Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.10.2023 22:50

Taki wygląd piersi może oznaczać chorobę nowotworową. Gdy go zauważysz, wykonaj te badania!

Piersi dotyk
Shutterstock

Badanie piersi umożliwia wczesne wykrycie rozwijającego się nowotworu. Co najmniej raz w miesiącu każda kobieta powinna samodzielnie badać swoje piersi. Po 30. roku życia przynajmniej raz w roku należy wykonać USG piersi, a kobiety po 45. oku życia mammografię co 2 lata. Na czym polegają te badania? Jaki wygląd piersi uznaje się za sygnał alarmujący, by wykonać badanie piersi?

Mammografia czy USG piersi?

Mammografia zalecana jest dla kobiet między 35. a 40. rokiem życia z nieco większą ilością tkanki tłuszczowej. Umożliwia wykrycie nawet niewielkich, milimetrowych zmiany i ustalenie wyglądu guza – w porównaniu z innymi badaniami dobrze uwidacznia mineralne złogi wapnia. Mammografia ma problem z odróżnieniem guzków, litych zmian od zmian zawierających płyn np. torbieli. I tu z kolei lepiej sprawdza się USG, wychwytujące te różnice o wiele lepiej. Ultrasonografia umożliwia wykrycie zmian, których średnica ma mniej nawet niż 1 cm.

Projekt bez nazwy - 2023-10-13T201001.801.png

 

Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne? Lara Gessler skończyła karmić piersią. Ma wątpliwości. Wiesz, jak długo karmiła?

Na czym polega elastografia?

Jest to innowacyjna metoda obrazowania narządów i tkanek. To cyfrowe badanie palpacyjne, uwzględniające, że choroba powoduje zmianę twardości narządu i tkanki. Ocena sztywności umożliwia dokładne zbadanie i piersi i wykrycie zmian chorobowych, w szczególności powodowanych przez nowotwór. Dwa podstawowe rodzaje elastografii to rezonans magnetyczny i USG.

Jeśli rak piersi zostanie wcześnie wykryty, można go skutecznie leczyć. Należy jednak dodać, że program badań przesiewowych, który finansuje NFZ, zawierających badania mammograficzne, skierowany jest do kobiet w przedziale wiekowym 50-69.

Kiedy wykonać badanie piersi?

Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne zaleca, by kobiety po 30. roku życia poddawały się badaniu USG kontrolnie przynajmniej raz w roku.

Wskazaniem do wykonania mammografii są:

 • wiek powyżej 45. roku życia,
 • obecność zmian w sutkach np. wyciek z brodawki, wciągnięcie skóry lub brodawki,
 • ból piersi,
 • rozpoczęcie i trwająca kilka lat terapia hormonalna.

Wskazaniem do wykonania USG piersi są:

 • ból piersi,
 • rak sutka występujący w rodzinie
 • ciąża,
 • obecność zmian podczas samodzielnego badania piersi,
 • wyciek z brodawki sutkowej,
 • korzystanie z terapii hormonalnej w trakcie menopauzy,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • zmiana w wyglądzie piersi,
 • zmiana w wyglądzie sutków,
 • zaczerwienienie skóry,
 • owrzodzenie skóry,
 • przebarwienie skóry,
 • podejrzenie torbieli mlecznej lub ropnia.

Wczesnymi objawami raka piersi są:

 • obrzęk, zgrubienie lub guzek piersi,
 • powiększone węzły chłonne,
 • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi,
 • owrzodzenia brodawki sutkowej,
 • zmiana kształtu brodawki sutkowej.

Jak przeprowadzić samobadanie?

Samobadanie powinno być wykonywane co miesiąc, między 6. a 9. dniem cyklu, najlepiej 3-5 dni po zakończeniu miesiączki. W przypadku kobiet w okresie menopauzalnym – tego samego dnia każdego miesiąca. Prawidłowe przeprowadzenie samobadania uwzględnia trzy etapy: obserwację, badanie palpacyjne w pozycji stojącej oraz badanie palpacyjne w pozycji leżącej.

Samobadanie rozpocznij od obserwacji. Stojąc przed lustrem, oceń kształt piersi i wygląd skóry. Bądź czujna na nietypowe asymetrie, wszelkie zgrubienia, wklęśnięcia, czy zaczerwienienia. Obserwację wykonuj w dwóch pozycjach – najpierw z rękami na biodrach, następnie z uniesionymi nad głową – tłumaczy Magdalena Kardynał, prezeska fundacji OmeaLife.

Badanie palpacyjne na stojąco można wykonać pod prysznicem lub przed lustrem. Połóż lewą rękę z tyłu głowy, a dłoń umieść na karku. Dla ułatwienia podziel pierś na 4 obszary i dokładnie zbadaj każdy z nich. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zacznij od uciskania otoczki brodawki lewej piersi. Następnie od brodawki na zewnątrz piersi wykonuj okrężne ruchy na całej powierzchni piersi. Zbadaj także dół pachowy i węzły chłonne. W analogiczny sposób zbadaj prawą pierś.

W przypadku badania palpacyjnego w pozycji leżącej – połóż się, podkładając pod prawy bark ręcznik zwinięty w rulon i umieść lewą rękę za głową. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zacznij od uciskania otoczki brodawki lewej piersi. Następnie od brodawki na zewnątrz piersi wykonuj okrężne ruchy na całej powierzchni piersi. Zbadaj także dół pachowy i węzły chłonne. W analogiczny sposób zbadaj prawą pierś – opisuje Elżbieta Kozik, prezeska zarządu stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Jeśli coś Cię zaniepokoi, niezwłocznie zgłoś się do chirurga onkologicznego (konieczne skierowanie), onkologa, ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Ruszyła akcja „Przymierz się do samobadania”

W ramach kampanii „Wylecz Raka Piersi HER2+” ruszyła akcja „Przymierz się do samobadania”. , której partnerem jest marka odzieżowa H&M. Przez cały październik w przymierzalniach damskich i dziecięcych we wszystkich sklepach stacjonarnych w Polsce, na lustrach widoczne są naklejki z kodem QR, który po zeskanowaniu przenosi na stronę kampanii. Znajdziesz tam więcej materiałów edukacyjnych o samobadaniu piersi. W tym wideo.

Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!
ból brzucha
Według statystyk choroba ta dotknie nawet 2 na 100 Europejek.  Co więcej, liczba zachorowań najszybciej rośnie… w Polsce. Rak trzonu macicy jest również coraz częstszą przyczyną zgonów i obecnie uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. Musimy o nim mówić więcej! Jak rozpoznać nowotwór? Które z kobiet znajdują się w grupie ryzyka? Wyjaśniamy.  
Czytaj dalej
Mama dwójki dzieci pokonała raka piersi. Ta historia daje nadzieję innym kobietom
Jagna Kaczanowska "Rak i dziewczyna"
Nie widmo śmierci i łysa głowa, wymioty po chemii (dziś już się nie wymotuje), ale czas przez rozpoczęciem leczenia – to w raku najgorsze – wspomina Jagna Kaczanowska, która zachorowała na nowotwór piersi.W poruszającej książce „Rak i dziewczyna" Jagna, dziennikarka i mama dzieli się swoim doświadczeniem życia z chorobą i daje innym kobietom nadzieję. Dla portalu Pacjenci.pl wraca do chwil, gdy zachorowała na nowotwór piersi:„Znajduję guzek w piersi na początku 2021 roku. Co to? Jest twarde i z całą pewnością wcześniej tego nie było. Umawiam się czym prędzej na usg, prywatnie – czym prędzej, czyli za jakieś dwa tygodnie. Przez ten czas nie panikuję, wcale, bo mój ginekolog twierdzi, że to jakiś stan zapalny. Oczywiście, że to stan zapalny – przecież, że nie rak! Pochodzę z długowiecznej rodziny. Przez ponad 15 lat byłam wegetarianką, od wielu lat uprawiam sport, mam swojego konia. Żyję zdrowo. Nie mam raka, no skąd!Niestety, lekarka, która robi mi usg, nie jest tego pewna. Podejrzanie długo trzyma głowicę w jednym miejscu. Potem sprawdza węzły chłonne: pod pachami, nadobojczykowe, pod żuchwą. Czysto. Poważnym głosem mówi, że powinnam wyrobić kartę DILO i zgłosić się do Narodowego Instytutu Onkologii. Zaczynam się bać. Mimo to – mam wrażenie, że to nie może być prawda. Przecież nie może mi się to stać, mam małe dzieci, własną firmę, ja… ja nie mogę mieć raka! 
Czytaj dalej