Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:33

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – jakie są przyczyny choroby?

Pokrzywka to nieprzyjemne schorzenie skórne. Przyczyn pokrzywki i obrzęku jest wiele, od alergicznych, po fizykalne. Pokrzywka może być wywołana przyjmowaniem leków, które zawierają penicylinę lub oparzeniem słonecznym. Przyczyną choroby najczęściej są leki przeciwbólowe, antybiotyki oraz szczepionki. Natomiast obrzęk naczynioworuchowy, który towarzyszy pokrzywce, może być wywołany przez inhibitory konwertazy angiotensyny. Są to leki stosowane w leczeniu nadciśnienia. Co ciekawe, są przypadki, w których to wydzielanie histaminy przez komórki tuczne wywołane jest przeciwciałami skierowanymi przeciw komórkom tucznym swojego organizmu. Nazywamy to autoimmunizacją.

Warto wiedzieć, że pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy nie są chorobami dziedzicznymi, ale nabytymi.

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – objawy

Choroba objawia się przede wszystkim bąblami, które nazywane są potocznie pokrzywką – wyglądają tak, jak po parzeniu tym ziołem. Bąble są cielistego koloru, czasem lekko perłowego, lub różowego i czerwonego. Nie muszą być równomierne – mają różne kształty i rozmiary. Trzeba wiedzieć, że typowym objawem pokrzywki jest to, że pojedyncze zmiany skórne znikają w przeciągu kilku godzin lub doby, natomiast większe wykwity pozostają na skórze od 6 nawet do 12 miesięcy.

Co do samego obrzęku naczynioworuchowego, charakteryzuje się on opuchlizną na ciele w miejscach wykwitów skórnych. Opuchlizna pojawia się też na powiekach, ustach i czasem nawet w samej jamie ustnej. Obrzęk nie swędzi i zwykle znika w ciągu kilku dni, kiedy choroba jest już uśmierzana. W przypadku, kiedy choroba obejmuje dłonie i stopy, w tych miejscach może pojawić się ból oraz nieprzyjemne napięcie.

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – diagnoza i leczenie

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy diagnozowany jest poprzez ogląd skóry i zebranie wywiadu. Jednak w przypadku pokrzywki u większości pacjentów rozeznanie pozostaje niewiadome. Nie ma żadnego testu, który wykryłby przyczynę pokrzywki zwykłej, tj. idiopatycznej, ale jeśli odpowiedzi pacjenta podczas wywiadu lekarskiego wskazują na konkretną przyczynę, lekarz może zlecić odpowiednie badania.

Jeśli lekarz podejrzewa istnienie bodźca wywołującego chorobę, alergolog lub dermatolog przeprowadza badanie krwi,  które wykrywa obecność przeciwciał w krwioobiegu. Może wykonać także punktowy test skórny. Kiedy pacjent dotknięty jest pokrzywką przewlekłą, ciężko zidentyfikować przyczynę choroby. Wobec tego leczenie pokrzywki polega w dużej mierze na doświadczeniu lekarza.

Pokrzywka i obrzęk utrzymują się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach choroba może trwać dłużej. Leczenie pokrzywki i obrzęku naczynioworuchowego polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwhistaminowych, które blokują działanie histaminy i łagodzą objawy wysypki oraz swędzenia. Jednak nie pomaga to wszystkim. Jeżeli pokrzywka pojawia się często, należy regularnie zażywać leki przeciwhistaminowe, a nie tylko w trakcie wystąpienie objawów. Leki histaminowe, które stosuje się ciężkich przypadkach choroby, to cymetydyna i ranitydyna.

Jeśli leki te nie pomagają, lekarz zaleca inne medykamenty. Zazwyczaj jest to montelukast, stosowany w leczenie astmy lub steroidy doustne. Innym sposobem jest podawanie leków hamujących układ odpornościowy, takich jak cyklosporyna. W ostateczności stosuje się zastrzyki z adrenaliny, które są konieczne w przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu.

Pokrzywka i obrzęk naczynioworuchowy – rodzaje pokrzywki

  1. Pokrzywka fizykalna – to pokrzywki, które mogą być wywołane przez czynniki fizyczne. Bąble spowodowane pokrzywkami fizykalnymi pojawiają się w ciągu kilku minut i zazwyczaj utrzymują się do godziny. Niektórzy mogą cierpieć na kilka rodzajów pokrzywek.

  2. Pokrzywka z zimna. Powstaje przez wychłodzenie skóry, np. poprzez deszcz, wiatr, zimną wodę. Pływanie w zimnej wodzie może powodować intensywną pokrzywkę, należy go unikać, gdy ma się tendencję do tej dolegliwości.

  3. Pokrzywka słoneczna. To rzadka postać pokrzywki. Pokrzywka ta objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem oraz bąblami, które powstają zaraz po wystawieniu się na działanie promieni słonecznych.

  4. Ten rodzaj pokrzywki spowodowany jest nagłym i silnym otarciem fizycznym lub zadrapaniem. Ślady bardzo często wyglądają jak linie i kreski.

  5. Pokrzywka wodna. Bąble przy pokrzywce wodnej pojawiają się w miejscu kontaktu skóry z wodą.

  6. Pokrzywka od ucisku. Pokrzywka od ucisku pojawia się na skórze w tych miejscach, które zostały poddane silnemu i zazwyczaj długotrwałemu uciskowi.

  7. Pokrzywka cholinergiczna – pokrzywka cholinergiczna pojawia się w trakcie wydzielania nadmiernej ilości potu, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, po spożyciu ostrych potraw, w stresie lub podczas wystawienia skóry na silne działanie promieni słonecznych. Na skórze pojawiają się nierówności skórne, o różnym stopniu zaczerwienienia, mogące rozejść się po całym ciele. Choroba w tej postaci bardziej przypomina czerwone placki niż bąble.

  8. Pokrzywka kontaktowa – pokrzywka kontaktowa to rodzaj pokrzywki powstały w wyniku kontaktu z pokarmami, substancjami chemicznymi, produktami chemicznymi, zwierzętami lub ich sierścią oraz lateksem. Tego typu pokrzywka jest raczej łagodne i przechodzi stosunkowo szybko.

  9. Obrzęk naczynioworuchowy bez bąbli pokrzywkowych – obrzęk naczynioruchowy to choroba, która występuje bez bąbli pokrzywkowych, powstaje z różnych przyczyn, może go powodować: leczenie aspiryną lub alergie pokarmowe. Jeśli opuchlizna pojawia się bez pokrzywki, może to świadczyć o dziedziczonej odmianie obrzęku naczynioworuchowego.

  10. Dziedziczny obrzęk naczynioworuchowy – to choroba dziedziczona w rodzinie. Objawia się opuchlizną twarzy, gardła, a nawet jamy ustnej; w niektórych przypadkach są to także jelita, co powoduje częste i bolesne kolki. Co powoduję dziedziczny obrzęk? Odpowiedzialne jest za to dziedziczony niedobór jednego z białek we krwi. Tę odmianę leczy się lekami zapobiegającymi atakom, a w najcięższych przypadkach uzupełnieniem niedoboru brakującego białka krwi.

Tagi: