Ulga w bólu tylko dla wybranych. Którzy pacjenci mogą na to liczyć przy raku jelita grubego?

Masz raka jelita grubego? Czeka cię nie tylko wyniszczające leczenie i ciężka walka z tym przeciwnikiem, ale również szereg badań, często bardzo bolesnych. Jak się okazuje, nie zawsze przysługuje im znieczulenie. Dlaczego? Już wyjaśniamy!
Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów - rak jelita grubego
W Polsce rak jelita grubego diagnozowany jest wyjątkowo często, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Stąd duży nacisk na profilaktykę w tym zakresie. Według Światowej Organizacji Zdrowia ten rodzaj nowotworu widnieje na trzecim miejscu pod względem zachorowań i drugim pod kątem zgonów na świecie.
W 2022 r. na świecie wykryto 1,9 mln nowych przypadków raka jelita grubego. To 9,6 proc. wszystkich pacjentów onkologicznych, a wśród nich zmarło aż 900 tys. osób. Te liczby mogą naprawdę przerazić.
Przeczytaj także: Czujesz ten zapach? To zwiastun śmiertelnej choroby


Jakie badania MUSISZ wykonać?
Najważniejszym badaniem w przypadku podejrzenia raka jelita grubego jest kolonoskopia. To ona w sposób obrazowy pokazuje wnętrze jelit. Co ciekawe, podczas badania mogą zostać usunięte nawet niewielkie polipy, które następnie wysyłane są do badania histopatologicznego.
Warto wiedzieć, że to kolonoskopie można wykonać w ramach programu profilaktycznego. Są dwa sposoby na znieczulenie - miejscowe lub ogólne. O rodzaju decyduje lekarz po konsultacji z pacjentem. To jednak nie gwarantuje, że badanie odbędzie się bezboleśnie. Dlaczego?
Dlaczego możesz nie otrzymać znieczulenia przy kolonoskopii?
Ból przy kolonoskopii jest naprawdę spory. Do tego uczucie dyskomfortu wynikające z umieszczania w odbycie rurki z kamerą, może być dla wielu osób nie do zniesienia. Niestety mimo wskazań do znieczulenia i to w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, można go nie otrzymać.
Przeczytaj także: Coraz więcej przypadków boreliozy. Mity na temat kleszczy wciąż są żywe
Chodzi nie tyle o złą wolę lekarzy, ale o ogromne braki kadrowe w zakresie anestezjologów w Polsce. To oni odpowiadają za podawanie znieczulenia i monitorowanie pacjenta podczas zabiegów czy operacji. Bez ich udziału są oni zmuszeni do oczekiwania na zabieg lub podjęcia się go bez środków przeciwbólowych.





































