Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Pociąg w Rawiczu stanął w ogniu. Ewakuowano ok. 80 osób
Alina Gałka
Alina Gałka 17.07.2025 12:00

Pociąg w Rawiczu stanął w ogniu. Ewakuowano ok. 80 osób

Pożar pociągu w Rawiczu
Pożar pociągu Intercity w Rawiczu. Fot. Dawid Wolski/East News, Facebook/KPPSP w Rawiczu

W czwartek, 17 lipca, na dworcu kolejowym w Rawiczu (woj. wielkopolskie) doszło do pożaru w jednym z wagonów pociągu Intercity relacji Wrocław–Gdynia. Ogień pojawił się w ostatnim wagonie składu tuż przed godziną 8 rano. Dzięki szybkiej reakcji kolejarzy i służb ratowniczych ewakuowano około 80 osób.

  • Pożar wybuchł w ostatnim wagonie pociągu Intercity relacji Wrocław–Gdynia, ewakuowano około 80 osób
     
  • Dzięki szybkiej reakcji obsługi i straży pożarnej nikomu nic się nie stało
     
  • Pociąg doznał dwugodzinnego opóźnienia, a dwa wagony zostały wyłączone ze składu
     
  • Dym pożarowy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia

Szybka akcja ratunkowa zapobiegła tragedii

Do zdarzenia doszło tuż po tym, jak pociąg wjechał na stację w Rawiczu. Ogień dostrzegli pasażerowie, którzy natychmiast poinformowali obsługę. Kierownik składu zadecydował o zatrzymaniu pociągu i rozpoczęciu ewakuacji dwóch ostatnich wagonów, zanim na miejsce dotarła straż pożarna.

Przed naszym przyjazdem ewakuowano pasażerów z dwóch ostatnich wagonów – około 70–80 osób, w sumie pociągiem podróżowało 400 osób. Nikomu nic się nie stało – poinformował mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu.

W akcji gaśniczej uczestniczyły cztery zastępy straży pożarnej – trzy z PSP i jeden z OSP. Służby kolejowe wcześniej odłączyły zasilanie trakcyjne, co umożliwiło bezpieczne rozpoczęcie działań. Pożar udało się opanować, zanim rozprzestrzenił się na cały skład.

Pociąg zatrzymany, podróż z dwugodzinnym opóźnieniem

Spaleniu uległ ostatni wagon, znacznie uszkodzony został również sąsiedni, który – mimo że nie objęły go płomienie – został poważnie zadymiony. PKP Intercity poinformowało, że oba wagony zostały odłączone, a skład będzie uzupełniony o nowe wagony w Poznaniu. Pociąg wznowił jazdę z około 120-minutowym opóźnieniem.

–  W stacji Rawicz wykonano oględziny ostatniego wagonu w składzie do Gdyni. Wynikało to z dostrzeżonego zadymienia. Wezwano straż pożarną. Podjęto decyzje o wyłączeniu dwóch ostatnich wagonów – przekazało biuro prasowe PKP Intercity.

Przyczyny pożaru na razie nie są znane. Sprawę bada policja, a rzecznicy służb ratunkowych podkreślają, że nie ma jeszcze żadnych oficjalnych hipotez dotyczących źródła ognia.

Przeczytaj też: Pożar w Ząbkach. 500 osób bez dachu nad głową, skażone powietrze, dramatyczna akcja ratunkowa

Ogień to nie wszystko – zagrożenie dla zdrowia stwarza dym

Choć pasażerowie uniknęli obrażeń fizycznych, incydent w Rawiczu przypomina o poważnym zagrożeniu zdrowotnym, jakie niesie nie tylko ogień, ale również dym pożarowy. Produkty spalania materiałów syntetycznych, z których wykonane są elementy wyposażenia wagonów, zawierają silnie toksyczne substancje, takie jak tlenek węgla, cyjanowodór czy dioksyny.

Nawet krótka ekspozycja na zadymienie może prowadzić do duszności, zatrucia lub trwałego uszkodzenia układu oddechowego. Szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz chorzy z astmą czy POChP. Przeczytaj więcej o POChP: Ta choroba jest 3. przyczyną zgonów na świecie. Dotyka 2 mln osób w Polsce

zadymione biuro Fot. Canva
Toksyczne gazy i brak tlenu są najczęstszą przyczyną zgonów w pożarach. Fot. Canva

W pożarze pociągu w Rawiczu część pasażerów znajdowała się w sąsiednim, okopconym wagonie. W takich przypadkach zaleca się konsultację medyczną, nawet jeśli w momencie zdarzenia nie wystąpiły objawy zatrucia – skutki wdychania toksyn mogą pojawić się z opóźnieniem.


Źródła: se.pl, tvn24.pl
 

2 tys. zakażeń w niecały rok. Sytuacja jest niepokojąca
kobieta w szpitalu
W ostatnich latach w Polsce gwałtownie przybywa przypadków zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Tylko w ciągu 10 miesięcy 2024 roku odnotowano prawie 2 tysiące nowych przypadków zakażeń wirusem HIV. Specjaliści alarmują, że to dopiero początek, jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane kroki w kierunku profilaktyki, edukacji i leczenia.Wirus HIV niszczy układ odpornościowy, a w zaawansowanym stadium rozwija się w AIDS Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego -Państwowego Instytutu Badawczego od 1985 r. zakażenie wykryto u ponad 35 tys. osób w Polsce Ostatnie lata przyniosły istotny wzrost zakażeń wirusem HIV Wykrycie zakażenia pozwala na skuteczne kontrolowanie wirusa, a leczenie hamuje postęp choroby Skuteczna profilaktyka zakażeń HIV jest dostępna, ale w Polsce wciąż pełnopłatna
Czytaj dalej
"Cudowna woda" księdza Natanka. Jest reakcja sanepidu
Piotr Natanek
"Cudowna woda" księdza Natanka - co na to sanepid?
Ks. Piotr Natanek, jeden z najbardziej kontrowersyjnych duchownych w Polsce, znów wzbudza emocje. Tym razem za sprawą "cudownej wody" ze źródła w Grzechyni, którą promuje jako kojącą, wzmacniającą organizm i idealną dla dzieci oraz osób chorych. Produkt nosi nazwę "Asumpta Wniebowzięta" i choć nie ma oficjalnej ceny, ksiądz zachęca wiernych do jej nabywania. Do sprawy odniosła się już Państwowa Inspekcja Sanitarna, przypominając, że obrót żywnością – a więc także wodą pitną – musi spełniać konkretne wymogi.Ks. Piotr Natanek sprzedaje wodę ze źródła w Grzechyni, twierdząc, że działa kojąco i uspokajająco Sanepid przypomina, że taka działalność wiąże się z konkretnymi obowiązkami i normami Ksiądz Natanek od lat jest suspendowany przez Kościół katolicki i znany z kontrowersyjnych poglądów
Czytaj dalej