Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Nie żyje wybitny reżyser. Choroba zabrała go nagle
Klaudia Tomaszewska
Klaudia Tomaszewska 17.01.2025 09:11

Nie żyje wybitny reżyser. Choroba zabrała go nagle

Nie żyje reżyser
fot. Canva/D-Keine

Zaledwie wczoraj media obiegła niezwykle smutna informacja. Śmierć kolejnej wybitnej postaci. Nic nie zwiastowało tragedii, aż tu nagle jego życie skończyło się dosłownie w ciągu chwili. Znał go cały świat.

Nie żyje wielki reżyser

Śmierć zawsze przychodzi niespodziewanie. Tak było i w tym przypadku. Cały świat pogrążył się w żałobie. Filmy z jego udziałem znają wszyscy, a niektórzy nawet uważają je za kultowe. Takie produkcje, jak “Miasteczko Twin Peaks” na zawsze pozostanie w pamięci jego fanów. To bowiem on był odpowiedzialny za wyreżyserowanie tej produkcji.

Dawid Lynch odszedł w wieku 78 lat tuż przed urodzinami, które obchodziłby 20 stycznia. Dramat rozegrał się chwilę po nagłej ewakuacji z jego rezydencji.

Upadek na oblodzonym chodniku. Podpowiadamy, co robić Nowe zasady na L4. Zmiany w prawach pracowników i obowiązkach pracodawców

Nagła śmierć gwiazdy

Z doniesień amerykańskiej prasy wynika, że David Lynch chorował na rozedmę płuc. W wyniku tego schorzenia musiał znacząco ograniczyć aktywność zawodową. To jednak nie był powód jego nagłego zgonu.

Stan 78-latka bardzo się pogorszył po pilnej ewakuacji z własnego domu. W Los Angeles szaleją pożary, które trawią wszystkie posiadłości największych gwiazd. To właśnie tam mieszkał David Lynch. Gdy ogień niebezpiecznie zbliżył się do bram jego domostwa, służby ratunkowe zdecydowały o natychmiastowej ewakuacji. Tutaj zaczyna się kolejny dramat. Stan Davida znacząco się pogorszył, w efekcie czego odszedł 15 stycznia otoczony przez rodzinę w domu córki.

Trwałe uszkodzenie płuc

David Lynch od lat zmagał się z rozedmą płuc. Jest to choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się trwałym uszkodzeniem tego obszaru. Najbardziej obrazowo można opisać ją jako powiększenie się pęcherzyków płucnych i zmniejszenie ich ilości. Co w konsekwencji prowadzi do nadmiernego wypełniania się płuc powietrzem i znacząco wpływa na krążenie oraz bardzo obciąża serce.

Można ją rozpoznać szczególnie podczas wysiłku, kiedy oddech staje się płytki, a osoba chora może nawet zmagać się ze sporymi dusznościami. Pierwsze objawy łatwo zbagatelizować, dopiero gdy nasilają się, a trudności z oddychaniem pojawiają się nawet podczas spoczynku, następuje diagnoza i precyzyjnie dobrane leczenie, jeśli jest to możliwe.