Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Od 1 lutego wchodzą ważne zmiany w szpitalach i przychodniach. Ta grupa pacjentów skorzysta
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 09.01.2024 19:18

Od 1 lutego wchodzą ważne zmiany w szpitalach i przychodniach. Ta grupa pacjentów skorzysta

ochrona zdrowia
canva

Już wkrótce w życie wejdą nowe przepisy, które regulować będą zbieranie i przetwarzanie danych przez placówki medyczne. Dzięki zmianom poprawie ulegnie jakość leczenia m.in. pacjentów onkologicznych. Jak skorzystają jeszcze na tym pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia?

Kolejne zmiany w służbie zdrowia

30 listopada 2023 r. pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania informacji i przekazywania ich podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Dzięki nowym przepisom ma zostać usprawniony przepływ informacji między placówkami medycznymi. Zmiany te mają skrócić czas obsługi pacjenta. Nowe przepisy zajmują się regulacją kilku istotnych kwestii – w rezultacie usprawnione zostanie m.in. monitorowanie i efektywność leczenia onkologicznego.

Nie wszyscy pacjenci zostaną objęci zmianami. Mimo to wciąż jest to duża grupa. Dzięki zmianom cały system powinien sprawniej funkcjonować i będzie miał moce przerobowe na inne działania.

Projekt bez nazwy - 2024-01-09T184131.575.png

Wielkie zmiany w dyżurach aptek. Od 1 stycznia możesz nie kupić leków w tych godzinach Rewolucja na SOR-ach i w przychodniach NFZ. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą duże zmiany

Jak skorzystają pacjenci?

Legislacja nowelizacji rozporządzenia nadal trwa. Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiedzieli, że zapisane w nim rozwiązania będą obowiązywać od 1 lutego 2024 r. Działania które mają zostać podjęte to:

  • Pedagogowie i psychoterapeuci zostaną włączeni w wykaz kodów przynależności do danej grupy zawodowej uprawnionej do świadczenia opieki zdrowotnej. Usprawni to raportowanie ich przebiegu pracy.
  • Rozszerzony zostanie katalog przypadków, w których przekazywane będą informacje o poziomie zaawansowania choroby nowotworowej. Dotyczy to przekazywania danych do NFZ, dzięki czemu fundusz będzie mógł skuteczniej monitorować poziom i jakość leczenia.
  • Świadczeniodawca osoby objętej opieką koordynowaną w ramach POZ będzie mógł raportować o tzw. przyczynach współistniejących do udzielenia wybranego świadczenia. Wcześniej lekarz raportował tylko, jaka jest przyczyna główna.

W 2024 r. zmian będzie więcej

Prawa ochrony zdrowia były i w przyszłości prawdopodobnie nadal będą nowelizowane. Od 1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej. Jest to forma opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Dzięki niej seniorzy zyskają lepszą opiekę w szpitalach wojewódzkich, centrach zdrowia i POZ.

Nowy Sejm w szybkim tempie znowelizował też ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Od 3 stycznia 2023 r. Minister Zdrowia opracowuje program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności – obejmuje m.in. zapłodnienia pozaustrojowe.