Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Ten objaw pojawia się zwykle w nocy. Może być symptomem poważnej choroby
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.03.2024 15:14

Ten objaw pojawia się zwykle w nocy. Może być symptomem poważnej choroby

mężczyzna nie może spać
fot. canva / Monkey Business Images

Regularne budzenie się w nocy może być skutkiem różnego rodzaju schorzeń. Pamiętajmy, że jakiekolwiek utrzymujące się objawy wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą być symptomem poważnych chorób. Szczególnie niepokojące są dolegliwości, które pojawią się w nocy, uniemożliwiając spokojny sen. 

Nieustanne budzenie się i problem z zaśnięciem z powodu nieprzyjemnych objawów to ogromne utrapienie, a przede wszystkim ważny sygnał od organizmu, że coś się dzieje z naszym zdrowiem. Nie należy tego bagatelizować. 

Kiedy ból brzucha nie pozwala Ci spać

Jeśli stale pojawiające się bóle brzucha nie pozwalają Ci spać, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Może to być bowiem symptom poważnej choroby, która dotyka coraz większej części społeczeństwa. O jakie schorzenie chodzi? Mowa o chorobie wrzodowej, która jest jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wrzody trawienne to nic innego, jak ubytki błony śluzowej, którym towarzyszą naciek zapalny, nadżerki i martwica tkanki. W większości przypadków choroba wrzodowa spowodowana jest infekcją Helicobacter pylori, jednak może być też związana z niezdrowym trybem życia. 

Zakażenie Helicobacter pylori może przebiegać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Pierwsze objawy infekcji zazwyczaj pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia w obrębie błony śluzowej są już rozległe.

- Jest to bakteria, która odpowiada za ostry, a następnie przewlekły stan zapalny błony śluzowej. Może doprowadzić do powierzchniowych ubytków, które nazywamy nadżerkami, bądź do ubytków głębokich, czyli wrzodów - powiedział w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 


Zakażenie Helicobacter pylori to bardzo częste zjawisko w naszej populacji. Dotyczy większości osób dorosłych, ale dotyka też dzieci.

- W Polsce zakażonych jest około 66% osób dorosłych i 30% dzieci. Najczęściej zakażamy się nią w okresie dziecięcym drogą kropelkową z pokarmem bądź też poprzez kontakt z zakażoną glebą czy wodą - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2024-03-18T134413.335.png
fot. canva / Getty Images
Wielkie zmiany w wypłatach L4. Pracownicy otrzymają pieniądze w ratach? Masz bolesne miesiączki? Tego nie jedz w trakcie okresu

Nocne bóle brzucha objawem wrzodów dwunastnicy

Typowym objawem choroby wrzodowej jest ból, który najczęściej lokalizuje się w nadbrzuszu. W zależności, czy mamy do czynienia z wrzodami żołądka czy dwunastnicy, pokarm może łagodzić bądź też nasilać dolegliwości.

- Głównym objawem jest ból, który umiejscawia się najczęściej w nadbrzuszu. Ma on charakter piekący, bądź też gniotący, o zmiennym natężeniu. Znaczące jest to, iż pokarm może ten ból nasilać lub wręcz odwrotnie, może go niwelować. Wszystko zależy od tego, gdzie wrzód jest umiejscowiony - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jeśli wrzody lokalizują się w dwunastnicy, mamy do czynienia z bólami na czczo, a pokarm będzie wówczas łagodzić dolegliwości. 

- W chorobie wrzodowej żołądka pokarm wzmaga też dolegliwości bólowe. W przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy pokarm będzie te bóle zmniejszał. Mówimy tu o tzw. bólach głodowych bądź nocnych - dodał lek. med. Jacek Kowerzanow.


Podsumowując, jeśli borykamy się z bólami brzucha, które pojawiają się na czczo, często w nocy, może to wskazywać na chorobę wrzodową dwunastnicy.


- Tak jak wcześniej wspomniałem, w chorobie wrzodowej dwunastnicy mamy do czynienia z tak zwanymi bólami nocnymi, czy głodowymi. W dawnych czasach pacjent próbując sobie pomóc i ukoić dolegliwości spał ze szklanką mleka przy łóżku. Może to być sposób uśmierzania bólu, ale nie leczenia problemu, które powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty - podkreślił lek. med. Jacek Kowerzanow.

Zobacz też: Niesamowite efekty spożywania siemienia lnianego

Inne objawy choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa oprócz dolegliwości bólowych może powodować także szereg innych objawów, takich jak między innymi: 

  • nudności, 
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • wzdęcia, 
  • zaparcia na przemian z biegunkami, 
  • zgaga,
  • niesmak w ustach, 
  • gorzkie lub kwaśne odbijanie,
  • spadek masy ciała. 

Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Nieleczona choroba wrzodowa będzie postępować, a w najgorszym wypadku może dojść do pęknięcia wrzodu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. 

- W sytuacji pęknięcia wrzodu niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. W przypadku krwawienia, wskazany jest pilny zabieg endoskopowy, tamujący to krwawienie. Natomiast w przypadku perforacji, konieczny jest zabieg operacyjny w trybie pilnym - powiedział lek. med. Jacek Kowerzanow.

Źródła: pacjenci.pl, luxmed-diagnostyka.pl

Przeczytaj też: 

Wrzody żołądka - wywiad z ekspertem. Jak rozpoznać wrzody żołądka? Jakie są objawy? Jak leczyć wrzody?

Dieta w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy – najważniejsze zasady

Czego o nich nie wiesz? 10 faktów na temat wrzodów żołądka i dwunastnicy

Polecane