Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Masz receptę wystawioną przed 1 września? NFZ informuje, jak dostać lek za darmo
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.09.2023 15:15

Masz receptę wystawioną przed 1 września? NFZ informuje, jak dostać lek za darmo

apteka
canva.com

Od 1 września seniorzy 65+ oraz dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia mogą korzystać z darmowych leków na podstawie recept wystawionych przez lekarzy. Nowelizacja ustawy zawiera jednak wiele niejasności i wzbudza wątpliwości zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Najczęściej zadawanym pytaniem jest to, czy na podstawie recepty wystawionej przed 1 września pacjent ma prawo do uzyskania leków nieodpłatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia w swoim komunikacie, jak postępować w takiej sytuacji. 

Nowelizacja ustawy i związane z tym problemy

Od 1 września pacjenci 65+ oraz 18- mogą otrzymywać bezpłatne leki na receptę dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

Na liście dla seniorów znajdują się m.in. leki na nadciśnienie i cukrzycę. Lista dla młodszych pacjentów zawiera i m.in. antybiotyki, insuliny i ich analogi, leki przeciwzakrzepowe, leki na grzybicę, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe oraz szczepionki przeciw grypie.

Niestety wiele pacjentów ma problemy z realizacją recept, które zostały wystawione przed wprowadzeniem nowych zasad. Dotyczy to przede wszystkim recept na leki stosowane w leczeniu chorób przewlekłych, które mogą być ważne nawet przez rok. Poradnie POZ zaczęły być oblegane przez pacjentów przychodzących z prośbą o wystawienie nowych recept na przyjmowane leki, ponieważ te wystawione przed 1 września nie są uwzględniane przez apteki przy wydawaniu bezpłatnych leków. 

Projekt bez nazwy - 2023-09-19T174833.601.png

Od 1 września na pacjentów czeka więcej zmian. Bezpłatne leki to tylko jedna z nich! Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet. Zmiany od 1 listopada

Recepty wystawione przed 1 września będzie można zrealizować na nowych zasadach

Do NFZ spłynęło wiele pytań, m.in. dotyczących realizacji starych recept długoterminowych w sytuacji, gdy częściowo zostały już wykupione. Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił wyjaśnić, jak postępować w takiej sytuacji. 

W komunikacie NFZ możemy przeczytać, że w sytuacji, gdy inna recepta wystawiona przed 1 września 2023 r., nie została jeszcze w całości zrealizowana, a pacjent zyskał od tego dnia prawo do bezpłatnych leków, lekarz będzie mógł wystawić receptę opatrzoną odpowiednim symbolem — "S" (senior) lub "DZ" (dzieci). 

Pacjent będzie mógł skorzystać z prawa do otrzymania darmowego leku, a jedyne co musi zrobić, to zgłosić lekarzowi lub pielęgniarce, że ma taką receptę wystawioną przed 1 września i chce zrealizować ją na nowych zasadach.

Lekarz lub pielęgniarka może wystawić ponownie receptę na nowych zasadach, na prośbę pacjenta lub jego opiekuna. Ta zasada ma obowiązywać tylko przez pewien czas, ale NFZ nie podał dokładnych ram czasowych. NFZ zaleca, aby pacjenci zgłaszali się do swoich lekarzy lub pielęgniarek w celu uzyskania nowych recept, jeśli mają taką potrzebę. 

Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku

Prawo do otrzymania bezpłatnych leków nie dotyczy każdego produktu leczniczego. Aby pacjent mógł zrealizować receptę na darmowy lek, muszą być spełnione następujące warunki: 

  • Pacjent jest w wieku powyżej 65 lat lub poniżej 18 lat, co jest weryfikowane numerem PESEL.
  • Lek znajduje się na liście "S" lub "DZ", czyli jest objęty 100% refundacją.
  • Lekarz stwierdził u pacjenta chorobę lub dolegliwości, które są wskazaniem do przyjmowania refundowanego leku.
  • Recepta jest wystawiona przez osobę do tego uprawnioną.
  • W rubryce "kod uprawnień dodatkowych pacjenta" podany jest skrót "S" lub "DZ".
Tagi: Zdrowie
Polecane