Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Taki zapach z ust to sygnał ostrzegawczy. Nigdy go nie ignoruj
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.02.2024 17:17

Taki zapach z ust to sygnał ostrzegawczy. Nigdy go nie ignoruj

mycie zębów
shutterstock

Nieprzyjemny zapach z ust to coś, co powoduje dyskomfort – zarówno dla osoby, która ma ten problem, jak i osoby przebywającej w jego towarzystwie. Nierzadko jest też przyczyną niemiłych podejrzeń np. o brak higieny jamy ustnej. Jednak powód może być zgoła odmienny. Brzydki zapach z ust bywa też symptomem choroby nowotworowej.

Brzydki zapach z jamy ustnej a rak jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach często jest zwykłym następstwem braku należytej higieny jamy ustnej. Jednak powód może być o wiele poważniejszy – bywa też objawem raka jamy ustnej. Nowotwór tego rodzaju jest wciąż mało znany, ponieważ występuje rzadziej niż inne jego odmiany. Przeważnie chorują osoby po 50. roku życia, osoby młodsze też, lecz rzadziej.

Psychiatra zakochała się w narcyzie! Mówi, kiedy taki związek może się udać:

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby jest palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Niekorzystne działanie ma w szczególności częste spożywanie mocnego alkoholu i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Gdy zostanie wykryty późno, 5-letnia przeżywalność utrzymuje się na poziomie 20-50%.

Rakotwórczy wpływ może mieć też zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. O pierwsze objawy infekcji zapytaliśmy eksperta:

Zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej są często zapominane, ponieważ nie myślimy, że dana okolica również może być dotknięta objawami chorobowymi. Dodatkowo w krtani, gardle i czasem drzewie oskrzelowym mogą występować zmiany grudkowe, kłykciny czy brodawki, czyli usytuowane zmiany, często dające objawy. Zaburzony przepływ dróg oddechowych może prowadzić do objawów w postaci chrypki, zaburzeń oddychania, wymowy. Jest to zakres pracy laryngologa, czyli kolejnej specjalizacji, która przyczynia się do wykrywania HPV”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka

Projekt bez nazwy - 2024-02-07T164103.543.png

Te objawy raka powinien zauważyć stomatolog. Nawet podczas rutynowej kontroli Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Jak upewnić się, że nieświeży zapach to objaw nowotworu?

Nowotwór rozwijający się w tym obszarze można rozpoznać podczas zabiegów higienicznych jamy ustnej. Lokalizacja nowotworu powoduje, że dość wcześnie w rejonie szyjnych węzłów chłonnych pojawiają przerzuty. Gdy już powstają, chory może odczuć, że na szyi pojawia się guz.

Pierwszymi symptomami raka jamy ustnej są:

  • problemy z przełykaniem,
  • obecność obcego ciała w gardle,
  • ból języka,
  • obrzęk w jamie ustnej,
  • obrzęk okolic szyjnych,
  • grudki w jamie ustnej,
  • chrypka,
  • powiększenie węzłów chłonnych

W przypadku raka jamy ustnej z ust wydobywa się woń o metalicznym zapachu – jest to wskazaniem, że rak dał już przerzuty do płuc. Zapach pleśni może wskazywać na rak płuc i gardła. Objawem raka wątroby i nerek może być  wydobywający się z jamy ustnej zapach stęchlizny. 

Jak dostać pozwolenie na broń do obrony osobistej?

 

Nie bagatelizuj nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech może być objawem problemów z przewodem pokarmowym np. choroby refluksowej i dolegliwości z nerkami. Nieprzyjemny zapach z ust, przypominający zapach amoniaku lub potu, pojawia się czasem u chorych z zaawansowaną niewydolnością nerek, czyli mocznicą.

Jest także symptomem problemów związanych z jamą ustną i zębami np. próchnicą, zapaleniem zatok i schorzeń dotyczących migdałków. Nieprzyjemny zapach z ust to także dolegliwość cukrzyków w zaawansowanym stopniu choroby – jest to faza kwasicy ketonowej. Zapach oddechu chorego przypomina wówczas zapach zgniłych jabłek. Odpowiada za to większy poziom acetonu, powodowany przez zaburzenie procesów metabolicznych.