Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ostre obrzęki krtani – przyczyny i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Ostre obrzęki krtani – przyczyny i leczenie.

Ostre obrzęki krtani – przyczyny i leczenie.
https://pixabay.com/pl/illustrations/b%C3%B3l-gard%C5%82o-wirus-chory-choroby-726012/

Ostry obrzęk krtani to jedna z najniebezpieczniejszych nagłych zmian chorobowych. Jej podłoże i przyczyny mogą być bardzo różne jednak zlekceważona może doprowadzić do śmierci chorego! Warto zatem dowiedzieć się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji oraz jak reagować, kiedy już się zdarzą. Poznaj typowe dla ostrego obrzęku krtani objawy oraz dowiedz się, jak należy reagować i je leczyć!

Przyczyny ostrych obrzęków krtani

Obrzęki krtani mogą mieć bardzo wielorakie przyczyny. Najczęściej wywołują je stany zapalne takie jak zapalenie krtani czy też nagłośni. Ostre obrzęki krtani zdarzają się również w przypadku stanów zapalnych tkanek sąsiadujących z krtanią (takich jak migdałki). Wśród przyczyn obrzęków krtani wymienia się również te, które nie mają podłoża zapalnego. Do takich należą reakcje alergiczne, zewnętrzne urazy okolic gardła i krtani, poparzenia, utknięcie ciała obcego w krtani, obrzęk naczynioworuchowy oraz zespól nerczycowy.

Przyczyną może być również alergia. Najczęściej wywołującymi obrzęk alergenami są: jad pszczół, owoce morza, orzechy oraz część leków. Obrzęk naczynioworuchowy ma natomiast najczęściej podłoże immunologiczne – w postaci nabytej lub wrodzonej. W specyficzny sposób organizm może zareagować również na wysiłek fizyczny albo stres. Poza obrzękiem krtani opuchlizna może pojawić się na twarzy (powiekach, ustach) oraz na tułowiu i kończynach.

Objawy ostrych obrzęków krtani

Objawy ostrych obrzęków krtani będą bardzo różne w zależności od swojej przyczyny. Dlatego w pierwszej kolejności wymienimy objawy, które pojawiają się niemal za każdym razem, a potem zajmiemy się pozostałymi możliwościami.

Wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości pacjenci wymieniają duszność narastającą przy każdej próbie wciągnięcia powietrza do płuc. Szczególnie dokuczliwa jest również chrypa oraz suchy kaszel, które często prowadzą do okresowej zmiany barwy głosu. Pacjenci narzekają również na problemy z połykaniem (ewentualnie ból) połączone z uczuciem obecności ciała obcego zlokalizowanego gdzieś na wysokości gardła i przełyku.

Jeżeli przyczyną ostrego obrzęku krtani jest bakteria lub wirus do powyższych objawów dołącza zwykle gorączka i ból. Ostry obrzęk krtani wywołany przyczyny immunologicznymi daje natomiast objawy takie jak nagły obrzęk skóry, tkanki podskórnej i błon śluzowych. Najczęściej są to zmiany zlokalizowane w obrębie twarzy (jama ustna, gardło, krtań, język) oraz czasami w obrębie całego tułowia i kończyn.

W przypadku pojawienia się obrzęku wywołanego przez reakcję alergiczną organizmu na jad owadów zakres objawów znacząco się zwiększa. Pacjenci obserwują wówczas pokrzywkę, nudności, biegunkę, bóle brzucha, obrzęk naczynioworuchowy, a w miejscu ukąszenia bolesny obrzęk i świąd.

Leczenie ostrych obrzęków krtani

Pierwsza zasada, o której musisz pamiętać zawsze to:

W przypadku jakiegokolwiek obrzęku dróg oddechowych należy niezwłocznie udać się na ostry dyżur!

Jeżeli dobrze przyswoisz sobie tę prostą prawdę, zmniejszysz prawdopodobieństwo, że coś stanie się tobie lub osobie doznającej ostrego obrzęku krtani w twoim otoczeniu.

Gdy już będziesz u lekarza, w zależności od twojego stanu zostaniesz poddany niezbędnej pierwszej pomocy lub trafisz „na kozetkę”, aby lekarz mógł przeprowadzić z tobą wywiad. Na pewno będziesz pytany o okoliczności, w których doszło do ostrego obrzęku krtani. Staraj się mówić szczegółowo i SZCZERZE na temat przyjmowanych leków oraz wszystkich ryzykownych zachować lub czynności, w których brałeś udział przed wystąpieniem obrzęku. Dla lekarza bardzo ważne jest, aby ustalić jego bezpośrednią przyczynę.

W zależności od tego, co spowodowało obrzęk, lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnej mogą to być antybiotyki, infekcja wirusowa natomiast najczęściej leczona jest objawowo (na wirusy antybiotyki nie działają). Jeżeli obrzęk nastąpił w wyniku urazu, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Bardzo często również podaje się glikokortykosteroidy, aby zmniejszyć obrzęk. Są to jednak leki, mające swoje konkretne  skutki uboczne, które mogą niepokoić, ale nie są niebezpieczne, jeżeli organizm poddawany jest glikokortykosteroidom przez krótki okres czasu.

Gdy leki zmniejszające obrzęk zaczną działać, lekarz najczęściej przystępuje do stawiania diagnozy. Często potrzebne są dodatkowe badania np. w celu wykrycia nieoczywistych chorób współistniejących z obrzękiem (np. nowotwór). Przy obrzękach wywołanych alergią stosuje się również leki antyhistaminowe czy też dożylnie podawaną adrenalinę. W przypadkach ekstremalnych lekarze mogą zaordynować zastosowanie tracheotomii – jako jedyny ratunek życia pacjenta, gdy ten nie może oddychać, a leki nie dają oczekiwanych rezultatów w konkretnym czasie.

Jak uniknąć ostrych obrzęków krtani – domowe sposoby?

W większości przypadków ostrych obrzęków krtani można bez problemów uniknąć lub znacząco zmniejszyć dolegliwości, jeśli takie się pojawią. Trzeba jednak odrobiny samozaparcia, ponieważ wśród niezalecanych zachowań znajduje się między innymi palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy też przeciążanie krtani… mówieniem! Nie jest łatwo zrezygnować z takich rzeczy, ale warto – zwłaszcza w okresie, gdy krtań szczególnie narażona jest na infekcje i podrażnienia (okres pylenia traw, okres wzmożonego występowania różnych infekcji czy też po prostu okres jesienno-zimowy, gdy temperatura nie zachęca do wychodzenia z domu).

W drodze do lekarza natomiast czy też w procesie leczenia warto przede wszystkim stosować zimne okłady oraz wapno rozpuszczalne (w przypadku ukąszeń owadów czy też alergii) oraz stosować napary ziołowe na przykład z szałwii (w przypadku infekcji), które działają antybakteryjnie oraz rozkurczająco.

Życzymy powodzenia w dbaniu o zdrowie! ????

Tagi:
Polecane