Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ostry naciek zapalny - przyczyny, objawy i leczenie.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:30

Ostry naciek zapalny - przyczyny, objawy i leczenie.

Ostry naciek zapalny - przyczyny, objawy i leczenie.
https://pixabay.com/pl/photos/b%C3%B3l-%C5%BAle-zdrowy-problem-choroby-1015576/

Ostry naciek zapalny jest to jedna z wielu możliwych zmian skórnych wywołanych działaniem drobnoustrojów. W niniejszym artykule dowiesz się, czym charakteryzują się ostre nacieki zapalne, w jaki sposób należy je leczyć oraz co zrobić, aby nie dopuścić do rozwijania się infekcji.

Charakterystyka i objawy ostrych nacieków zapalnych

Ostre nacieki zapalne to zmiany skórne, charakteryzujące się miedzy innymi dużym obrzękiem oraz przekrwieniem tkanek wystawionych na działanie wirusa lub bakterii. Charakterystyczna w ostrych naciekach zapalnych jest galaretowana konsystencja tkanek dotkniętych zmianami, która wynika z obecności w tkankach surowiczego białego i lekko przejrzystego wysięku.

Zmiany skórne powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości takich jak zaczerwienienie, bolesność (również bez dotykania chorego miejsca) i nadmiernie ciepła skóra. W przeciwieństwie do innych zmian skórnych, o których będziemy jeszcze mówić niżej, w przypadku ostrych nacieków zapalnych na skórze nie widać wyraźnego rozgraniczenia między skórą zdrową a zmienioną chorobowo.

Chorobie towarzyszyć może również gorączka (przy tym również dreszcze), złe samopoczucie i uczucie ogólnego rozbicia oraz zapalenie naczyń i węzłów chłonnych na odcinku pomiędzy zmienionym chorobowo miejscem a sercem.

Leczenie ostrych nacieków zapalnych

W leczeniu ostrych nacieków zapalnych największą rolę odgrywa najczęściej podawanie antybiotyków lub innych środków bakteriobójczych, które ze względu na bardzo dobrze unaczyniony obszar zmian skórnych podczas ich występowania, łatwo docierają do źródła problemu. Niezbędna i zawsze przez lekarzy rekomendowana jest terapia przeciwzapalna oraz przeciwbólowa.

Na zmienioną chorobowo skórę stosuje się również okłady wysychające np. złożone z roztworu sody oczyszczonej i riwanolu lub inne jałowe, suche opatrunki, których celem jest zabezpieczanie chorego obszaru przed kontaktem z kolejnymi bakteriami.

Wśród zaleceń znajduje się również elewacja kończyn, jeżeli zmiany chorobowe znajdują się na którejś z nich. Oznacza to utrzymywania zajętej zmianami skórnymi kończyny nieco wyżej – ręce np. na oparciu fotela a nogi ułożone na podnóżku fotela lub na poduszkach w nocy podczas snu. Dzięki temu zapobiegniemy dalszemu obrzękaniu tkanek. Ta metoda pomaga również przyspieszyć leczenie ze względu na ograniczenie szerzenia się zakażenia oraz przyśpiesza wchłanianie się wysięku.

UWAGA!!! Często zdarza się, że lekarz kieruje pacjenta na badanie histopatologiczne oraz badanie krwi, aby upewnić się, że zmiana skórna wynika z dostania się do organizmu drobnoustrojów a nie np. rozwinięcia się nowotworu!

Inne zmiany skórne powstające w wyniku działania wirusów i bakterii

Ostre nacieki zapalne to nie jedyne zmiany skórne wywoływane przez działanie wirusów i bakterii. Poniżej opisujemy krótko niektóre z nich – zwłaszcza te w jakiś sposób podobne do nacieków, aby ułatwić Wam odróżnienie tych zmian skórnych od siebie. Pamiętajmy jednak, że nigdy samodiagnozowanie nie zastąpi wizyty u lekarza (w tym przypadku dermatologa!).

1.      Ropowica – podobna do ostrego nacieku zapalnego, jednak wywoływana przede wszystkim przez bakterie z grupy gronkowców i paciorkowców oraz sięgająca głębszych tkanek i twardsza. Dolegliwości również są znacznie silniejsze niż w ostrym nacieku zapalnym. W początkowym etapie choroby stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, okłady i elewację kończyny zajętej zmianami. Jeżeli jednak nie podejmie się szybko działania na początku rozwoju choroby, konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

2.      Ropień – w przeciwieństwie do ropowicy oraz ostrego nacieku zapalnego wyróżnia się łatwo dostrzegalnym odgraniczeniem od otoczenia występującej zmiany. Charakteryzuje się tworzącą się pod skórą jamą, wypełnioną ropą. W przypadku ropienia konieczne jest leczenie operacyjne ze względu na głębokość zmiany chorobowej.

3.      Czyrak – choroba wywołana przez gronkowce, w wyniku której może dojść do rozwinięcia ostrego nacieku zapalnego lub ropowicy. W leczeniu podaje się antybiotyki i/lub stosuje interwencję chirurgiczną.

4.      Czyrak gromadny – jak sama nazwa wskazuje jest zbiorowiskiem czyraków oraz towarzyszących im ostrych nacieków zapalnych. Może prowadzić do głębokiego i rozległego obumierania tkanek.

Oprócz powyższych istnieje kilka innych schorzeń skóry, które z powodu podobieństw w objawach lub wyglądzie skóry można pomylić z ostrym naciekiem zapalnym, jednak w praktyce nie mają one z nim nic wspólnego. Nie są wywoływane przez podobne bakterie ani nie stanowią ogniska do ewentualnego rozwoju nacieków. Wśród nich znajdują się między innymi:

·        zapalenie naczyń i węzłów chłonnych,

·        siateczkowe zapalenie naczyń chłonnych,

·        zastrzał.

UWAGA!!! Pamiętajcie, że zmian skórnych nie wolno lekceważyć! Każda z nich może być objawem poważnej choroby!

Tagi: