Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Miała 27 lat, nieziemską urodę i raka. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych
Daria  Siemion
Daria Siemion 05.07.2024 10:34

Miała 27 lat, nieziemską urodę i raka. Opowiedziała swoją historię, by przestrzec innych

Tirah Ciampa, Miss Australia, modelka chora na raka
Fot. Instagram / @tirahciampa

Finalistka krajowego konkursu piękności Miss Australia w poruszających słowach opowiedziała o swojej walce z rakiem trzustki i objawach, których nie dostrzegli lekarze. Jak zdradziła, "była gotowa na śmierć".

U mieszkającej w Australii modelki Tirah Ciampa w lutym tego roku zdiagnozowano raka trzustki. Guz w jej brzuchu miał 15 cm średnicy. Gdy lekarze go zauważyli, zajmował już 40 proc. narządu. Czy modelce udało się wyzdrowieć?

Pierwsze objawy raka trzustki u 27-letniej modelki

Pierwsze objawa raka trzustki pojawiły się u Tirah w marcu 2023 roku. Jej masa ciała gwałtownie spadła – z 58 kg do 48 kg, a więc 10 kg w ciągu miesiąca. Modelka cierpiała też na silny ból pleców i podwyższone tętno. 

Moje tętno spoczynkowe było ekstremalnie wysokie, wynosiło ok. 110 uderzeń na minutę (normalne tętno to od 60 do 80 przyp. red.). Założono mi na dwa dni stałe monitory tętna, ale skany nic nie wykazały.

Wtedy Tirah skierowano na badanie USG jamy brzusznej, gdzie wykryto raka trzustki. – Proszę natychmiast udać się do szpitala – powiedział jej lekarz. 

Udar mózgu - objawy ostrzegawcze. Tak organizm ostrzega przed udarem Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy

"Przygotowywałam się do śmierci"

W marcu Tirah przeszła ośmiogodzinną operację usunięcia guza i części trzustki. Nie było wiadomo jednak, jak poważny jest to nowotwór i czy udało się go w całości usunąć. Badania trwały kilka tygodni.


– Po diagnozie byłam w stanie zawieszenia. Czułam się wciśnięta w kąt, nie miałam emocji. Nie mogłam pokazać bliskim, że boję się o swoje życie, bo wtedy by spanikowali – mówiła modelka w rozmowie z "The Mercury".

– Pisałam listy do moich bliskich, sortowałam swoje rzeczy, sprzątałam laptopa i robiłam wiosenne porządki. Opłaciłam nawet swój pogrzeb, nie chciałam obciążać tym bliskich – kontynuowała.

Tirah Ciampa – finalistka Miss Australia

Cztery miesiące później, po przejściu przez "piekło" walki z rakiem, 27-latka przygotowuje się do walki o tytuł Miss Australia. Na jej brzuchu widać bliznę biegnącą od górnej części klatki piersiowej aż do pępka. – Nie wstydzę się jej pokazać – mówi modelka.


Tirah nigdy więcej nie będzie mogła pić alkoholu, ani uprawiać sportu, ale twierdzi, że chirurdzy z Royal Hospital w Melbourne uratowali jej życie. Modelka nie ma już raka i pracuje jako wolontariuszka w poprawczaku w Hobart. Zbiera też fundusze na rzecz chorych dzieci.

Po swoich ciężkich przeżyciach 27-latka apeluje do wszystkich, którzy zwlekają z wizytą u lekarza. – Nie bójcie się tego. To może ocalić wasze życie.

Zobacz też:

Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów

Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignoruj

Monika Olejnik w szczerych słowach o operacji onkologicznej. “Koszmarny ból”