Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zatrucia alkoholem etylowym – przyczyny i objawy
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 19.03.2022 01:00

Zatrucia alkoholem etylowym – przyczyny i objawy

Zatrucia alkoholem etylowym – przyczyny i objawy
pixabay.com

Objawy kliniczne w przypadku zatrucia alkoholem etylowym

Nadmierne spożycie alkoholu w krótkim czasie jest główną przyczyną zatrucia alkoholem etylowym, może też wystąpić poprzez spożycie artykułów gospodarstwa domowego zawierających alkohol.

W przeciwieństwie do jedzenia, alkohol wchłania się znacznie szybciej niż większość innych składników odżywczych. Jednak organizm potrzebuje znacznie więcej czasu, aby się go pozbyć. Większość alkoholu jest przetwarzana przez wątrobę, a strawienie jednego drinka zajmuje około godziny. Tempo przetwarzania alkoholu może się znacznie różnić w zależności od osoby i pod wpływem wielu czynników.

Możemy wyróżnić cztery stopnie zatrucia alkoholem etylowym:

I stopień (stężenie etanolu we krwi wynosi pomiędzy 0,3 a 0,4 promila) - istnieje opinia, że przy tym stężeniu nie ma objawów klinicznych, ale nadal w niewielkiej liczbie przypadków specjalne testy psychomotoryczne mogą wykazać drobne problemy z koordynacją ruchów, początek zmian w strukturze osobowości i deficyt uwagi, pewne zaburzenia widzenia i słuchu.

II stopień (początek stanu nietrzeźwości; stężenie wynosi 0,5-0,6 promila) - występuje labilność emocjonalna, zmiana mowy, przeszacowanie zdolności do zapamiętywania i obserwacji, zaburzenia chodu, zaburzona koordynacja ruchów, możliwość błędnych ocen i reakcji wzrasta około 13 razy, moc adaptacji do ciemności i światła jest zmniejszona o około 30% reakcja zmysłów.

III stopień (0,7 - 2 promile) - funkcje intelektualne są znacznie upośledzone, znika samokrytyka i kontrola, często pojawiają się zawroty głowy i wymioty, pojawiają się oznaki dezorientacji czasowej i przestrzennej, niestabilność i chwiejność, pojawia się niewyraźne widzenie, możliwa jest utrata przytomności.

IV stopień (2,5-3,5 promila) - całkowity brak obiektywnej oceny sytuacji, częstsza jest utrata przytomności, obserwacje są bardzo powierzchowne i często całkowicie zagubione, podwójne widzenie, występuje senność, całkowicie niestabilny chód, nudności i wymioty.

V stopień (ciężkie zatrucie 3,5-4,0 promila) - występuje ogólny obraz zatrucia alkoholem etylowym, ciężka deprywacja psychomotoryczna, częstsza jest utrata przytomności, a czasem pojawia się śpiączka. Stężenia powyżej 4 promili alkoholu we krwi są uważane za śmiertelne zatrucie z powodu paraliżu ośrodka oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Zatrucie alkoholem etylowym może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zauważymy u kogoś objawy zatrucia alkoholem, należy natychmiast wezwać pogotowie. Alkohol osłabia nerwy, które kontrolują czynności, takie jak oddychanie, tętno i odruch wymiotny, co zapobiega zadławieniu. Spożywanie dużych ilości alkoholu może spowolnić, a w niektórych przypadkach wyłączyć te funkcje. Temperatura ciała może również spaść (hipotermia), co prowadzi do zatrzymania akcji serca. Ponadto poziom cukru we krwi może spaść na tyle nisko, aby wywołać drgawki.

Zatrucie alkoholem etylowym - leczenie

Leczenie zatrucia alkoholem etylowym zwykle polega na monitorowaniu pacjenta przez personel medyczny, aż organizm całkowicie wyeliminuje wypity alkohol. Leczenie zwykle obejmuje:

  • uważne monitorowanie,

  • zapobieganie problemom z oddychaniem,

  • terapię tlenową,

  • dożylne przyjmowanie płynów, aby zapobiec odwodnieniu,

  • przyjmowanie tiaminy i glukozy w razie potrzeby - te składniki odżywcze mogą pomóc w zapobieganiu potencjalnym poważnym komplikacjom.

Zatrucia alkoholem etylowym a kac

Kac to stan fizyczny i emocjonalny, który pojawia się po nadmiernym spożyciu napojów alkoholowych. Występuje zarówno u alkoholików, jak i u niealkoholików, ale objawy kaca są bardziej intensywne i złożone u alkoholików. Kiedy pijemy napój alkoholowy- wino, piwo, wódkę lub coś innego - dociera do naszego żołądka. Stąd przedostaje się do krwiobiegu przez błonę śluzową żołądka. Krew przenosi go po całym ciele i tak za pomocą krwiobiegu dociera do wszystkich narządów i wszystkich tkanek organizmu. Im więcej pijemy, tym bardziej wpływa to na nasze zachowanie. Nawet po zaprzestaniu picia alkohol nadal przechodzi przez nasze ciało. Wątroba powoli przetwarza alkohol i wydala go z organizmu, ale ciało potrzebuje trochę czasu, aby dojść do siebie po zbyt dużej ilości alkoholu. Tak więc po upojeniu alkoholowy i zaprzestaniu picia następuje faza trzeźwości. Faza ta jest popularnie nazywana „kacem”. Jest to stan organizmu, kiedy wraz z eliminacją alkoholu, organizm powoli wraca do normalnego stanu. Dlatego kac to stan, który odczuwamy następnego dnia po wypiciu. Czasami jest bardzo bolesny i nieznośny, dlatego często jest doświadczany jako prawdziwa choroba, a przez niektórych mylony wręcz z objawami zatrucia alkoholem etylowym. Wielu ludzi jest niezdolnych do jakiejkolwiek pracy umysłowej lub fizycznej. Najczęstsze objawy kaca to:

  • ból głowy,

  • nudności,

  • ogólne złe samopoczucie,

  • uczucie rozbicia,

  • nadwrażliwość na bodźce zapachowe lub dźwięki,

  • drżenie rąk,

  • brak apetytu.

Ten stan, mimo że nieprzyjemny, nie stanowi zagrożenia dla życia ani zdrowia, powinien jednak być przestrogą, aby nie nadużywać alkoholu, ponieważ w przypadku zatrucia alkoholem etylowym, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze niż ból głowy.

Tagi:
Polecane