Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Odwarstwienie siatkówki – objawy, leczenie, grupa ryzyka.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Odwarstwienie siatkówki – objawy, leczenie, grupa ryzyka.

Odwarstwienie siatkówki – objawy, leczenie, grupa ryzyka.
https://pixabay.com/pl/photos/oko-niebieski-rz%C4%99sy-wizja-makija%C5%BC-691269/

Odwarstwienie siatkówki to proces nieodwracalny, można mu jednak zapobiegać lub w porę zareagować, aby powstrzymać postępowanie choroby. Przygotowaliśmy zbiór podstawowych informacji na temat pierwszych objawów, które zauważone w porę, można jeszcze zatrzymać i przywrócić pacjentowi niemal idealną ostrość widzenia lub przynajmniej powstrzymać dalszy rozwój choroby. Dowiesz się także, jak leczy się odwarstwienie siatkówki oraz czy znajdujesz się w grupie osób szczególnie narażonych na tego typu problemy. Zapraszamy do uważnej lektury!

Czym jest odwarstwienie siatkówki?

Odwarstwienie siatkówki to inaczej odłączenie się siatkówki od struktur oka, czyli od nabłonka barwnikowego. Siatkówka jako taka jest podstawową częścią narządu wzroku. Całkowite odwarstwienie siatkówki prowadzi zatem do nieuleczalnej ślepoty.

WAŻNE! Odwarstwienie siatkówki to stan nagły, wymagający pilnej wizyty na pogotowiu. Nie należy odkładać spotkania z lekarzem. W odwarstwieniu siatkówki im szybciej nastąpi diagnoza, tym większe są szanse na zatrzymanie choroby.

Jakie są objawy odwarstwienia siatkówki?

Na samym początku odwarstwienie siatkówki może nie dawać konkretnych objawów ani też nie sygnalizować o sobie poprzez ból głowy czy oczu. Gdy tylko jednak zauważymy pierwsze niepokojące symptomy, należy udać się natychmiast do lekarza. Szczególnie obserwować powinny się osoby znajdujące się w grupie ryzyka, o czym dokładniej napiszemy dalej.

Wśród typowych dla odwarstwienia siatkówki symptomów, które jednocześnie możesz zauważyć samodzielnie, wyróżnia się przede wszystkim:

·        poruszające się podczas pracy oka obiekty, które rzucają coś w rodzaju cienia na siatkówkę i przypominają najczęściej pajęczynki, ogniska czarnych lub czerwonych kropek oraz obrączkowe zmętnienia,

·        obecne w polu widzenia błyski światła, inaczej zwane fototopsjami - jest to zazwyczaj pierwszy i najwcześniej zauważany objaw odwarstwienia siatkówki,

·        obniżoną ostrość wzroku,

·        ubytki w polu widzenia, które często z czasem się rozrastają, tworząc coś w rodzaju zasłony.

Gdy tylko zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się na najbliższy ostry dyżur okulistyczny!

Jak leczy się odwarstwienie siatkówki?

Tak jak wspominaliśmy, raz powstałe uszkodzenia leczy się bardzo trudno. Odwarstwienie siatkówki na każdym etapie postępowania choroby podlega leczeniu operacyjnemu. Od ciebie jednak zależy, czy będzie to drobny zabieg czy poważna operacja. Nie będziemy męczyć cię niepotrzebnymi ci do życia szczegółowymi informacjami na temat samych operacji. O tym w razie potrzeby na pewno poinformuje cię lekarz.

Jedyne, co powinieneś wiedzieć zawczasu i co może ci się przydać to fakt, że operacje te są skomplikowane. Każda z nich wymaga znalezienia bardzo dobrego specjalisty, gdyż najdrobniejszy nawet błąd może spowodować trwałe zmiany na niekorzyść narządu wzroku. Ważne jest również to, że leczenie jest poniekąd objawowe. Medycyna nie jest w stanie całkowicie wyleczyć uszkodzeń. Może je jedynie „zaplombować”, a to oznacza, że koniecznie musisz dbać o siebie i słuchać zaleceń lekarzy.

Lepiej chyba zatem zapobiegać niż leczyć, prawda?

Czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

W grupie ryzyka, czyli wśród osób u których występuje zwiększone prawdopodobieństwo odwarstwienia siatkówki, znajdują się przede wszystkim ci, którzy ukończyli 50. rok życia. Wiek zatem jest pierwszym wrogiem narządu wzroku. W czasach jednak, gdy już nawet młodzi ludzie codziennie obciążają wzrok ponad jego możliwości, ta granica wieku stopniowo przesuwa się w dół.

Z licznych badań wynika, że oprócz wieku czynnikami sprzyjającymi występowaniu odwarstwienia siatkówki są również choroby upośledzające krążenie, takie jak cukrzyca. W grupie ryzyka znajdują się również osoby urodzone jako wcześniaki oraz chorzy na atopowe zapalenie skóry. Duży odsetek chorych to również osoby z krótkowzrocznością powyżej minus 4 dioptrii. Grupa ryzyka jest zatem bardzo pojemna, niemalże każdemu w jakiś sposób grozi to schorzenie, a najlepszym lekiem jest zapobieganie. Co zatem robić, aby uniknąć odwarstwienia siatkówki?

Tagi:
Polecane