  • nadpobudliwość psychoruchowa;
  • stany lękowe i epizody depresyjne;
  • bezsenność;
  • wybuchy gniewu, agresji;
  • stany nerwicowe.

U niemowląt takie stany wynikają najczęściej z okresu ząbkowania, dolegliwości wynikających z przebiegu kolki, w infekcjach górnych dróg oddechowych lub przy zapaleniu ucha. Przed sięgnięciem po leki uspokajające dla dzieci, należy skonsultować się z pediatrą lub skorzystać z pomocy psychologa.

Leki na uspokojenie dla dzieci na receptę

Leki na uspokojenie dla dzieci na receptę, zawierają substancję czynną w dawce dostosowanej do wieku i masy ciała dziecka. W związku z tym, że ich stosowanie może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, należy je podawać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. W trakcie stosowania leków na uspokojenie dla dzieci należy prowadzić obserwację i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

W większości przypadków leków na uspokojenie dla dzieci stosuje się środki z hydroksyzyną, która działa wyciszająco, uspokajająco i przeciwlękowo. Zalecana dawka dobowa tej substancji to 2 mg na kg masy ciała.

Leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty

W aptekach dostępne są również leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty. Ich głównym składnikiem są zioła, o działaniu rozluźniającym i wyciszającym. Zazwyczaj mają one formę syropu, herbat lub kropli. Zalecane są do stosowania w stanach łagodnego napięcia. Jeśli ich zażywanie nie pomaga, należy wówczas skontaktować się z lekarzem.

Należy wiedzieć, że leki na uspokojenie dla dzieci na bazie ziół mogą spowodować wystąpienie działań niepożądanych, np. problemy żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne lub nadmierną senność.

Następny artykuł