Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Problemy skórne osób z cukrzycą - jak im zapobiegać?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 24.05.2025 19:09

Problemy skórne osób z cukrzycą - jak im zapobiegać?

Problemy skórne osób z cukrzycą
Fot. YouTube Pacjenci.pl

Cukrzyca to choroba, która bardzo często daje objawy na skórze. Pewne symptomy mogą świadczyć o tym, że choroba się rozwija, co jest sygnałem dla pacjenta, że czas wykonać badania i udać się do lekarza. Osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą mogą z kolei dopasować pielęgnację skóry pod swoje potrzeby. 

Skóra w cukrzycy - jakie pojawiają się objawy?

U chorych na cukrzycę, w zależności od tego, jak kontrolowana jest choroba, mogą pojawić się na skórze różne zmiany. Niektóre są tak charakterystyczne, że dermatolog może od razu rozpoznać u pacjenta zaburzenia metaboliczne i skierować go na badania krwi. Mowa tu głównie o infekcjach skórnych, grzybiczych, które są charakterystyczne dla diabetyków. I tu ważna informacja - wybierając kosmetyki, diabetycy powinni wziąć pod uwagę, że warto inwestować w produkty przebadane właśnie na grupie osób chorych na cukrzycę, ponieważ mają one potwierdzoną skuteczność i niskie ryzyko podrażnienia u pacjentów.

Do najczęściej obserwowanych zmian skórnych przy cukrzycy zaliczamy:

  • suchość skóry, prowadząca do jej pękania,
  • świąd skóry, 
  • rogowacenie ciemne (ciemniejsze zabarwienie skóry, często w okolicy pach, szyi i karku - może być objawem insulinooporności),
  • trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Pielęgnacja nawilżająca

Podstawą pielęgnacji skóry diabetyka jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Skóra u osób z cukrzycą wymaga odpowiedniego zadbania, bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku jej pielęgnacji. W przeciwnym razie skóra będzie sucha, może dojść do jej pękania i to nie tylko na piętach, ale na całych stopach, a nawet na dłoniach, może pojawić się świąd skóry.

 W przypadku nieleczonej lub źle kontrolowanej cukrzycy pojawić się mogą owrzodzenia i trudnogojące rany. A elastyczna skóra zapobiega powstawaniu uszkodzeń - a skoro już o uszkodzeniach mowa, to w przypadku diabetyków ważne jest, aby unikać mechanizmów uszkadzających, jak np. tarcia pumeksem. Dużo lepiej sprawdza się nakładanie preparatów zmiękczających i nawilżających. 

Bielenda

 

Regularność i odpowiednie preparaty

Regularna pielęgnacja skóry, czyli kąpiel w odpowiednich preparatach, nakładanie kremu, etc. pozwala utrzymać skórę w dobrej kondycji. Ale tutaj ważne jest, aby zwrócić uwagę na skład i konsystencję kosmetyków. Otóż konsystencja kremów musi być tłustawa, nie powinna być szybkowchłanialna, na skórze musi zostać film - czyli takie uczucie, że pokrywa ją warstwa ochrona, a taką pozostawiają tylko preparaty o wysokiej zawartości lipidów. 

W składzie powinien znaleźć się mocznik:

  • w niskim stężeniu (10-20 proc.) działa nawilżająco, zmiękczająco i przeciwświądowo;
  • w stężeniu powyżej 30% działa złuszczająco, przez co redukuje zrogowacenia i zapobiega pękaniu skóry.

Osoby zmagające się z bardzo dużym problemem suchości i rogowacenia skóry powinny rozważyć stosowanie okluzji, czyli owijania skóry z nałożonym preparatem, aby wesprzeć działanie preparatu. Każdy z nas, nie tylko diabetycy, powinni stawiać przede wszystkim na pielęgnację regenerującą i natłuszczającą skórą, a w przypadku skóry suchej i skłonnej do rogowacenia i pękania – uzupełnić pielęgnację o działanie złuszczające (czyli wprowadzenie preparatów z mocznikiem).

Uwaga - osoby z popękaną skórą do krwi, z dużymi ranami czy owrzodzeniami, nie powinny stosować kosmetyków na rany - najpierw trzeba doprowadzić do wygojenia ran.