Stan zdrowia Mai Hyży jest ciężki. „Żyję, ale co to za życie?”
Piosenkarka Maja Hyży przechodzi trudne chwile. Od lat walczy z chorobą Otto-Chrobaka, bardzo bolesną, utrudniającą chodzenie i normalne funkcjonowanie. Jeszcze przed świętami poinformowała swoich fanów o swoim stanie zdrowia.
Na początku grudnia trafiła do szpitala na rewizję, czyli wymianę endoprotezy biodra. Niestety, nie obyło się bez komplikacji. Pojawiły się bóle, trudności poruszaniem się i, niestety, także infekcja bakteryjna. „Mam bardzo złe wyniki” – wyznała Hyży w mediach społecznościowych. Na czym polega choroba Otto-Chrobaka?
Maja Hyży cierpi na chorobę Otto-Chrobaka
Piosenkarka Maja Hyży ma ogromne problemy zdrowotne. W grudniu 2024 przeszła już swoją siódmą operację biodra. „W moim 35-letnim życiu przeszłam już siedem operacji na biodra, o czym pewnie nie macie nawet pojęcia, ale to dobrze, bo nie potrzebuję użalania się nade mną” – napisała na swoim profilu na Instagramie.
Przed Bożym Narodzeniem jej stan się pogorszył: „Wczoraj dostałam wyniki i są one złe. Moje CRP jest bardzo podwyższone, w stosunku do tego co miałam i jutro będę przyjęta na oddział do szpitala w Otwocku. Jutro mieliśmy jechać już na święta. Nie jest jeszcze powiedziane, że tych świąt nie spędzimy z rodziną, ale jutrzejsze wyniki, punkcja, USG i tak dalej pokażą, jak wygląda sytuacja” – wyjaśniła w swoim wpisie.
Usługi za 600 zł do wykorzystania u dentysty. Duże zmiany od 3 stycznia ws. przysługujących świadczeń Objaw chorego serca zauważysz na kostkach. To powinno wzbudzić czujnośćOperacja się skomplikowała – „zaraziłam się bakterią”
Maja Hyży pisze: „Nawet nie spodziewałam się, że tak szybko się tutaj pojawię. Plan był, że wrócę do szpitala już po nową moją endoprotezę, która miała być przy dobrych wiatrach w lutym. Natomiast zaraziłam się bakterią. Nieważne jaką, nie będę tam opowiadać, żalić się i mieć pretensji… Stąd też operacja. Trzeba wyczyścić wszystko, co się dzieje aktualnie z moją nogą. A dzieją się, słuchajcie, rzeczy dziwne, jak to mój Konrad powiedział: moja noga wygląda trochę jak ze »Stranger Things«. Nie wiem, czy oglądaliście. Resztę sobie dopowiedzcie sami”.
„Od wczoraj mam gorączkę, stan zapalny, zrobiła mi się jakaś wielka, sino-różowo-czerwona plama przy bliźnie. Boli tak, że ustać nie mogę, piecze... Dziś na cito jadę do mojego lekarza”.
Na czym polega choroba Otto-Chrobaka?
Choroba Otto-Chrobaka (łac. protrusio acetabuli intrapelvitica) to schorzenie polegające na stopniowym zagłębianiu się dna panewki do wewnątrz miednicy. Dno panewki staje się cienkie i wpukla się do wnętrza miednicy. Szyjka skraca się, a kąt szyjkowo-trzonowy ulega zmniejszeniu. Zwykle występuje obustronnie i dotyczy kobiet w wieku 50-60 lat.
„Dno panewki staje się cienkie i wypukła się do wnętrza miednicy a krętarz większy zbliża się do talerza biodrowego. Szczelina stawowa jest zachowana, a powierzchnia głowy kości udowej pozostaje gładka, szyjka ulega skróceniu, a kąt szyjkowo - trzonowy często ulega zmniejszeniu. Patologia funkcji stawu biodrowego objawia się znacznie ograniczoną ruchomością kończyny dolnej praktycznie w każdej płaszczyźnie. Do tego dochodzi bolesność przy poruszaniu zmienionym stawem. Niestety, dolegliwości zazwyczaj dotyczą obu stawów biodrowych. Choroba rozwija się powoli i objawia się stopniowym ograniczeniem ruchomości stawu biodrowego” – czytamy na profilu osteopatja.pl.
Choroba Otto-Chrobaka – objawy
Choroba Otto-Chrobaka to schorzenie postępujące, powodujące duży ból i ograniczenie ruchomości bioder. Chory skarży się na:
- ból w biodrze, nasilający się zwłaszcza podczas chodzenia i aktywności fizycznej,
- ograniczenie ruchomości w stawie biodrowym,
- trzeszczenia lub chrupanie podczas ruchu stawu,
- uczucie sztywności po dłuższym bezruchu,
- w zaawansowanych przypadkach dochodzi do deformacji stawu i wyraźnej asymetrii w chodzie.
Leczenie choroby Otto-Chrobaka
Postępowanie w chorobie Otto-Chrobaka można podzielić na zachowawcze oraz inwazyjne, czyli operację. W leczeniu zachowawczym stosuje się:
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- fizjoterapię i ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół stawu,
- redukcję masy ciała w celu odciążenia stawu,
- wkładki ortopedyczne lub kule, które pozwalają zminimalizować obciążenie.
Kiedy stan chorego jest poważny, lekarz decyduje o operacji. Czasem przeprowadza się różne zabiegi naprawcze, które mają za zadanie zredukować deformacje kostne, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna staje się wymiana stawu biodrowego na protezę, jak w przypadku Mai Hyży.
Zobacz także:
Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi
Endoprotezoplastyka — ostatnia szansa ratunku dla chorych stawów?
Zwyrodnienie stawów biodrowych – przyczyny, objawy, leczenie