Pacjenci.pl
łóżko

fot. pixabay.com

Prof. Zbigniew Izdebski: I seks zmienia się w pandemii

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Bożena Stasiak

Jeszcze dwa lata temu chętnie kochaliśmy się w różnych nietypowych miejscach, robiliśmy to m. in. w miejscu pracy i generalnie byliśmy ze swojego życia seksualnego zadowoleni. Najnowszy, już 9-y, raport, opracowany przez znanego seksuologa, prof. Z

- Ponad połowa ankietowanych Polaków przyznała, że dotknął ich kryzys fizyczny i psychiczny – mówi prof. Zbigniew Izdebski. – Zwłaszcza dotyczy to ludzi młodszych, w przedziale wiekowym 18 – 29 lat. To u nich znacznie zwiększyło się odczucie przygnębienia, częściej pojawiały się okresy załamania, stany depresyjne. Nie mogło to pozostawać bez wpływu na nasze związki, na nasze życie seksualne. Bo samopoczucie psychiczne w znacznym stopniu wpływa na nasze poczucie szczęścia. Im lepiej oceniamy swoje życie psychiczne, tym bardziej czujemy się szczęśliwi.

- Jeśli chodzi o seks, to przed lockdownem był on bardziej urozmaicony, wykorzystywaliśmy więcej możliwości do uprawiania seksu. Dziś najczęściej, bo w 94 proc. robimy do w domu. Przed pandemia do uprawiania seksu w miejscu pracy przyznawało się ponad 20 proc. ankietowanych, teraz  - zaledwie 1 proc. Częściej zaglądamy na strony erotyczne czy pornograficzne, częściej korzystamy z portali randkowych. W grupie 18 – 29 lat nastąpił wzrost o ponad 40 proc.

- Z powodu stanów depresyjnych, zmęczenia, choroby, obawy przed zakażeniem czy chociażby obecności innych domowników, pojawiają się trudności w odbyciu stosunku. Takich problemów doświadczyło ok. 50 proc. osób. U mężczyzn to głównie zaburzenia erekcji.

- Mimo to, i to jest optymistyczny akcent, ok. 22 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich relacja uczuciowa w czasie pandemii się zwiększyła, ale 65 proc. nie zauważyło ani poprawy, ani pogorszenia.

- Powinniśmy natomiast żyć w poczuciu, że, niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy, niepewności czy spokoju, bardzo ważna jest potrzeba dotyku i bliskości. I tę potrzebę należy pielęgnować i realizować.

Bożena StasiakAutor

Wyróżniona nagrodami: Nagroda Zaufania Złoty Otis 2019, „Kryształowe Pióro” 2016 i 2018. W Konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku" przez lata zdobywała nagrody i wyróżnienia, ostatnia to pierwsze miejsce w kategorii Prasa za 2019r. Jest dziennikarką medyczną „Świata Lekarza” i „Super Expressu”. Ponadto jest autorką książek "Listy intymne.Zwierzenia Polaków" oraz "Wojna z rakiem. Terapie i antyterapie".

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezydent elekt Sekcji Chirurgii Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego

Świat Lekarza

dr Adam Kobayashi: Przedszkolaki rozpoznają udar mózgu

Czytaj więcej >
prof. Piotr Milecki, ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej I i Kierownik Zakładu Radioterapii I w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Świat Lekarza

Prof. Piotr Milecki: Nauka o nowotworach już od…przedszkola?

Czytaj więcej >

Świat Lekarza

GARDŁO, NOS – PIERWSZA OBRONA PRZED WIRUSAMI

Czytaj więcej >
profesor Jacek Dobruch Relacja z 2. dnia 48. Kongresu Naukowego PTU w Katowicach

Świat Lekarza

Prof. Jakub Dobruch: Mężczyzno, dłonie na jądra!

Czytaj więcej >
łóżka szpitalne

Świat Lekarza

Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

Czytaj więcej >
prof. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP w Warszawie

Świat Lekarza

Prof. Ryszard Gellert: Podstępna choroba – niewydolność nerek

Czytaj więcej >