Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wielkie zmiany w dyżurach aptek. Od 1 stycznia możesz nie kupić leków w tych godzinach
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.12.2023 19:36

Wielkie zmiany w dyżurach aptek. Od 1 stycznia możesz nie kupić leków w tych godzinach

apteka
shutterstock

Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą nowe przepisy.  Aptekarze czekali na tę zmianę 30 lat! Od przyszłego roku dyżury będą dobrowolne i płatne.  Farmaceuci będą otrzymywali za nie pieniądze również ze środków publicznych.  Zmienią się również godziny, w których apteki będą otwarte. O tych zmianach lepiej wiedzieć wcześniej. 

Na te zmiany czekali wszyscy aptekarze

Znowelizowany został art.94 Prawa farmaceutycznego, określający zasady dotyczące dyżurów aptecznych. Odbyło się to w ramach dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Wraz z wejściem przepisów skończy się era bezpłatnych i przymusowych dyżurów. Teraz będą nie dość, że będą dobrowolne to i płatne – aptekarze czekali na tę zmianę od 30 lat.

Projekt bez nazwy - 2023-12-21T191558.946.png

Tania maść z apteki. Zawiera cenną witaminę Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Jak teraz dyżurować będą apteki?

Apteki będą otwarte do godziny 23. Tak postanowił resort zdrowia po przeanalizowaniu danych statystycznych – ustalono, że po godzinie 23 nie ma już dużego zapotrzebowania na usługi farmaceutyczne. Największy spadek widoczny jest między 21 a 23. Z kolei między 23 a 7 niemalże nikt nie kupuje już leków refundowanych.

Dyżurem w dzień wolny od pracy będzie dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w niedzielę i święta bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe między 10 a 18

Dyżur w porze nocnej będzie to dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19 a 23.

Czy po godzinie 23 apteki będą zawsze zamknięte?

Powiaty mogą wyznaczyć dyżury również po godz. 23. „W tych jednak przypadkach te nadmiarowe — względem minimum określonego w analizowanym przepisie — godziny dyżurów będą musiały być pełnione nieodpłatnie bądź odpłatnie, ale z pokryciem związanych z tym kosztów ze środków własnych powiatu” – czytamy w uzasadnieniu

O tym, czy na terenie powiatu istnieje potrzeba wyznaczenia dyżuru, powinien zadecydować zarząd powiatu po przeprowadzeniu analizy zaspokajania potrzeb – jest o niej wspomniane w art. 94 ust. 9 pkt 3 Prawa farmaceutycznego.

Dyżur w porze nocnej musi być pełniony także w dzień wolny od pracy.