Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków
Przyjmowanie semaglutydu bez konsultacji z lekarzem może mieć tragiczne skutki. Jest to lek dla osób chorujących na cukrzycę, choć w ostatnim czasie znalazł nowe „zastosowanie” jako środek odchudzający. W USA znacznie zwiększa się liczba osób, które przedawkowały preparat.
Coraz więcej osób przedawkowuje semaglutyd
W USA odnotowano ok. 3000 przypadków zatrucia semaglutydem – jest to 15-krotny wzrost, biorąc pod uwagę 2019 r. Jak wynika z ustaleń lekarzy w większości przypadków pacjenci przyjmowali tylko leki z semaglutydem. Semaglutyd sprzedawany jest pod nazwami handlowymi Ozempic i Wegovy. Mimo iż jest to przede wszystkim lek na cukrzycę, stosuje się go także jako środek odchudzający – tego rodzaju zastosowanie zostało zatwierdzone w 2021 r.
Kuracja z zastosowaniem semaglutydu może spowodować działania niepożądane – nawet jeśli preparat jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. U pacjenta wystąpić mogą nudności, zaparcia i działania niepożądane ze strony żołądka i jelit – nasilenie ich pojawia się zwłaszcza na początku kuracji.
Największe ryzyko przedawkowania leku występuje podczas stosowania tzw. preparatów złożonych, które zaczęto stosować, gdy pojawiły się deficyty leku.
Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycęFałszywy i prawdziwy Ozempic
W 2022 r. Ozempic stał się popularnym wśród celebrytów sposobem na odchudzanie. Spowodowało to ogromne zainteresowanie preparatem, aż w końcu popyt był większy niż podać. Zaczęły więc pojawiać się sfałszowane wersje leku – dostępne były także w Polsce. Sfałszowany Ozempic umożliwiał m.in. wstrzyknięcie dawek w wielkości od 0 do 80, a oryginalny Ozempic tylko dawkę w wielkości 1 mg.
W październiku br. Główny Inspektor Farmaceutyczny apelował, by uważać na fałszywy Ozempic dostępny w Unii Europejskiej. Preparat mógł nawet spowodować zgon.
Bezpieczne stosowanie Ozempicu
Jeśli kupiłeś w aptece Ozempic, sprawdź, co jest napisane na ulotce dołączonej do leku – upewnij się, czy jest to oryginalny wstrzykiwacz Ozempic. Jeśli podejrzewasz, że urządzenie jest sfałszowane, nie korzystaj z niego – może doprowadzić to do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jeśli okazało się, że wstrzykiwacz nie jest oryginalny, należy zwrócić go do apteki. By uniknąć tego rodzaju pomyłki, warto zawsze kupować leki tylko w legalnych aptekach.