Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.03.2024 15:05

Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem

Polscy piłkarze podczas treningu
fot. Beata Zawadzka/East News

Jest reprezentantem Polski i bramkarzem francuskiego klubu OGC Nice. Co więcej, w tym sezonie jest jednym z najlepszych europejskich bramkarzy. Marcin Bułka, bo o nim mowa, wyznał, że jest nieuleczalnie chory. Z chorobą zmaga się od ponad 10 lat. Co dolega Marcinowi Bułce?


 

Marcin Bułka ma cukrzycę

Marcin Bułka jest jednym z lepszych bramkarzy we francuskiej ekstraklasie. Jest również bramkarzem reprezentacji Polski. Warto wspomnieć o jego dokonaniach – Bułka w ciągu 26 spotkań sezonu stracił 20 bramek, a w 14 meczach nie puścił ani jednej piłki. Choć na boisku Bułka wygrywa, od wielu lat zmaga się z ciężką chorobą – Marcin Bułka choruje na cukrzycę. Więcej na ten temat powiedział w rozmowie z magazynem „Piłka Nożna”:

„Od 14. roku życia choruję na cukrzycę. Pamiętam, jaki szok przeżyłem, kiedy dowiedziałem się u lekarza, że jestem chory. Cukrzyca zostaje z tobą na całe życie. Zmusza do pewnych zachowań, odpowiedzialności. Kiedy poddajesz się temu reżimowi, można nad nią zapanować”. — powiedział Bułka.

Projekt bez nazwy - 2024-03-18T141101.600.png
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Zobacz też: Nowe świadczenie cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Są trzy progi

Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Jak wygląda życie z cukrzycą?

Cukrzyca wpływa na całe życie chorego. Szczególnie trudne są początki. Wielu chorych gdy dowiaduje się o niej, reaguje w różny sposób – niektórzy odczuwają lęk, stres, a nawet poczucie winy. Niektórzy nawet wypierają ze świadomości ten fakt i nie chcą podejmować leczenia. Na diabetyka czekać będzie jednak wiele obowiązków – musi stale mierzyć poziom cukru, przyjmować leki (również insulinę), planować posiłki i aktywność fizyczną.

Utrudnieniem może być fakt, że w Polsce wciąż mamy ograniczony dostęp do nowych metod leczenia. Co więcej, nie każdy chory może pozwolić sobie na zakup tego rodzaju leków. Na wiele z nich nie ma też refundacji. Choć pewne leki przeciwcukrzycowe znajdują się na liście leków refundowanych, to jednak tylko wąska grupa pacjentów może z nich skorzystać.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą. Trzustka chorego nie produkuje w tym stanie wystarczająco dużej ilości insuliny. W niektórych przypadkach insulina jest produkowana, lecz komórki ciała człowieka nie są w stanie jej prawidłowo wykorzystać. Brak insuliny lub jej niewystarczające działanie powodują, że we krwi gromadzi się glukoza, co z kolei może powodować wiele powikłań.

Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1 – jest to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy chorego atakuje komórki beta trzustki, które produkują insulinę. Najczęściej chorują na nią dzieci i młodzież, lecz może rozwinąć się także u osób starszych. Chorzy muszą przyjmować insulinę każdego dnia.
  • cukrzyca typu 2 – wykrywana jest u większości chorych. Szacunkowo ten problem ma nawet 90% chorych. Do jej rozwoju dochodzi w momencie, gdy trzustka produkuje zbyt mało insuliny lub gdy organizm staje się na nią oporny. Przeważnie jest dolegliwością osób otyłych, zaniedbujących aktywność fizyczną i niezdrowo się odżywiających.

— Oprócz cukrzycy typ 1 i 2 jest też cukrzyca typu 3, ciążowa i inne, choć o wiele rzadsze. Jednak każdy rodzaj tej choroby bezwzględnie wymaga leczenia. —  powiedziała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Cukrzyca i sport

Cukrzyca i sport nie muszą się wzajemnie wykluczać

„To choroba cywilizacyjna, ale kontrola, dbanie o siebie i dobre nawyki sprawiają, że nie przeszkadza w uprawianiu zawodowego sportu. Nie jestem zresztą wyjątkiem. Znam mistrzów olimpijskich, którzy są cukrzykami". — dodał bramkarz reprezentacji Polski.

Sport jest szczególnie wskazany u osób z cukrzycą typu 2 – przyczyną rozwoju choroby jest często otyłość. Chorym zaleca się więc uprawianie sportu dostosowanego do ich możliwości fizycznych, dzięki któremu zredukują masę ciała. Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz sugeruje, by chorzy skoncentrowali się na treningu wytrzymałościowym np. joggingu, pływaniu, jeździe na rowerze, jeździe na rolkach i na narciarstwie biegowym i nordic walking

„Podczas chodzenia z kijkami są uruchamiane duże grupy mięśniowe. Mięśnie pracujące w strefie wysiłku o umiarkowanej intensywności, działają jak gąbka chłonąca wodę - wchłaniają poza insuliną glukozę i pociąga to za sobą różne korzyści metaboliczne". — tłumaczy prof. Zozulińska-Ziółkiewicz. cytowana przez PoradnikZdrowie.pl

Źródło: Piłka Nożna, PoradnikZdrowie

Zobacz także: 

Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju!

Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia

Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!

 

Polecane