Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te leki mogą przyczynić się do rozwoju dny moczanowej! Warto je znać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 28.06.2023 11:25

Te leki mogą przyczynić się do rozwoju dny moczanowej! Warto je znać

dna moczanowa
canva

Do dny moczanowej dochodzi, gdy w organizmie wzrasta stężenie kwasu moczowego. Okazuje się, że stężenie płynu mogą spowodować niektóre grupy leków i wśród pacjentów są osoby szczególnie narażone na zachorowanie na dnę moczanową. Które są to leki? Odpowiedzi udzielił nam specjalista. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr. Agatą Skwarek-Szewczyk, specjalistą reumatologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.

Leki i ich wpływ na stężenie kwasu moczowego w organizmie

Do rozwoju dny moczanowej mogą przyczynić się pewna grupa leków: „Są to m.in. leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym, takie jak diuretyki tiazydowe lub pętlowe. Pacjenci po przeszczepie narządów także przyjmują preparaty, które mogą zwiększać stężenie kwasu moczowego. Grupą szczególnie narażoną są także pacjenci z chorobą nowotworową. Sam nowotwór może również prowadzić do zwiększenia stężenia kwasu moczowego w organizmie”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

   • Diuretyki tiazydowe i diuretyki pętlowe  

Diuretyki tiazydowe to leki stymulujące wydzielanie moczu. Powodują, że zwrotne wchłanianie sodu zaczyna spowalniać i rezultacie w kanaliku nerkowym pozostaje więcej sodu. Diuretyki pętlowe zapobiegają ponownemu wchłanianiu wody i działają na pierwszy odcinek pętli Henlego w nerce.  Diuretyki powodują, że zmienia się ilość wydalanej wody i elektrolitów np. sodu i potasu z moczem.

Samo stosowanie diuretyków nie jest przyczyną powstawania dny moczanowej. Jednak przyjmowanie ich, szczególnie gdy jest długotrwałe, może zwiększyć poziom kwasu moczowego i zwiększyć ryzyko zachorowania na dnę moczanową: „Dna moczanowa jest chorobą wieloczynnikową. Istnieją czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu oraz czynniki egzogenne, związane z naszym stylem życia. Do czynników egzogennych zaliczamy m.in. nieprawidłową dietę, otyłość czy przyjmowanie niektórych leków”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Projekt bez nazwy (82).png

Wykrywanie dny moczanowej — te 2 badania są niezbędne! Dieta przy dnie moczanowej - co jeść, a czego unikać?

Co oprócz leków może zwiększać stężenie kwasu moczowego w organizmie?

Stężenie kwasu moczowego w organizmie zwiększa spożywanie niektórych produktów spożywczych: „Dawniej dna moczanowa nazywana była chorobą królów, ponieważ reprezentanci wyższych sfer mieli większy dostęp do tłustego jedzenia, szczególnie do mięs. Przez lata nic się nie zmieniło i wciąż dnę moczanowa powoduje głównie mięso, szczególnie czerwone, podroby, tatar oraz alkohol. Nawiązując do tego ostatniego, przede wszystkim powinniśmy unikać piwa i mocnych alkoholi. W diecie przy dnie moczanowej niewskazane są także zupy na wywarach mięsnych i owoce morza. Mamy też produkty o średniej zawartości kwasu moczowego, które także nie są pożądane. Należą do nich m.in. szpinak, szparagi, kalafior”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób wewnętrznych.

W diecie osoby chorującej na dnę moczanową nie powinno być produktów zwiększających stężenie kwasu moczowego. Z kolei produkty dozwolone w tego rodzaje diecie to m.in.: 
   • papryka,
   • cykoria,
   • kapusta,
   • ogórki,
   • marchew,
   • kalarepa,
   • sałata,
   • przetwory zbożowe,
   • ryż, 
   • kasze, 
   • makarony, 
   • jaja, 
   • orzechy.

Zioła w leczeniu dny moczanowej – czy wystarczą?

Skuteczność ziół w leczeniu dny moczanowej jest zagadnieniem wciąż w pełni niepoznanym:

 „Nie znam skutecznych ziół w przebiegu leczenia dny moczanowej. Jeżeli mamy się czymś wspomagać w terapii domowej, zadbajmy przede wszystkim o prawidłową dietę, zdrowy tryb życia, a przede wszystkim o redukcję masy ciała. Pamiętajmy, że pacjenci otyli mogą mieć podwyższone stężenie kwasu moczowego i większą skłonność do rozwoju dny moczanowej”. - powiedziała dr Agata Skwarek-Szewczyk, specjalista reumatolog i specjalista chorób

Dna moczanowa jest uleczalna. Jednak w procesie leczenie wskazana jest konsultacja z reumatologiem lub internistą – leczenie polega m.in. na zastosowaniu leków obniżających stężenie kwasu moczanowego. Równie ważne jest stosowanie się do zaleceń dietetycznych. Niezastosowanie prawidłowej farmakoterapii przy pierwszym ataku dny moczanowej może spowodować kolejny jej napad.

Tagi: reumatolog
Polecane