„Skala zjawiska jest ogromna” – ponad 8,5 mln Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu
Leczenie bólu przewlekłego w Polsce wciąż pozostaje tematem trudnym, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Wzrasta liczba osób cierpiących na dolegliwości, które wpływają na ich codzienne funkcjonowanie i komfort życia.
Niedostateczny dostęp do specjalistycznej opieki oraz brak kompleksowego wsparcia to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi system ochrony zdrowia. Ostatnie działania Ministerstwa Zdrowia dają jednak nadzieję na poprawę sytuacji. Podczas niedawnej konferencji eksperci poruszyli najważniejsze kwestie, rekomendując rozwiązania, które mogą zmienić podejście do leczenia bólu przewlekłego w Polsce.
„Nie musi boleć”
Światowy Dzień Walki z Bólem, obchodzony 17 października, stał się okazją do zorganizowania debaty przez Parlamentarny Zespół ds. Medycyny Bólu w ramach kampanii „Nie musi boleć”. Spotkanie odbyło się w Sejmie RP, a jego celem było zwrócenie uwagi na problem leczenia bólu w Polsce. W debacie uczestniczyli eksperci, w tym wiceminister zdrowia Marek Kos, który przedstawił alarmujące dane. W 2023 r. ponad 3 miliony Polaków stosowało leki opioidowe, na które wydano ponad 9 milionów recept.
– To świadczy o skali zjawiska, z jakim mamy do czynienia, ale przede wszystkim świadczy o skali bólu, z jakim do czynienia mają pacjenci – zaznaczył wiceminister.
Dr Edyta Kocot-Kępska z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu podkreśliła, że aż 1,5 miliona osób z bólem przewlekłym nie wyobraża sobie przetrwania silniejszego bólu.
Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego Anna Dereszowska opowiedziała w Senacie o chorej córce. "Zderzyłam się ze ścianą"– Mniej więcej 30 proc. osób cierpiących z powodu bólu cierpi w ciszy – leczy się samemu lub nie leczy się wcale – dodała.
Skutki życia w bólu
Statystyki związane z przewlekłym bólem w Polsce są zatrważające. Jak wynika z danych, aż 8,5 miliona dorosłych Polaków cierpi z jego powodu, co wpływa negatywnie na jakość ich życia i wydolność zawodową. Jak podkreśliła dr Kocot-Kępska, przewlekły nieleczony ból powoduje również zmiany w mózgu, przyczyniając się do jego wcześniejszego starzenia, ograniczając funkcje poznawcze pacjenta, wywołując stany lękowe, depresyjne i zaburzenia snu.
– Robimy wszystko, by leki przeciwbólowe były dostępne, ale jednocześnie staramy się zaradzić nadmiernej preskrypcji, żeby nie było problemów z uzależnieniami – mówił wiceminister zdrowia Marek Kos podczas posiedzenia.
Problem ten często pozostaje nieleczony, a wielu pacjentów czeka na pomoc miesiącami. Długie kolejki i niewystarczająca liczba placówek zajmujących się leczeniem bólu to istotne bariery, które wymagają natychmiastowej interwencji.
Rekomendacja: więcej poradni leczenia bólu
Istotnym problemem, który został poruszony w trakcie debaty, jest także zbyt mała liczba poradni leczenia bólu. Ponieważ leczą pacjentów z całego kraju, czas oczekiwania na wizytę w niektórych z nich wynosi nawet 312 dni. Wiceminister Kos przypomniał, że liczba takich poradni spadła w ciągu ostatnich 8 lat z 26 do 17.
– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej czy poradnie specjalistyczne, które już nie radzą sobie z takim leczeniem, powinny mieć możliwość odesłania pacjenta do jednostki specjalistycznej, poradni leczenia bólu, których jest w Polsce bardzo mało. Dlatego przyśpieszymy pracę nad rozwiązaniem, które ma sprawić, że takich placówek będzie przybywać – zapowiedział.
Rozwiązania proponowane przez specjalistów
- Zwiększenie liczby poradni leczenia bólu na terenie całego kraju. Obecnie działa tylko 17 certyfikowanych placówek
- Zapewnienie dostępu do wielokierunkowego leczenia obejmującego farmakoterapię, rehabilitację, zabiegi interwencyjne, neuromodulację i psychoterapię
- Zwiększenie wyceny świadczeń zdrowotnych oraz poszerzenie listy zawodów uprawnionych do udzielania świadczeń w poradniach leczenia bólu
Nieleczony ból przewlekły nie jest tylko objawem choroby, ale sam w sobie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, które niszczy mózg, osłabia organizm i znacząco obniża jakość życia pacjentów.
Źródło: PAP
Czytaj także:
Matka wyczuła u syna ten zapach. Zabrała go do szpitala i uratowała mu życie
Chorowała na raka piersi. Teraz polska dziennikarka ma ważną radę dla kobiet
Po tym poznasz, że możesz mieć chore nerki. Lekarz wymienia najczęstsze objawy