Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 13.07.2023 14:25

Te objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są niemal nieznane. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę

Barszcz Sosnowskiego
canva

Barszcz Sosnowskiego rośnie na polach i łąkach w lipcu. Mimo iż wygląda niepozornie, to efektem bliskiego kontaktu z rośliną jest poważne poparzenie. Jednak objawy poparzenia nie zawsze będą oczywiste, o czym wiele osób wciąż nie wie. Zwracamy uwagę na nieoczywiste skutki bliskiego kontaktu z barszczem Sosnowskiego. I polecamy, by dokładnie się z nimi zapoznać!

Barszcz Sosnowskiego to największa z zielonych roślin w Europie

Barszcz Sosnowskiego z wyglądu przypomina koper, lecz jest od niego wyższy – najwyższe okazy mierzą nawet 4 metry a mniejsze ok 1 metr. Roślina rośnie szybko i kiełkuje nawet w kilka dni. Często można ją znaleźć na łąkach i przy drogach, lecz również nad brzegami jezior, rzek i coraz częściej w lasach olchowych. Ma proste łodygi i pierzaste liście.

Projekt bez nazwy - 2023-07-13T140835.906.png

Pierwsza pomoc przedmedyczna - Jak udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia życia? Ekspert tłumaczy Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył!

Poparzenie barszczem Sosnowskiego ma też objawy, o których często się nie mówi

Na barszcz Sosnowskiego powinniśmy uważać szczególnie w upalne dni. Oparzenia II i III stopnia po zetknięciu z rośliną powstają, gdy pojawia się reakcja fototoksyczna, którą powoduje promieniowanie słoneczne. Poparzenie tego rodzaju łatwo pomylić z poparzeniem termicznym – w obydwu przypadkach pierwszymi objawami są przeważnie pieczenie skóry i jej zaczerwienienie.  Mogą pojawić się też pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Objawy poparzenia pojawiają się od 30 do 120 minut po kontakcie z rośliną, lecz mogą się nasilić w ciągu doby. Warto jednak wiedzieć, że poparzeniu mogą towarzyszyć również nietypowe objawy, szczególnie gdy poszkodowany wdychał olejki eteryczne wydzielane przez barszcz Sosnowskiego. Są to: 
   • ból głowy, 
   • nudności, 
   • duszności, 
   • zapalenie spojówek,
   • ból gardła, 
   • kaszel, 
   • martwica skóry.  

Gdy doszło do poparzenia barszczem Sosnowskiego – jak zareagować?

Poparzonego miejsca na ciele nie wystarczy posmarować maścią na oparzenia. Gdy skóra dotknie rośliny, lecz poparzenia się jeszcze nie pojawiły, należy przemyć ja dużą ilością letniej wody z dodatkiem mydła. Skóry nie należy wystawiać na światło słoneczne co najmniej przez 2 dni. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. W międzyczasie pomocne bywa stosowanie preparatów z wapniem. 

Tagi: oparzenie
Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć
Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć?
Zatrucia substancjami żrącymi - co warto wiedzieć?
Popularne środki żrące pomagają nam najczęściej w kłopotach związanych z zanieczyszczeniami, czy też nieprawidłowym odpływem wody. Z tego powodu większość gospodarstw domowych jest zaopatrzonych w taki środki jak kret czy też wybielacz. Niestety ze względu na swoje właściwości, użyte w niewłaściwy sposób, stanowią niebezpieczne substancje żrące. W przypadku ich spożycia może dojść do zatrucia substancjami żrącymi, które grozi uszkodzeniem jamy ustnej, przełyku oraz organów wewnętrznych pod postacią różnych oparzeń. Najczęstszymi ofiarami zatrucia są dzieci, ze względu na brak świadomości szkodliwości danej substancji. Do głównych substancji żrących zalicza się kwasy oraz zasady, a pierwsza pomoc w przypadku zatrucia się którąś z nich jest różna, w zależności od typu substancji. Do głównych objawów zatrucia substancjami żrącymi, w przypadku ich spożycia należą ból oraz uczucie pieczenia w jamie ustnej i gardle, wymioty z towarzyszącym bólem brzucha, pojawienie się zmian w jakie ustnej w postaci ran, oparzeń, białych lub czarnych plam, obrzęk jamy ustnej oraz utrudnione przełykanie, spowodowane podrażnieniem przełyku. W przypadku gdy substancja żrąca ma kontakt ze skórą dochodzi do niszczenia struktury nabłonka, które może skutkować poparzeniem oraz plamami.Jak dochodzi do zatrucia substancjami żrącymi?
Czytaj dalej
Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają i potrafią pić bez żadnego umiaru
szklanka piwa
Najgorszy napój na upały, Polacy go kochają!W lecie chętniej sięgamy po napoje chłodzące. Jednym z ulubionych trunków Polaków, gdy słońce mocniej przygrzewa, jest zimne piwo. Kufel piwa to także sposób na relaks, szczególnie w okresie urlopu. Jednak czy napój ten rzeczywiście chłodzi organizm i go nawadnia?
Czytaj dalej