Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Nowotwory powiek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:30

Nowotwory powiek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

nowotwory powiek
https://pixabay.com

Nowotwory powiek – rodzaje

Do nowotworów złośliwych powiek zalicza się przede wszystkim: raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego, raka gruczołu łojowego, raka z komórek Merkla oraz czerniaka powieki. Rak podstawnokomórkowy może przybierać postać guzka o perłowych brzegach, u którego widać gęstą sieć naczyń krwionośnych lub przybrać postać torbielowatą (spotyka się ją raczej u osób zainfekowanych HIV lub z zespołem Gorlinga-Goltza). Rak kolczystokomórkowy to wypukły guzek lub blaszka rogowaciejąca na powierzchni, łuszcząca się albo owrzodzona.  Najczęściej pojawia się na dolnej powiece lub w wewnętrznym kąciku oka. Rak łojowy umiejscowiony jest z kolei w gruczołach łojowych Zeisa w rejonie powieki. Rozwija się dość agresywnie, dlatego może zająć duży obszar tkanek oka i wpłynąć na zmiany w spojówce np. wywołać jej przekrwienie lub pojawienie się zmian brodawkowatych. Bardzo często imituje przewlekłe zapalenie spojówek, dlatego prawidłowa diagnoza stawiana jest dość późno. Rak z komórek Merkla przejawia się jako guz z obwódką w kolorze czerwonym, różowym lub fioletowym. Towarzyszy mu owrzodzenie lub teleangiektazja. Często bywa mylony z gradówką lub torbielą. Czerniak złośliwy może rozwijać się na podłożu wrodzonych znamion i najczęściej jest to typ rozszerzający się powierzchownie. Rozpoznać go można po asymetrii, nierównych brzegach, nieregularnym zabarwieniu, zmiennym wyglądzie w czasie.

Nowotwory powiek – objawy

Nowotwory powiek przybierają zazwyczaj formę guza, który nie daje objawów bólowych. Z tego powodu pacjenci bardzo łatwo lekceważą jego obecność i odwlekają wizytę u okulisty. Jednak każdy powinien mieć świadomość, że wizyta u lekarza jest niezbędna w momencie, gdy pojawiający się na powiece guz jest owrzodzony, ma w sobie wydzielinę lub krew, przypomina masę perłową, towarzyszy mu uszkodzenie brzegu powieki oraz gdy dochodzi do utraty rzęs.

Nowotwory powiek – przyczyny

Głównymi przyczynami pojawienia się nowotworów powiek są czynniki, takie jak:

  • podeszły wiek,

  • narażenie na promieniowanie słoneczne,

  • jasna skóra,

  • jasne albo rude włosy,

  • czynniki genetyczne,

  • palenie tytoniu.

Nowotwory powiek – diagnostyka

Diagnostyka nowotworów powiek opiera się o badanie lampą szczelinową i dokładne obejrzenie całej powieki oraz oka. Poza tym konieczna jest biopsja, czyli pobranie wycinka zmiany do badania. Pozwala ona ustalić czy zmiana ma charakter złośliwy czy też niezłośliwy i czy kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.

Tagi:
Polecane