Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Co oznaczają owłosione palce stóp? Tę przypadłość ma mnóstwo osób
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 01.12.2024 11:21

Co oznaczają owłosione palce stóp? Tę przypadłość ma mnóstwo osób

włosy na palcach stóp
Fot. Canva/Yusuke Ide, Getty Images

Włosy na palcach stóp wydają się czymś normalnym w przypadku mężczyzn, jednak jeśli występują u kobiet – mogą stać się powodem do zmartwień i obaw, czy wszystko jest w porządku. Owłosione palce u stóp, zabawnie porównywane do stóp Hobbitów, nie są jednak rzadkością i w większości przypadków są raczej kwestią estetyczną niż medyczną. Jednak nie zawsze. Nagłe pojawienie się włosów na palcach stóp, zwłaszcza w przypadku kobiet, może sugerować zaburzenia hormonalne, takie jak problemy z nadnerczami lub jajnikami, które warto skonsultować z lekarzem. Choć jest też dobra wiadomość. 
 

Skąd się biorą włosy na palcach

Jeśli włosy na palcach są niewielkie i nie występują w nadmiarze, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Z medycznego punktu widzenia jest to stan zupełnie niegroźny, a z punktu widzenia estetycznego łatwo możemy sobie z nim poradzić, korzystając z wosku lub możliwości, jakie daje elektroliza lub laser w gabinecie kosmetycznym. Ich pojawienie się może być kwestią dziedziczną, ale też skutkiem przyjmowanych leków czy zmian hormonalnych w organizmie. 


W przypadku leków, np. sterydów anabolicznych, kortykosteroidów czy fluoksentyny, jednym z objawów ich przyjmowania może być nadmierne owłosienie w różnych miejscach na ciele, nie tylko na palcach stóp.  

Subtelny objaw raka prostaty. Mężczyźni mogą sądzić, że chodzi o stres Po tym poznasz tętniaka aorty brzusznej. Objaw może być mylący

Zaburzenia jajników i nadnerczy

Jajniki wpływają na równowagę hormonalną organizmu, poprzez produkcję estrogenu, progesteronu, relaksyny i androgenów. W skutek zaburzeń hormonalnych i związanych z nim chorób, może dojść do pojawienia się nadmiernego owłosienia na ciele, tzw. hirsutyzmu. Włosy, czarne i sztywne, pojawiają się wówczas w miejscach typowo męskich, np. na brodzie czy klatce piersiowej. Hirsutyzm może być oznaką ogólnych zaburzeń pracy jajników, guza jajnika lub zespołu policystycznych jajników (PCOS). Za hormony androgenowe odpowiadają także nadnercza. Ich nieprawidłowa praca może ujawnić się pod postacią nadmiernego wzrostu owłosienia na ciele w takich miejscach jak twarz, klatka piersiowa, brzuch czy uda. Jeśli zauważysz nowe włosy na ciele w niepokojącej ilości, warto skonsultować swoje obawy z lekarzem. Nieprawidłowa praca hormonów może być związana z poważnymi przypadłościami, jak guz nadnerczy, przerost nadnerczy czy zespól Cushinga. Część specjalistów zaznacza, że przyczyną nadmiernego owłosienia może być również otyłość, która wpływa na poziom hormonów (komórki tłuszczowe mogą wpływać na poziom androgenów, czego skutkiem może być nadmierne owłosienie). 

A jeśli włosy wypadają – czy jest się czym się martwić?

Utrata włosów, nie tylko na stopach, ale i całych nogach może być oznaką słabego krążenia krwi, wysokim poziomie cholesterolu lub cukrzycy. Zastanówmy się, z czego może to wynikać: złego stylu życia, używek, takich jak alkohol czy palenie tytoniu, a może z choroby? Warto udać się do lekarza na konsultację, zwłaszcza, jeśli zmiana jest mocno zauważalna. Co ciekawe, część specjalistów obecność włosów na palcach stóp przyjmuje za dobry znak  – mogą bowiem oznaczać, że z naszym krążeniem jest wszystko w porządku i jakie takie są oznaką dobrego zdrowia:

„Włosy na palcach u stóp to dobry znak, ponieważ świadczy o tym, że masz dobre krążenie. Nie można mieć włosów na palcach stóp bez dopływu krwi” – mówi doktor Dan Michaels z instytutu Reconstructive Foot & Ankle. –„Im dalej od serca, tym słabsze będzie krążenie”. 

Oznacza to, że krew najtrudniej dociera własnie do palców stóp. Lekkie owłosienie w tym miejscu świadczy prawdopodobnie o tym, że krew pompowana jest prawidłowo.

Źródło: Healthline, Reconstructive Foot & Ankle 

Zobacz także:

Ten objaw na stopach często bagatelizujemy. A czym naprawdę są guzki piezogeniczne?

Zatoki lubią ciepło, więc załóż czapkę! To uchronić cię może od przewlekłego zapalenia zatok

Po tym poznasz, że zbliża się migrena. Warto znać początkowe objawy