Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.12.2023 16:18

Przedawkowanie słynnego Ozempiku na odchudzanie. Drastyczny wzrost przypadków

ozempic
canva

Przyjmowanie semaglutydu bez konsultacji z lekarzem może mieć tragiczne skutki. Jest to lek dla osób chorujących na cukrzycę, choć w ostatnim czasie znalazł nowe „zastosowanie” jako środek odchudzający. W USA znacznie zwiększa się liczba osób, które przedawkowały preparat.

Coraz więcej osób przedawkowuje semaglutyd

W USA odnotowano ok. 3000 przypadków zatrucia semaglutydem – jest to 15-krotny wzrost, biorąc pod uwagę 2019 r. Jak wynika z ustaleń lekarzy w większości przypadków pacjenci przyjmowali tylko leki z semaglutydem. Semaglutyd sprzedawany jest pod nazwami handlowymi Ozempic i Wegovy. Mimo iż jest to przede wszystkim lek na cukrzycę, stosuje się go także jako środek odchudzający – tego rodzaju zastosowanie zostało zatwierdzone w 2021 r.

Kuracja z zastosowaniem semaglutydu może spowodować działania niepożądane – nawet jeśli preparat jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza. U pacjenta wystąpić mogą nudności, zaparcia i działania niepożądane ze strony żołądka i jelit – nasilenie ich pojawia się zwłaszcza na początku kuracji.

Największe ryzyko przedawkowania leku występuje podczas stosowania tzw. preparatów złożonych, które zaczęto stosować, gdy pojawiły się deficyty leku.

Projekt bez nazwy - 2023-12-18T153451.322.png

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza Pierwsze pozwy pacjentów, którym zaszkodził Ozempic, słynny lek na odchudzanie i cukrzycę

Fałszywy i prawdziwy Ozempic

W 2022 r. Ozempic stał się popularnym wśród celebrytów sposobem na odchudzanie. Spowodowało to ogromne zainteresowanie preparatem, aż w końcu popyt był większy niż podać. Zaczęły więc pojawiać się sfałszowane wersje leku – dostępne były także w Polsce. Sfałszowany Ozempic umożliwiał m.in. wstrzyknięcie dawek w wielkości od 0 do 80, a oryginalny Ozempic tylko dawkę w wielkości 1 mg.

W październiku br. Główny Inspektor Farmaceutyczny apelował, by uważać na fałszywy Ozempic dostępny w Unii Europejskiej. Preparat mógł nawet spowodować zgon.

Bezpieczne stosowanie Ozempicu

Jeśli kupiłeś w aptece Ozempic, sprawdź, co jest napisane na ulotce dołączonej do leku – upewnij się, czy jest to oryginalny wstrzykiwacz Ozempic. Jeśli podejrzewasz, że urządzenie jest sfałszowane, nie korzystaj z niego – może doprowadzić to do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 Jeśli okazało się, że wstrzykiwacz nie jest oryginalny, należy zwrócić go do apteki. By uniknąć tego rodzaju pomyłki, warto zawsze kupować leki tylko w legalnych aptekach.

Kilka osób w szpitalu! Fałszywy Ozempic – są już pierwsze ofiary!
ozempic
Drgawki, które sprawiły, że musieli zostać hospitalizowani – taki był efekt przyjęcia podrobionego leku na odchudzanie. Ozempic w hurtowych ilościach trafił do aptek w całej Europie. Tłumaczymy, jak rozpoznać fałszywkę.Kilka osób trfiło do szpitala po zażyciu fałszywego leku na odchudzanie. Myślały, że to oryginalny Ozempic. W dodatku wstrzykiwacz z lekiem dostały od nieświadomego niczego lekarza  - pierwsze ofiary podrobionego Ozempiku w Europie. Od kilku dni Główny Inspektorat Farmacueutyczny alarmuje Polaków, żeby uważali na ten lek, bo rynek Unii Europejskiej zalały (bo chodzi o hurtowe ilości) sfałszowane leki na odchudzanie - chodzi o Ozempic. Pacjenci z drgawkami i silnym spadkiem glukozy we krwi trafili do szpitali w Austrii. Tamtejszy resort zdrowia natychmiast podał to do wiadomości publicznej, a news podchwyciły europejskie media, m.in. BBC, bo podrobiony lek dla chorych z cukrzycą jest stosowany przez wiele osób także, jako lek odchudzający. A ze względu na swoją popularność, jest także masowo podrabiany. 
Czytaj dalej
Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic? Kluczowe te 3 rzeczy:
apteka alert
GIF pilnie wycofuje Ozempic ze sprzedaży - podróbki, które trafiły do aptek. Ostrzega, że “zagraża zdrowiu i życiu”. Sprawdź, czy Twój lek nie jest fałszywką. Podróbki Ozempicu, leku dla osób z cukrzycą, który jako lek na odchudzanie stosują coraz częściej osoby zdrowe, w hurtowej ilości trafiły do aptek w Europie. Jak odróżnić Ozempic prawdziwy od sfałszowanego, którego przyjęcie może być groźne dla zdrowia, a nawet życia?Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że w aptekach krajów Unii Europejskiej pojawił się podrobiony Ozempic i tłumaczy, jak odróżnić, czy ten, który kupiliśmy jest prawdziwy czy fałszywy. Kluczowe są trze rzeczy - przeczytaj i zobacz zdjęcia prawdziwego i sfałszowanego Ozempicu i znajdź szczegóły, którymi się różnią (czy nie przypomina Ci to zabawy z dzieciństwa - "znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się dwa pozornie identyczne obrazki?)
Czytaj dalej
Polecane