Niepokojące dane: rośnie liczba zakażeń tymi chorobami. Długo nie dają objawów, przez co chorzy zarażają innych
Dwukrotny wzrost liczby wykrytych przypadków kiły w Polsce odnotowano pod koniec 2023 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Ta sytuacja jest też w wielu innych krajach, m.in. Anglia ma poważny problem. Jakie są pierwsze objawy chorób wenerycznych?
Nie tylko w Polsce rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. W Anglii, w której mieszka wielu Polaków, również - w szczególności na kiłę i rzeżączkę. Na Wyspach dynamicznie rośnie liczba zakażeń kiłą i rzeżączką. Wspomniane choroby weneryczne mogą nie dawać zauważalnych objawów nawet przez lata, przez co często chorzy nieświadomie zarażają innych. Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Rośnie liczba zachorowań na choroby weneryczne
W wielkiej Brytanii, dane biura ds. zdrowia podają, że liczba zachorowań na kiłę wzrosła aż o 76%. To pokazuje, jak ogromna jest skala problemu.
Objawy kiły i rzeżączki są niespecyficzne i często niezauważane przez chorych. Mogą latami nie dawać widocznych symptomów, a nieleczone prowadzą do groźnych powikłań.
Co warto wiedzieć o wirusie HPV? Jak można zarazić się HIV? 3 główne drogi zakażenia HIVObjawy rzeżączki - na co zwrócić uwagę?
Rzeżączkę wywołują bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki. Choroba ta zazwyczaj jest skąpoobjawowa, a nawet zupełnie bezobjawowa, przez co przez wiele lat może zostać niezdiagnozowana.
Jednym z typowych objawów rzeżączki jest wydzielina ropna lub śluzowo-ropna z cewki moczowej. Mogą też występować zmiany ropne lub śluzowo-ropne w innych miejscach (okolice odbytu czy gardła), co związane jest ze sposobem współżycia. Standardowym objawem rzeżączki jest też parcie na mocz, które powoduje duży dyskomfort.
W przebiegu rzeżączki mogą również pojawić się objawy, takie jak m.in. zmiany skórne, bóle stawów, a także osłabienie i gorączka.
„Mogą być to zmiany grudkowe, grudkowo-plamiste oraz rumieniowo-obrzękowe. Do tego z reguły dołączają się objawy stawowe i mogą być to dolegliwości związane z bólami stawów kolanowych, biodrowych lub łokciowo-barkowych. Dodatkowo mogą pojawić się objawy ogólne, czyli np. osłabienie i gorączka, które możemy zaobserwować w wyniku infekcji ogólnoustrojowej dwoinkami rzeżączki.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Objawy rzeżączki w gardle są raczej niecharakterystyczne i trudno odróżnić je od dolegliwości związanych z infekcją gardła.
„Najczęściej jest to zaczerwienienie łuków podniebiennych oraz powiększenie migdałków. Może dojść także do zaczerwienienia tylnej ściany gardła i ropnej wydzieliny znajdującej się w tych miejscach.” - powiedziała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Objawy kiły - na co zwrócić uwagę?
Kiłę wywołuje bakteria spiralna o nazwie krętek blady. Objawy tej choroby są niespecyficzne i często niezauważane przez chorych. Mogą występować w miejscach intymnych, ale także w obrębie jamy ustnej (gardło, język). W przypadku wysypki skórnej, jej lokalizacje bywają najróżniejsze.
Miejsca intymne, gdzie lokalizują się objawy u mężczyzn to okolice żołędzia i napletka. Może zdarzyć się, że kiła doprowadzi do wystąpienia stulejki, załupka, czy do obrzęku limfatycznego. U kobiet objawy mogą pojawić się na wargach sromowych większych i mniejszych oraz w obrębie pochwy i szyjki macicy.
„Kiła u kobiet jest bardziej problematyczna w diagnozie, ponieważ jeśli objawy pojawią się w pochwie, nie możemy ich dostrzec. Jest to możliwe jedynie w badaniu ginekologicznym. W początkowej fazie kiły nie występują jednak dolegliwości, takie jak pieczenie, szczypanie, czy upławy, co nie skłania kobiet do wizyty u ginekologa. Sygnałem ostrzegawczym dla kobiet mogą być powiększone i bolesne węzły chłonne, często występujące przy infekcji.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Na każdym etapie zakażenia kiłą mogą wystąpić wysypki skórne, których charakter zależy od czasu trwania infekcji. Między szesnastym tygodniem a pierwszym rokiem infekcji rozwijają się zmiany grudkowe, krostkowe lub plamicze. Zmiany skórne kiły potrafią być tak różnorodne, że często bywają wyzwaniem dla specjalistów. Mogą przypominać inne schorzenia, m.in. łuszczycę czy liszaj płaski.
Po około 2 - 4 tygodniach po zakażeniu może pojawić się tak zwana zmiana pierwotna, która znika samoistnie w podobnym czasie. Zmiana ta jest owalna, naciekowa i twarda. W dotyku można porównać ją do chrząstki. Może mieć charakter mnogi, wrzodziejący lub pęcherzykowy.
„Charakteryzuje się tym, że jest bezbolesna i nie sprawia dyskomfortu. Nie towarzyszą jej dolegliwości ogólne, takie jak gorączka, osłabienie czy dreszcze. Brak jest typowych objawów, występujących podczas infekcji intymnych, takich jak wyciek z cewki moczowej, ropna wydzielina, pieczenie, czy szczypanie w okolicach intymnych.” - powiedziała dermatolog - wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
„Jeśli pojawi się w obrębie jamy ustnej, może być traktowana jako afta, czy inna zmiana niekoniecznie zakaźna.” - dodała dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Europejskie i amerykańskie stowarzyszenie (IUSTI i CDC) zajmujące się badaniem chorób przenoszonych drogą płciową podzieliły kiłę według czasu trwania i objawów. Do pierwszego roku trwania objawów wyodrębniono kiłę wczesną, a po pierwszym roku kiłę późną (trzeciorzędową). Kiła wczesna została jeszcze podzielona na kiłę utajoną, pierwszego okresu i drugiego okresu. Wyróżniamy także kiłę wrodzoną, kiedy dochodzi do zakażenia dziecka w łonie chorej matki.
Dane z Polski pochodzą z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH. Dane z Wielkiej Brytanii podajemy za: “Daily Star”.