Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Przerzuty nowotworowe do kości – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:32

Przerzuty nowotworowe do kości – przyczyny, objawy, leczenie

Przerzuty nowotworowe do kości – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Przerzuty nowotworowe do kości – przyczyny

Przerzuty nowotworowe do kości – objawy

Przerzuty nowotworowe do kości – diagnostyka i leczenie

Przerzuty nowotworowe do kości – przyczyny

Przerzuty nowotworowe do kości to jeden z najczęściej występujących przerzutów nowotworu. Notuje się wiele przypadków chorych z przerzutami do kości, którzy cierpieli na raka piersi (aż 50 procent!), prostaty, tarczycy, płuc, nerek i przewodu pokarmowego. Przyczyny pojawienie się takich przerzutów są ściśle związane z istniejącym już nowotworem. Choroba jest ciężka do przewidzenia i samodzielnego zdiagnozowania, ponieważ większość złośliwych nowotworów nie daje żadnych początkowych objawów. Pojawiają się one dopiero w czasie zaawansowanego przebiegu choroby, co często jest już zbyt daleko rozwiniętym stadium do wyleczenia.

Przerzuty nowotworowe do kości – objawy

Objawy jakie często pojawiają się przy nowotworowych przerzutach do kości, to ból, który powstaje w wyniku naciekania na tkankę okostną, co jest wywołane przez zwiększającą się zmianę nowotworową.

Przerzuty osteolityczne są najczęstszą odmianą pojawiających się przerzutów w kościach i przebiegają wraz z resorpcją kości, tj. ich zanikiem. Mogą objawiać się hipercalcemią, czyli nadmiarem wapnia w organizmie. Zmiany te powodują uszkodzenia kości i patologiczne złamania oraz upośledzenie funkcji stawów. To często zmusza chorego do leżenia w łóżku, chodzenia o kulach lub nawet jeżdżenia na wózku inwalidzkim. Dlatego tak ważne jest, aby wychwytywać pierwsze objawy choroby oraz wykonywać rutynowe badania lekarskie.

Choroba może bezpośrednio powodować nacieczenie kości, co jest wynikiem rozrastania guza nowotworowego, który drażni pobliskie nerwy i „rozpycha” się w naszym organizmie. Objawami nacieczenia kości jest bardzo silny ból pleców oraz ból na skutek ucisku, może dojść także do osłabienia lub dużego napięcia mięśni, nietrzymania moczu i kału, utraty czucia oraz utraty właściwej temperatury poniżej zmiany kostnej w ciele. Warto wiedzieć, że rozpoznanie schorzenia rdzenia po upływie 24 godzin zazwyczaj kończy się dożywotnim uszkodzeniem aparatu ruchu i trwałym wykluczeniem z normalnego życia. Zaś kiedy leczenie rozpocznie się, kiedy chory może jeszcze chodzić, zwiększają się jego szanse na odzyskanie sprawności aż do 75%!

Przerzuty nowotworowe do kości – diagnostyka i leczenie

Leczenie przerzutów nowotworowych do kości uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli wystąpiły pojedyncze zmiany w strukturze kości, wówczas zaleca się radioterapię, która likwiduje chore tkanki oraz ma działanie przeciwbólowe, co znacznie poprawia komfort życia chorego. Jeśli zmiany pojawiają się w różnych miejscach i kwalifikuje się je do zmian wieloogniskowych, to zazwyczaj lekarz decyduje się leczenie farmakologiczne, a w bardzo zaawansowanych stadiach chemioterapię.

Metodą, która ma największa precyzję w diagnostyce przerzutów nowotworowych do kości, jest tomografia komputerowa. Pozwala na jawne uwidocznienie naciekania przez przerzuty w kościach struktur sąsiadujących z nimi, np. rdzenia kręgowego. Inną ważną metodą jest także badanie rezonansem magnetycznym, które uchodzi za najbardziej szczegółowe i najtrafniejsze. Zaś u pacjentów onkologicznych zaleca się obrazowanie z wykorzystaniem pozytonowej tomografii emisyjnej z tomografią komputerową. Badanie pokazuje obecność przerzutów nowotworowych w kościach i pozwala wykryć wczesne, jeszcze małe, zmiany w układzie kostnym. Nie jest to jednak badanie, które zaleca się wszystkim i stosuje się je w rutynowej diagnostyce.

Tagi:
Polecane