Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Spanie w tej pozycji powoduje zmarszczki. Kosmetolog nas zaskoczył!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 12.08.2023 10:00

Spanie w tej pozycji powoduje zmarszczki. Kosmetolog nas zaskoczył!

zmarszczki
canva

Sen krótszy niż siedem godzin na dobę utrudnia organizmowi regenerację. Osoby niedostarczające ciału takiej dawki snu muszą „zapłacić” za to... skórą. Skutkiem niewyspania jest m.in. szybsze powstawanie zmarszczek. Zmarszczki powstają jednak także z powodu spania w pozycji, którą wielu z nas uwielbia! Co to za pozycja? Odpowiedzi udzielił nam ekspert. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kosmetologiem mgr Martą Łozowską, specjalistą medycyny i kosmetologii estetycznej.

Spanie w tej pozycji sprzyja powstawaniu zmarszczek

„Czynnikiem, który będzie powodował zmarszczki jest również nieprawidłowa pozycja podczas snu. Spanie na brzuchu nie jest dobre dla naszej twarzy, czy dekoltu. Najlepszym rozwiązaniem będzie spanie na wznak, które nie przyczyni się do rozwoju zmarszczek w okolicach twarzy i szyi”. – powiedział kosmetologs mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej.

Podczas spania na twarzy twarz naciska na poduszkę. Powoduje to, że po przebudzeniu na skórze powstają odbicia, które, mimo iż po krótkim czasie znikają, to jednak osłabiają włókna – sprzyja to tworzeniu się zmarszczek. Spanie na brzuchu osłabia także skórę szyi i dekoltu.

Skóra twarzy, dekoltu i szyi jest bardzo delikatna. Kontakt z pościelą powoduje jej deformację – lata spania w tej pozycji to utrwalają. Co ciekawe, osobę śpiącą często na brzuchu można poznać po tym, że ma zmarszczki na czole.

Spanie na brzuchu jest niekorzystne również z tego względu, że powoduje wykręcenie szyi w nienaturalny sposób. Wówczas wiele narządów wewnętrznych zaczyna być uciskana. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób mających wrażliwy układ trawienny. Ponadto pozycja ta sprzyja niedokrwieniu rąk.

Projekt bez nazwy - 2023-08-12T021711.707.png

Krem nawilżający do twarzy – czemu warto go stosować na co dzień? Swędząca skóra to objaw, którego nie można lekceważyć. To może być symptom groźnych chorób

Która pozycja do spania jest korzystna dla skóry?

By uniknąć powstawania nowych zmarszczek, najlepiej spać na plecach. W tej pozycji skóra się nie fałduje i nie powstaje ucisk po stronie twarzy.

Skórę można porównać do prześcieradła. Gdy kładziemy się na prześcieradło, które jest zmięte, rano będzie również zmięte. Z kolei gdy przed snem rozciągniemy je na łóżku, rano również będzie rozciągnięte. 

Jak powstają zmarszczki pod oczami?

Zmarszczki pod oczami są objawem starzenia się skóry i pojawiają się jako pierwsze: „Zmarszczki pod oczami przeważnie tworzą się z odwodnienia i nadmiernej ekspresji mięśnia okrężnego oka”. – powiedział kosmetolog mgr Marta Łozowska, specjalista medycyny i kosmetologii estetycznej. Ten rodzaj zmarszczek jest skutkiem starzenia mimicznego, spowodowanego nadmiernymi ruchami mięśni, do których dochodzi podczas okazywania emocji.

Jednym ze sposobów redukowania tego rodzaju zmarszczek jest m.in. botoks: „Zatem botoks pozwoli zrelaksować ten mięsień, tak aby nie pojawiały się przy uśmiechu kurze łapki pod oczami. Co więcej, odpowiednie będą również kremy okluzyjno-nawilżające oraz płatki retinolowe pod oczy. Redermalizacja to kwas hialuronowy i bursztynowy, który nie tylko działa na zmarszczki, ale też zasinienia pod oczami i pogrubienie okolicy pod okiem. Jest to bardzo fajna alternatywa dla bardziej inwazyjnych metod korekcji zmarszczek pod oczami, czy plastyki np. dolnej powieki”. – powiedział kosmetolog mgr Marta Łozowska

Tagi: Zdrowie
Polecane