Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Wielu myśli, że to zwykła krostka. Ale to objaw raka jamy ustnej!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.09.2023 11:16

Wielu myśli, że to zwykła krostka. Ale to objaw raka jamy ustnej!

ból jamy ustnej
canva

Rak jamy ustnej powoduje niespecyficzne objawy. Pierwsze symptomy mogą przypominać te charakterystyczne dla zakażenia w obrębie błony śluzowej. Sprawia to, że szybkie zdiagnozowanie choroby nie zawsze jest łatwe i opóźnia tym samym rozpoczęcie procesu leczenia. Dziś objaśniamy, które symptomy mogą świadczyć o raku jamy ustnej. Warto zachować czujność! 

Rak jamy ustnej – to warto o nim wiedzieć

W jamie ustnej najczęściej rozwija się rak płaskonabłonkowy. Atakuje dno języka i jamy ustnej. Możliwe jest także występowanie nowotworów wywodzących się z gruczołów ślinowych – są jednak znacznie rzadziej wykrywane. W jamie ustnej może powstać również czerniak. Zmiany nowotworowe mogą wystąpić również w gardle.

Czynniki znacznie zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu to:

  • zaniedbywanie higieny jamy ustnej,
  • palenie papierosów.

Rak jamy ustnej częściej diagnozowany jest u mężczyzn. Diagnozowany jest również u osób młodych, lecz rzadko.

Projekt bez nazwy - 2023-09-18T155056.272.png

Kobieta zmarła 6 miesięcy po druzgoczącej diagnozie. Zignorowała wstydliwe objawy Nietypowy, zupełnie pomijany objaw raka prostaty. Reaguj zanim będzie za późno!

Te objawy mogą wskazywać na raka jamy ustnej!

Jednym z sygnałów ostrzegawczych jest pojawienie się białych lub czerwonych plamek, guzków lub owrzodzeń w jamie ustnej. W przypadku raka języka mogą znajdować się na bocznej powierzchni języka. Przeważnie nowotwór jamy ustnej nacieka na odcinek bocznej jamy.

Pierwsze symptomy choroby to niewielkie obrzęki lub zgrubieniami, które nie wywołują bólu. Ze względu na brak objawów w pierwszej fazie choroby, wiele przypadków wykrywanych jest dopiero gdy rak znajdzie się w zaawansowanym stadium.

Czujność powinny wzmóc również te objawy:

  • ranki i owrzodzenia, które się nie goją,
  • obrzęki i zgrubienia w obrębie błon śluzowych i okolicy dziąseł,
  • niewchłaniające się krwiaki na błonie śluzowej,
  • sztywność języka ograniczająca jego ruchomość,
  • drętwienie języka,
  • zmiana w symetrii twarzy,
  • utrata zdrowych zębów,
  • przesuwanie się zębów.

O raku jamy ustnej może świadczyć też przykry zapach z jamy ustnej i pieczenie błony śluzowe. Chorzy mogą też odczuwać ból podczas spożywania posiłków i mieć problemy z żuciem pokarmu.

Wygląd raka jamy ustnej zależy od stopnia rozwoju choroby. Początkowo jest niewielką plamką, która z czasem przeobraża się kalafiorowatą narośl.
 

Rak jamy ustnej – diagnostyka i leczenie

Ważnym badaniem diagnostycznym jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Dzięki niemu można ustalić, które z komórek powodują zmianę chorobową w jamie ustnej. Oprócz niego wykonuje się również badanie wewnątrz jamy ustnej, USG szyi i badania laboratoryjne. By stwierdzić, czy wystąpiły przerzuty, wykonuje się rezonans magnetyczny głowy i tomografię komputerową. Wskazane bywa też wykonanie zdjęć radiologicznych klatki piersiowej.

Sposób leczenia zależy od typu nowotworu, stopnia zaawansowania, tego czy występują przerzuty, czy nie oraz wieku pacjenta. Oprócz tego lekarze podczas ustalania sposobu leczenia biorą pod uwagę, jaki jest stan ogólny pacjenta.

Niekiedy wskazane jest usunięcie guza w całości. Leczeniem uzupełniającym są radioterapia i chemioterapia.