Prof. Jerzy Szaflik: To już coraz bardziej pewne: Wirus SARS-CoV-2 może wniknąć przez oczy i namnażać się we łzach
- Istotnie, z badań naukowców z rzymskiego Instytutu Chorób Zakaźnychvwyraźnie wynika, że wirus SARS-CoV-2 może znajdować się we łzach osobychorej na COVID-19 i tam replikować. Włoscy badacze wykryli RNA wirusa we łzach pacjentki, która miała, występujące niekiedy w przebiegu zakażenia koronawirusem, objawy zapalenia spojówek – przekrwienie oczu, ich silne łzawienie i obrzęk. Wymazy codziennie pobierane z jej oczu zawierały RNA wirusa – i to nawet w kilkanaście dni po ustąpieniu dolegliwości ocznych. Co więcej, SARS-CoV-2 był wciąż obecny w wymazach z oczu, nie będąc już wykrywanym w badanych równolegle próbkach wydzieliny z nosa pacjentki. A to uprawdopodabnia hipotezę o powielaniu się wirusa w spojówce oka. Oczywiście konieczne są dalsze badania. Nie wiemy bowiem, jaki konkretnie typ komórek spojówki wspiera tę replikację czy, jaka jest zakaźność ta drogą.
- Te wyniki są sygnałem, że okuliści powinni zachować szczególna ostrożność podczas przeprowadzania badań i zabiegów okulistycznych. W naszej klinice zdecydowaliśmy się m. in. na wyposażenie lamp szczelinowych w osłonę z pleksiglasu, stanowiącą barierę pomiędzy twarzami okulisty i osoby badanej. Lekarze obligatoryjnie noszą pełen strój ochronny: czepek, przyłbicę lub gogle, maseczkę, jednorazowy fartuch, rękawiczki. Istnieje ponadto możliwość wykonania testu na obecność przeciwciał u każdego pacjenta jeszcze przed rozpoczęciem procedury. Zrezygnowaliśmy też z badań ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą air-puff, czyli z wykorzystaniem podmuchu powietrza uderzającego o rogówkę oka pacjenta. Wydaje się, że to może zwiększyć ryzyko zakażenia koronawirusem zarówno drogą kropelkową, jak i właśnie poprzez zainfekowane łzy.
- Chcę podkreślić, że nasi pacjenci nie ucierpieli z powodu koronawirusa, nadal oferujemy im kompleksową opiekę, wdrażając szereg rozwiązań z zakresu telemedycyny i reżimu sanitarnego. Obecnie pierwszy, obligatoryjny etap każdego kontaktu dla osób potrzebujących porady okulistycznej to infolinia. Po połączeniu z numerem (22) 654 68 06 dzwoniący jest umawiany na telekonsultację z lekarzem okulistą. Jeśli wizyta w klinice okażę się konieczna, z pacjentem ponownie kontaktuje się infolinia.
- Nowa procedura objęła również reorganizacje placówki. Personel został podzielony na dwa odrębne zespoły, które nie maja ze sobą styczności. Zapewni to ciągłość pracy placówki nawet w przypadku konieczności wyłączenia jednego z nich z powodu zakażenia czy podejrzenia zakażenia koronawirusem.