Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Prawdziwa plaga kleszczy. Wiadomo, gdzie jest ich najwięcej
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 04.06.2024 08:18

Prawdziwa plaga kleszczy. Wiadomo, gdzie jest ich najwięcej

Kleszcze
Fot. Canva

Coraz więcej zgłoszeń dotyczących kleszczy jest oznaczanych na interaktywnej mapie kleszczy na stronie ciemnastronawiosny.pl. Internauci spotykają coraz więcej pajęczaków - na sobie oraz na swoich czworonożnych przyjaciołach. Gdzie jest najwięcej kleszczy? Sprawdź!

Mapa kleszczy 2024

Najwięcej zgłoszeń jest obecnie z okolic Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Bydgoszczy, Białegostoku, Poznania i Gdańska. To tam zgłaszanych jest na Mapie Kleszczy 2024 coraz więcej przypadków bliskich spotkań z kleszczem. Sprawdź, czy w twojej okolicy są takie miejsca z kleszczami i omijaj je szerokim łukiem:

Mapa Kleszczy

Kleszcze groźne dla wszystkich - jak zabezpieczyć przed nimi psa?

Kleszcze u ludzi wywołują boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu, natomiast u psów mogą spowodować groźną chorobę (i niestety śmiertelną, jeśli nie zostanie podjęte leczenie) - babeszjozę. Dlatego idąc na spacer do lasu warto zabezpieczyć i siebie, i swojego czworonoga. Pamiętajmy, że u psów czy kotów stosowane są specjalne, przeznaczone do rasy, repelenty - inne dla kotów, a inne dla psów. Nie wolno stosować u nich ludzkich repelentów, ponieważ może dojść do zatrucia. 

U psów sprawdzają się tabletki, kropelki oraz obroże Foresto. Jednak uwaga - żeby kleszcz umarł musi najpierw wbić się w skórę. Tak działa większość specyfików dla psów. Mimo ich stosowania warto co chwilę oglądać psa na spacerze - głaskać po grzbiecie oraz sprawdzać uszy, łapy i brzuch, gdzie kleszcze najczęściej przyczepiają się z trawy. Mogą one wędrować po całym ciele zwierzaka szukając dogodnego miejsca, mogą także zostać przyniesione w sierści do domu, gdzie przejdą na człowieka.

Starajmy się nie dopuścić do ukłucia kleszcza, a jeśli zobaczysz wbitego pajęczaka u psa czy kota, wyjmij go jak najszybciej. Aby chronić psa przed kleszczami warto go trzymać na smyczy i nie dopuszczać do wysokiej trawy czy zarośli. 

Jak ochronić siebie przed kleszczami?

Stosuj repelenty oraz ubieraj się odpowiednio na spacery po lesie. Długie spodnie i założone na nogawki skarpety do podstawa. Oglądaj się co jakiś czas, czy po twoim ubraniu nie chodzi pajęczak. Spaceruj ścieżkami i unikaj wysokich traw oraz zarośli. 

Jeśli dojdzie do ukłucia przez kleszcza - wyjmij go jak najszybciej (nie polewaj kleszcza alkoholem, nie smaruj go wazeliną), a następnie obserwuj miejsce wkłucia - jeśli pojawia się rumień, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. 

Zobacz też:

Ziewanie - zwykły odruch czy objaw choroby?

Nawet 2500 zł. Wchodzi nowe świadczenie od państwa

Top 5 kremów na zmarszczki